Latvijā nepamatotu bērnu ievietošanu psihoneiroloģiskajās slimnīcās iestādes padziļināti nepēta.

Pagājušajā nedēļā Veselības inspekcija (VI) atzina, ka psihoneiroloģiskajās slimnīcās atrodas arī tādi bērni, kuriem tur uzturēties nevajadzētu, turklāt VI šis faktors nav padziļināti jāpēta. Savukārt Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) norādīja, ka bērnu nepamatota ievietošana ir saistīta ar ārstniecības procesu un izmantoto medicīnisko manipulāciju piemērotību, tādējādi tā ir VI kompetence.

VBTAI Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore Inga Krastiņa skaidroja, ka gadījumā, ja VI konstatē, ka bērni ievietoti slimnīcās nepamatoti, tad šādas situācijas noteikti vērtējamas kā rupjš bērnu tiesību pārkāpums, tomēr šis jautājums ir VI kompetencē. «Būtiski atcerēties arī, ka lēmumu par bērna ievietošanu ārstniecības iestādē pieņem ārstniecības persona - gadījumā, ja palīdzību nav iespējams sniegt ambulatori,» skaidroja Krastiņa.

Pēc viņas paustā, ANO Konvencijas par bērna tiesībām 23.pantā noteikts, ka ikvienam bērnam ar garīgiem vai fiziskiem traucējumiem jādzīvo pilnvērtīga un cienīga dzīve apstākļos, kas ļauj saglabāt pašcieņu, palīdz uzturēt ticību saviem spēkiem un atvieglo viņu iespējas aktīvi piedalīties sabiedrības dzīvē. Savukārt Satversmes 110.pantā noteikts, ka valsts aizsargā un atbalsta bērna tiesības un valsts īpaši palīdz bērniem invalīdiem, bērniem, kas palikuši bez vecāku gādības vai cietuši no varmācības, bet 94.pantā noteikts, ka nevienam nedrīkst atņemt vai ierobežot brīvību citādi kā tikai saskaņā ar likumu, piespiedu ārstēšana ir būtiska personas neaizskaramības ierobežošana, tādēļ tāda būtu pieļaujama tikai īpašos likumā noteiktajos gadījumos, nodrošinot tiesību aizsardzībai nepieciešamās procesuālās garantijas.

Vienlaikus VBTAI pārstāve piebilda, ka katra bērna gadījums ir individuāls un kā tāds tas arī jāvērtē, šajā gadījumā VI arī vienlaikus vērtējot bērna ievietošanas ārstniecības iestādē pamatotību.

Jau vēstīts, ka VI vadītāja Indra Dreika secinājusi, ka psihoneiroloģiskajās slimnīcās atrodas arī tādi bērni, kuriem tur uzturēties nevajadzētu.

Kā vēsta portāls «lsm.lv», mediķi esot atzinuši, ka bāriņtiesas, arī ģimenes un audžuvecāki, netiekot galā ar bērniem, kā vieglāko risinājumu uzskata psihoneiroloģiskās slimnīcas stacionāru.

«Par pacientu kontingentu - tas ir tas, ko sacīja pašas ārstniecības iestādes. Bērni [slimnīcās] nonāk ar tiesas, ar bāriņtiesas lēmumiem. Un arī ārstniecības iestādes saka, ka ne vienmēr šie lēmumi ir pamatoti. Līdz ar to droši vien ir jādomā plašāk - jāskatās, kā sabiedrība vispār apsver ietekmēšanas līdzekļus attiecībā uz problemātiskiem sabiedrības locekļiem, kas ļoti bieži var būt bērni pārejas posmā, pusaudžu vecumā un dažādi. Jo tās ietekmēšanas metodes var būt ļoti dažādas, un šobrīd izskatās, ka viena no tām ietekmēšanas metodēm ir nosūtīšana uz psihoneiroloģisko slimnīcu ārstēties,» sacīja Dreika.

Viņa gan norādīja, ka VI šis faktors nav padziļināti jāpēta. «Mēs to pētīsim tikai tik, cik izlases kārtībā esam izņēmuši bērnu medicīniskās dokumentācijas kopijas. Tad skatīsimies arī tos iemeslus, kāpēc bērni ir nonākuši šajā ārstniecības iestādē,» skaidroja inspekcijas vadītāja.

Savukārt VM uzskata, ka šis jautājums jārisina psihiatrijas jomas speciālistiem, jo inspekcijai neesot resursu, lai vērtētu katru gadījumu.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE FOTO
Saturs drīz būs pieejams