Asaru gāze Kosovas parlamentā 2018.gada 21.martā

FOTO: Laura Hasani / REUTERS

Kosovas opozīcija trešdien parlamentā izpūtusi asaru gāzi, lai bloķētu ar Melnkalni noslēgtā robežas demarkācijas līguma ratifikāciju.

Divi nacionālistiskās partijas «Vetevendosje» («Pašnoteikšanās») deputāti parlamentā izpūta asaru gāzi, aizkavējot balsojumu par robežlīguma ratifikāciju. «Vetevendosje» deputāti šādu taktiku pielietojuši jau apmēram desmit reizes.

Kosovas nacionālisti uzskata, ka robežlīgums paredz Melnkalnei atdot Kosovas teritoriju.

Parlamenta sēde tika pārtraukta, kamēr sēžu zālē tika izvēdināta gāze. Trešdien piedzīvotais incidents ir jau ceturtā reizē, kad Kosovas parlaments mēģina ratificēt robežlīgumu.

Kosovas un Melnkalnes robežlīgums tika noslēgts vēl 2015.gadā, un tā ratifikācija ir pēdējais solis, kas Prištinai jāsper, lai iegūt bezvīzu režīmu ar Eiropas Savienību (ES).

«Vetevendosje» vairākas reizes izpūtusi asaru gāzi parlamentā un rīkojusi vardarbīgus protestus Prištinā, lai novērstu robežlīguma ar Melnkalni, kā arī ar Serbiju noslēgto līgumu ratifikāciju.

ES vēstniece Prištinā Natalja Apostolova tviterī rakstīja, ka esot «šausmināta» par gāzes izpūšanu parlamentā un «šokēta, ka Eiropā parlamenta locekļi izmanto šādu bīstamu taktiku, lai vilktu Kosovu atpakaļ».

Viņa aicināja Kosovas likumdevējus atgriezties parlamentā un «sakaut šādu nepieņemamu praksi, kas vēršas pret demokrātisku sabiedrību un nākotni, (..) balsojiet par nākotni, nevis pagātni».

ASV vēstnieks Prištinā Gregs Delavī paziņoja, ka ir vīlies, incidenta vaininiekus nosaucot par «cilvēkiem ar bankrotējušām idejām», kuri ķeras pie politiskās vardarbības.

«Eiropas valstī tam nevajadzētu notikt. Asaru gāze nav eiropiešu lieta,» rakstīts ASV vēstniecības tīmekļa vietnē.

Kosova ir vienīgā Balkānu valsts, kas vēl nav iekļauta ES bezvīzu režīma sarakstā.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO