Krievijas prezidents Vladimirs Putins

FOTO: YURI KADOBNOV / POOL

Jauni Rietumu uzbrukumi Sīrijai var izraisīt haosu starptautiskajās attiecībās, Krievijas prezidents Vladimirs Putins svētdien sacījis telefonsarunā Irānas kolēģim Hasanam Ruhani. Pilsoņkarš Sīrijā notiek kopš 2011.gada un sadrumstalojies daudzās frontēs starp kurdu spēkiem, mērenajiem un radikālajiem sunnītu nemierniekiem, valdības karaspēku un tai lojāliem paramilitāriem formējumiem. Sīrijas pilsoņkarā iesaistījusies Krievija, kura atbalsta autoritatīvā prezidenta Asada režīmu, un Irāna, kura šajā valstī sākusi izvietot savus militāros grupējumus.

Kā pavēstīja Kremļa preses dienests, Putins un Ruhani telefonsarunas gaitā apmainījušies viedokļiem par situāciju, kāda izveidojusies pēc ASV un to sabiedroto raķešu trieciena Sīrijas teritorijā.

«Tika konstatēts, ka šī prettiesiskā akcija rada nopietnu kaitējumu politiskā noregulējuma procesam Sīrijā,» teikts preses dienesta paziņojumā.

«Vladimirs Putins cita starpā uzsvēra - ja šādas darbības, kas tiek īstenotas, pārkāpjot ANO statūtus, turpināsies, tas neizbēgami novedīs pie haosa starptautiskajās attiecībās.»

ASV, Francija un Lielbritānija, reaģējot uz apsūdzībām par Dumā, netālu no Damaskas, 7.aprīlī notikušo ķīmisko uzbrukumu, sestdien īstenoja bezprecedenta raķešu triecienu Sīrijai.

Putins vēl sestdien «ar vislielāko stingrību» nosodīja rietumvalstu uzbrukumu, ko viņš raksturoja kā «agresijas aktu pret suverēnu valsti, kas cīņā ar terorismu atrodas pirmajās līnijās».

Rietumvalstis apgalvo, ka uzbrukumā Dumā 7.aprīlī esot lietotas ķīmiskas vielas, visticamāk hlors un zarīns, un ka uzbrukumā dzīvību zaudējuši vismaz 40 mierīgie iedzīvotāji.

Sīrija un tās sabiedrotā Krievija kategoriski noliedz, ka šāds uzbrukums būtu noticis, skaidrojot, ka vēstis par it kā notikušo uzbrukumu izplatījuši nemiernieki, lai izprovocētu Rietumu uzbrukumu Sīrijai.

Svētdien Dumā izmeklēšanu sāk starptautiskās Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas (OPCW) inspektori, pavēstīja Sīrijas ārlietu ministra vietnieks Aimans Susans. Izmeklēt apsūdzības par ķīmisko uzbrukumu Dumā OPCW uzaicināja Sīrijas valdība.

Pilsoņkarš Sīrijā notiek kopš 2011.gada un sadrumstalojies daudzās frontēs starp kurdu spēkiem, mērenajiem un radikālajiem sunnītu nemierniekiem, valdības karaspēku un tai lojāliem paramilitāriem formējumiem. Saskaņā ar dažu opozīcijas aktīvistu aplēsēm kopējais upuru skaits jau pārsniedzis 400 000.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO