FOTO: Reuters/ScanPix

109 miljoni ASV dolāru - vismaz par tik lielu summu pircēji no Krievijas un postpadomju valstīm skaidrā naudā iegādājušies īpašumus ASV prezidenta Donalda Trampa vārdā nosauktajās ēkās, kurām licences izsniedz Trampa ģimenes uzņēmums. Eksperti saskata pazīmes, ka virs tirgus vērtības pārdotie dzīvokļi, kuru pircēji nereti mēģinājuši noslēpt savu identitāti, varētu būt līdzeklis naudas atmazgāšanai. Par aizdomīgajiem darījumiem ziņo ASV izdevniecības «McClatchy» Vašingtonas birojs.

Ukrainis Aleksandrs Burmans, kura veselības aprūpes shēma ASV federālajai valdībai izmaksāja 26 miljonus dolāru, 2009.gadā par 725 000 dolāru nopirka dzīvokli «Trump Tower I» ēkā Sanijailsbīčā, Floridas štatā. Pērn viņam par krāpniecisko shēmu piesprieda desmit gadu cietumsodu.

Leonīds Zeldovičs, kurš veic vērienīgus biznesa darījumus Krievijas okupētajā Krimā, laikā no 2007. līdz 2010. gadam par vairāk nekā 4,35 miljoniem dolāru iegādājās vairākus dzīvokļus ēkās, kas nes Trampa vārdu.

Savukārt ar ASV sankcijām apliktā naftas transporta uzņēmuma «Transoil» bijušais priekšsēdētājs Igors Romašovs 2010.gadā samaksāja 620 000 dolāru par dzīvokli ar Trampa vārdu rotātā ēkā Sanijailsbīčā. Visi maksājumi tika veikti uzreiz - bez kredītiem, kuru ņēmējus bankas pārbauda.

Pircēji no Krievijas un bijušajām padomju valstīm veica 86 skaidras naudas darījumus ar īpašumiem, kas nes Trampa vārdu. To kopējā vērtība - 109 miljoni dolāru, liecina «McClatchy» veiktā analīze. Daudzos gadījumos pirkumi tika veikti, izmantojot čaulas kompānijas, lai slēptu pircēju patiesās identitātes.

«Šo skaidras naudas darījumu lielums un apmērs ir ļoti satraucošs, jo tādas darbības bieži signalizē par naudas atmazgāšanu,» norāda ASV Pārstāvju palātas loceklis, demokrāts Ādams Šifs, kurš kādreiz bija federālais prokurors.

«Jau pirms laba laika izskanējušas ticamas apsūdzības, ka «The Trump Organization» atmazgā naudu. Ja tā izrādīsies taisnība, ASV tas ir reāls drauds, ja Krievija varēs pret prezidentu vērst pierādījumus par nelikumīgiem finanšu darījumiem.»
1

Norēķināšanās ar skaidru naudu par nekustamajiem īpašumiem ir likumīga. Taču likumsargi uz šādiem darījumiem skatās ar aizdomām, jo tie var liecināt par krāpniecību vai naudas atmazgāšanu.

2016.gadā ASV Finanšu departaments Maiami un Ņujorkā, kur apmēram puse no visiem pārdošanā izliktajiem dzīvojamajiem īpašumiem tiek pirkti «no kabatas», ieviesa stingrākus uzraudzības noteikumus šādiem darījumiem - tai skaitā liekot ziņot par čaulas kompāniju patiesajiem īpašniekiem. Vēlāk šie noteikumi tika attiecināti arī uz turīgiem Floridas rajoniem.

ASV īpašais prokurors Roberts Millers vairāk nekā gada garumā izmeklē, vai Trampa priekšvēlēšanu kampaņa sadarbojās ar Krieviju. Izmeklēšanas ietvaros Millers ielūkojies arī prezidenta ģimenes biznesā «The Trump Organization». «Tas viss ir par naudas atmazgāšanu,» grāmatā «Fire and Fury» citēts Trampa bijušā galvenā stratēģa Stīva Banona teiktais.

Izpētes kompānijas «Fusion GPS» līdzdibinātājs Glens Simpsons novembrī ASV Pārstāvju palātas Izlūkošanas komitejai sacīja, ka viņa uzņēmums ar Trampa vārdu licencētajos īpašumos esot konstatējis «pārdošanas un pirkšanas tendences, kas, mūsuprāt, liek domāt par naudas atmazgāšanu». «Vispārīgi runājot, šīs tendences bija (..) strauja darījumu aprite un darījumi, kuros tika mēģināts noslēpt pircēju identitāti,» viņš teica.

«The Trump Organization», kas apvieno apmēram 500 uzņēmumus, kuri pieder Trampam un ko prezidentūras laikā pārvalda viņa pieaugušie dēli, atteicās komentēt šos secinājumus.

Par dzīvokļiem skaidrā naudā maksājuši dažādi pircēji, kas saistīti ar Krieviju vai bijušo Padomju Savienību. To vidū ir baņķieris Aleksejs Ustajevs no Sanktpēterburgas, Krievijas amatpersona Igors Zorins, kurš vada Kremļa kontrolētu televīzijas kanālu, bijušā hokejista Vjačeslava Fetisova sieva, komponists Igors Nikolajevs, luksusa klases nekustamo īpašumu mākleris Romāns Siņavskis, kā arī Jevgeņijs Bačurins, kas tika atlaists no Krievijas Federālās gaisa satiksmes aģentūras vadītāja amata un pēc tam ziedoja politiskās rīcības komitejai, kas atbalsta Trampu.

Daži pircēji par dzīvokļiem maksājuši virs to tirgus vērtības. Tā ir viena no pazīmēm, kas liek domāt par naudas atmazgāšanu, - līdz ar informācijas trūkumu par pircējiem un faktu, ka daudzi dzīvokļi stāv tukši, norāda Elaiza Bīna, kura savulaik vadīja ASV Senāta apakškomisiju naudas atmazgāšanas jautājumos.

Piemēram, Natālija Sivokozova 2016.gadā samaksāja 1,3 miljonus dolāru par dzīvokli «Trump Royale» ēkā Sanijailsbīčā. Īpašuma tirgus vērtība bija 923 803 dolāri. Sivokovozu ģimene saistīta ar organizēto noziedzību, liecina ziņas vairākos Krievijas medijos.

2016.gadā Vadims Sačkovs par dzīvokli «Trump Tower I» ēkā Sanijailsbīčā šķīrās no 1,4 miljoniem dolāru skaidrā naudā, lai gan tā tirgus vērtība bija 1,2 miljoni dolāru.

Džils Dīzers menedžē sešas Trampa vārdā nosauktas ēkas Sanijailsbīčā, kas iesaukta par «mazo Maskavu». Pircējiem no Krievijas patīk Trampa vārds, viņš norāda.

«Viņi pērk [īpašumus] Maiami vairāk nekā 20 gadus, un viņiem patīk visu veidu zīmoli - sākot ar «Versace» drēbēm un beidzot ar «Rolls Royce» automašīnām,» stāsta Dīzers. «Viņi pērk kvalitatīvas zīmolu preces, un tāpēc viņi pērk mājokļus [«Trump Tower»].»

Viņš gan uzsver, ka no 2008. līdz 2013. gadam daudzi darījumi notikuši skaidrā naudā, jo pēc finanšu krīzes hipotekārie kredīti esot bijuši ļoti grūti pieejami. «Ja nebūtu mūsu turīgās pircēju grupas, mēs neko nebūtu pārdevuši,» saka Dīzers.

Dīzers gan norāda, ka 86 ar Krievijas pircējiem saistītie darījumi skaidrā naudā sastāda vien 5% no visiem 2000 pircējiem, kas kopumā iegādājušies dzīvokļus ar Trampa vārdu licencētajās ēkās.

Lai arī Tramps ir prezidents un viņa politiku nevajadzētu ietekmēt biznesa interesēm, viņa ģimenes uzņēmums «The Trump Organization» iesaistīts visu Trampa vārdu nesošo ēku - izņemot «Trump Soho», ko licencēja citam uzņēmumam - popularizēšanā.

Floridas dienvidu daļas un Ņujorkas nekustamo īpašumu tirgus iecienījuši turīgi pircēji, kas maksā skaidrā naudā, jo tās ir skaistas vietas ar stabilu ekonomiku. Taču tām ir arī kāda cita priekšrocība. «Ja gribi paslēpt savus aktīvus, nav drošāku vietu par Londonu, Ņujorku un Floridu,» norāda konsultante Alma Angotti, kura konsultējusi varasiestādes jautājumos par naudas atmazgāšanu.

«Pierādījumi, ka korumpētas amatpersonas, narkotiku kontrabandisti un citu pārkāpēji atmazgā savus kriminālos ieņēmumus caur nekustamā īpašuma pirkumiem ASV, ir milzīgi,» sacīja Bīna. «Bet Finanšu departaments turpina vilcināties un nepielieto 2001.gada likuma normu, lai pārliecinātos, ka nekustamā īpašuma profesionāļi nepieņem netīro naudu.»

Stājoties prezidenta amatā, Tramps ignorēja aicinājumus pilnībā norobežoties no savām biznesa interesēm. Trampa uzņēmumus kontrolē viņa bērni, tāpēc viņš, protams, ir ieinteresēts popularizēt savā vārdā nosaukto zīmolu, no kā gūst labumu viņš pats un viņa ģimene. Kā ASV prezidentam Trampam nevajadzētu iesaistīties aizdomīgos darījumos, jo īpaši tādos, kas citu valstu pilsoņiem paver iespēju apsūdzēt viņu nelikumībās.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO