Irāna izstāsies no kodolvienošanās ar pasaules lielvarām, ja līgumu parakstījušie Eiropas pārstāvji nesniegs nopietnas garantijas, ka tirdzniecības sakari turpināsies arī pēc ASV izstāšanās no vienošanās, trešdien sacīja Irānas augstais līderis ajatolla Ali Hamenei.

Vēršoties pie Irānas valdības, Hamenei sacīja: «Ja jums tajā brīdī neizdosies gūt konkrētas garantijas - un es tiešām šaubos, ka jūs to varat -, mēs šādi turpināt nevaram.»

Ajatollas uzruna tika pārraidīta arī televīzijā.

ASV prezidents Donalds Tramps otrdien paziņoja, ka ASV izstājas no 2015.gadā noslēgtā Irānas kodollīguma.

Vašingtona atjaunos visas sankcijas, kas tika noņemtas kodollīguma ietvaros, kā arī noteiks Teherānai visaugstākā līmeņa ekonomiskos ierobežojumus, paziņoja Tramps.

Eiropas Savienība (ES) ir «apņēmības pilna saglabāt» Irānas kodolvienošanos, neraugoties uz Trampa lēmumu no tā izstāties, otrdien paziņoja ES augstā ārlietu pārstāve Federika Mogerīni.

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs otrdien apliecināja, ka ir «ļoti satrauks» par ASV lēmumu izstāties no Irānas kodolvienošanās un atjaunot sankcijas.

Vienošanās «ir liels sasniegums kodolieroču neizplatīšanas un diplomātijas jomā, jo, pateicoties tam, dots ieguldījums reģionālajam un starptautiskajam mieram un stabilitātei», paziņojumā norādīja Gutērrešs.

Irānas prezidents Hasans Ruhani Trampa lēmumu nodēvēja par «psiholoģisku karadarbību» pret Irānu un pavēstīja, ka, neskatoties uz ASV izstāšanos, Irāna paliks kodollīgumā ar pasaules lielvarām. Viņš norādīja, ka vēlētos apspriest Trampa lēmumu ar līgumu slēgušajām Eiropas, Krievijas un Ķīnas pusēm.

Francija, Vācija un Lielbritānija paudušas nožēlu par Trampa lēmumu, un Francijas prezidents Emanuels Makrons pavēstīja, ka «strādās kolektīvi» pie jauna plašāka Irānas līguma.

ASV eksprezidents Baraks Obama otrdien atzina, ka Trampa lēmums Irānas kodolvienošanās jautājumā ir «nopietna kļūda», turklāt šādi tiek «pagriezta mugura Amerikas tuvākajiem sabiedrotajiem».

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE FOTO
Saturs drīz būs pieejams