FOTO: AFP/SCANPIX

Eiropas Savienības (ES) valstu līderi piektdienas rītā nolēma atsaukt ES vēstnieku Krievijā pēc tam, kad viņi atbalstīja Lielbritānijas viedokli, ka Krievija, «ļoti iespējams», ir atbildīga par bijušā Krievijas dubultaģenta Sergeja Skripaļa saindēšanu.

Vairākas ES dalībvalstis arī apsver Krievijas diplomātu izraidīšanu, sekojot Lielbritānijas paraugam, vai savu vēstnieku atsaukšanu no Krievijas.

«Pēc vienošanās par [vainas] attiecināšanu [uz Krieviju] viņi turpināja diskusijas par to, kā viņi varētu neiztikt ar vārdiem vien un tiešām kaut ko izdarīt,» sacīja augsta ES amatpersona pēc Briselē notiekošā ES samita pirmās dienas.

«Dažas dalībvalstis apsver iespējamu Krievijas diplomātu izraidīšanu vai šo valstu diplomātu atsaukšanu. Tomēr bija arī vienošanās atsaukt ES vēstnieku Maskavā uz konsultācijām,» sacīja šī amatpersona.

Ziņu par ES vēstnieka Krievijā atsaukšanu apstiprināja Nīderlandes premjerministrs Marks Rite.

Cits ES ziņu avots pavēstīja ziņu aģentūrai AFP, ka vēstnieka atsaukšana ir «nodoma izrādīšana».

Kremlis sakarā ar Ederera atsaukšanu pauž nožēlu, paziņoja Krievijas prezidenta Vladimira Putina preses pārstāvis Dmitrijs Peskovs.

«Protams, mēs šajā sakarā paužam nožēlu, ka atkal tiek pieņemti tādi lēmumi un būvēti tāda veida spriedumi,» žurnālistiem pavēstīja Peskovs.

28 ES valstu līderi ceturtdienas vakarā kopīgā paziņojumā piekrita tam, ka Krievija, ļoti iespējams, ir atbildīga par Skripaļa saindēšanu Solsberi pilsētā un ka nav neviena ticama alternatīva izskaidrojuma.

«#EUCO (Eiropadome) piekrīt Lielbritānijas valdībai, ka Krievija, ļoti iespējams, ir atbildīga par #SalisburyAttack (Solsberi uzbrukumu) un ka nav neviena cita ticama izskaidrojuma,» tviterī paziņoja Eiropadomes prezidents Donalds Tusks.

Maskavas un Londonas attiecības ir nopietni saasinājušās saistībā ar Anglijas Solsberi pilsētā 4.martā notikušo Skripaļa un viņa meitas Jūlijas saindēšanu ar nervus paralizējošu vielu. Londona apsūdz Kremli, ka tas Lielbritānijas teritorijā īstenojis slepkavības mēģinājumu, izmantojot aizliegtus ķīmiskos ieročus.

Lielbritānija šomēnes izraidīja 23 Krievijas diplomātus, un Krievija spēra atbildes soļus, arī izraidot 23 britu diplomātus un apturot Britu padomes un Lielbritānijas ģenerālkonsulāta Sanktpēterburgā darbību Krievijā.

ES spēcīgais paziņojums par atbalstu šim viedoklim tika pausts pēc tam, kad Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja samita vakariņās informēja pārējo 27 ES valstu līderus par izmeklēšanu Skripaļa un viņa meitas saindēšanas lietā.

Tagad uzmanība tiks pievērsta iespējamai ES dalībvalstu rīcībai. Dažas dalībvalstis, to skaitā Francija un Lietuva, ir izrādījušas gatavību izraidīt Krievijas diplomātus, sekojot Lielbritānijas piemēram.

«Ir skaidrs, ka Krievijas draudi nerespektē robežas; un, tiešām, incidents Solsberi bija daļa no šablona Krievijas agresijai pret Eiropu un tās tuvajiem kaimiņiem,» teica Meja, ierodoties uz samitu.

Starp valstīm, kas pirmās atbalstīja slēdzienu par Maskavas vainu šajā uzbrukumā, bija ASV, Francija un Vācija.

Lielbritānijas centieni panākt vienotu ES nostāju šajā jautājumā bija sadūrušies ar dažu dalībvalstu pretestību, kuras vēlas saglabāt labas attiecības ar Krieviju. Grieķija, Itālija, Kipra un Austrija iestājās pret skarbākas valodas lietošanu ES paziņojumā, savukārt Bulgārijas premjerministrs Boiko Borisovs un Luksemburgas premjers Ksavjē Betels sacīja, ka viņiem vajag vairāk pierādījumu par Krievijas vainu.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO