Cilvēki ar kipām galvā piedalās ebreju atbalsta demonstrācijā Berlīnē. 25. aprīlis, 2018

FOTO: FABRIZIO BENSCH / REUTERS

Solidarizējoties ar ebrejiem, vairākās Vācijas pilsētās trešdien notikušas demonstrācijas, kuru dalībnieki bija uzlikuši galvās tradicionālās jūdaistu cepurītes kipas.

Demonstrācijas ir reakcija uz Vācijā pēdējā laikā notikušajiem antisemītiskajiem incidentiem, arī uz neseno uzbrukumu Berlīnē kādam vīrietim, kuram galvā bija kipa.

Vācijas galvaspilsētā demonstrācijā pie ebreju kopienas centra bija sapulcējušies aptuveni 2500 cilvēku, aplēsusi policija. Demonstrācijā piedalījās arī Berlīnes mērs Mihaēls Millers, kurš klātesošajiem sacīja, ka antisemītismam nav vietas Berlīnē.

Viens no demonstrantiem ziņu aģentūrai DPA atklāja, ka viņam vairākas reizes Berlīnē uzbrukts par kipas valkāšanu, un uzsvēra, ka šādi uzbrukumi nedrīkst kļūt par normu Vācijā.

Lai gan tradicionāli kipas valkā vīrieši, demonstrācijā arī daudzas sievietes bija uzlikušas galvā šīs cepurītes.

«Es vēlos parādīt, ka Berlīnē visiem vajadzētu justies brīviem,» sacīja Doro Foksa, kurai galvā bija kipa.

Demonstrācijā piedalījās arī musulmaņi, tostarp imams Kadirs Sanci.

«Galvas apsegšana ir arī daļa no islāma tradīcijām,» norādīja imams, piebilstot, ka islāmam un jūdaismam ir daudz kopīga.

Vācijas kanclere Angela Merkele nedēļas nogalē Izraēlas raidorganizācijai sacīja, ka Vācija piedzīvo «jaunu fenomenu sakarā ar to, ka bēgļi un citi arābu izcelsmes cilvēki ienes valstī citādāku antisemītisma formu». Vienlaikus Merkele atzina, ka arī pirms tam antisemītisms bijis klātesošs valstī.

Demonstrācijas trešdien notika arī Ķelnē, Potsdamā, Magdeburgā un Erfurtē.

Vācijas Ebreju centrālās padomes prezidents Jozefs Šusters vēl otrdien, reaģējot uz pēdējo uzbrukumu Berlīnē, ebrejiem ieteica Vācijas pilsētās nevalkāt kipas.

Ziņu aģentūrai DPA Šusters sacīja, ka Vācijai ir jāvēršas pret visām antisemītisma formām. «Pret neiecietību nedrīkst izturēties iecietīgi,» viņš sacīja.

«Es uzskatu, ka līdzās politiķiem un sabiedrībai arī reliģiskajām kopienām ir atbildība. Sevišķi musulmaņu organizācijām vajadzētu skaidri vērsties pret antisemītismu savās rindās,» norādīja Šusters.

Vācijā pēdējās nedēļās ir notikuši vairāki antisemītiski uzbrukumi, kurus sarīkojuši musulmaņi.

Vienā no tiem 19 gadus vecs sīriešu patvēruma meklētājs Berlīnē uzbruka vīrietim, kuram galvā bija kipa, kliedzot «yahudi», kas arābu valodā nozīmē «ebreji».

Kā vēlāk pastāstīja cietušais, viņš ir Izraēlas arābs un kipu galvā bija uzlicis eksperimenta nolūkā, lai pārliecinātos, cik droši to ir valkāt Berlīnē.

Vācijas policija visu diennakti apsargā ebreju bērnudārzus, skolas un sinagogas.

Vācijas ārlietu ministrs Heiko Māss trešdien publiskotā intervijā laikrakstam «Tagesspiegel» aicināja sabiedrību nepamest antisemītisma upurus.

«Mums nekad nevajadzētu atļaut antisemītismam atkal kļūt par ikdienišķu parādību Vācijā,» uzsvēra ministrs.

«Ja jauniem vīriešiem mūsu valstī tiek draudēts tikai tāpēc, ka viņiem galvā kipa, mums jāliek skaidri saprast, ka viņi nav vieni,» viņš piebilda.

Vācijas tieslietu ministre Katarina Bārlija solīja, ka valsts stingri vērsīsies pret tiem, kas uzbrūk ebrejiem, sinagogām un ebreju kapsētām, piebilstot, ka ebreju dzīve ir daļa no Vācijas kultūras.

«Uzbrukums viņiem ir uzbrukums mums,» uzsvēra ministre.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO