Lietuvas valsts uzņēmuma «Ignalinos atomine elektrine» (IAE) 2014.gadā rīkotā radioaktīvā vara lūžņu izsole, kuras dēļ par atkāpšanos paziņojis aizdomās par amata pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu turētais IAE ģenerāldirektors Darjus Janulevičs, var izvērsties starptautiskā skandālā, vēsta portāls «15min.lt.».

Proti, viens no pārējiem pieciem šajā lietā aizdomās turētajiem - Vācijas pilsonis Pēters Zivs - gatavojas vērsties tiesā pret Lietuvas valsti, apsūdzot to nelikumīgā īpašuma atsavināšanā.

Pēc portāla rīcībā esošās informācijas, vācu inženieris Zivs apturētajā Ignalinas atomelektrostacijā samontējis īpašu iekārtu, kas bija paredzēta ar radioaktīvajām vielām piesārņotu vara caurulīšu tīrīšanai. Iekārta joprojām tur atrodas, tā netiek izmantota, bet viņš nevar ne to atgūt, ne arī saņemt naudu par paveikto darbu.

«Lietuvas vārds plaši izskanēs pasaulē, jo es šo iekārtu esmu radījis un samontējis, bet tagad nevaru atgūt. Vēl vairāk, tieku turēts aizdomās. Es jums pats piedāvāju metodi, kā radioaktīva metāla virsmu nuslīpēt, pats investēju īpašā iekārtā, bet nu esmu zaudējis visu,» izdevumam stāstījis Zivs.

Kā ziņots, Lietuvas izmeklētājiem bija radušās aizdomas, ka minētajā izsolē, kurā IAE pārdeva 2000 tonnas ar radioaktīvām vielām piesārņotu vara caurulīšu, jau iepriekš bijis zināms uzvarētājs - Vācijas kompānija «Sypra». Karteļa vienošanās dēļ IAE zaudējusi iespēju pārdot metāllūžņus par augstāko iespējamo cenu un tādējādi nodrošināt racionālu valsts īpašuma pārvaldību.

Kā paziņojis Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienests (STT), «Sypra» iegādājusies caurulītes par sākumcenu, kas nedaudz pārsniedza 1,5 miljonu eiro, tātad faktiski par 781,90 eiro tonnā, kamēr tonna tīra vara tirgū maksā aptuveni 3800 eiro.

Norādīts arī, ka izsoles uzvarētājam bija pienākums nopirktos piesārņotos metāllūžņus aizvest no slēgtās kodolspēkstacijas, tomēr pēc izsoles tās teritorijā tika ierīkota tehnoloģiskā līnija caurulīšu tīrīšanai un arī uzsākti šie darbi.

Pēc Ziva teiktā, viņš nav saistīts ar izsolē uzvarējušo kompāniju «Sypra».

Vienlaikus vācu inženieris noraidījis apgalvojumu, ka minētā pirkuma cena bijusi pārāk zema. «Jūs taču saprotat, ka tie nav parasti metāllūžņi,» viņš piebildis.

«Tas ir reiderisms, ja valsts atsavina īpašumu. Mani neinteresē Lietuvas iekšpolitikas lietas, mani neinteresē, kam patīk vai nepatīk atomelektrostacijas vadītājs. Esmu uzņēmējs un inženieris, mani interesē spēkstacijas demontāža, bet nu esmu kļuvis par upuri,» žēlojies Zivs.

Viņš vēlreiz uzsvēris, ka izdomājis unikālu iekārtu, jo pasaulē šobrīd netiek likvidēta neviena tāda tipa AES.

Decembra nogalē Lietuvas tiesībsargājošās iestādes pabeidza pirmstiesas izmeklēšanu saistībā ar minēto izsoli, kurā aizdomās par savu pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu tiek turētas sešas personas, tai skaitā IAE ģenerāldirektors Darjus Janulevičs, bijušais ģenerāldirektors Osvalds Čukšis un bijušais komercnodaļas vadītājs Laurs Puslis. Abi pēdējie cita starpā tiek turēti aizdomās arī par radioaktīvo vielu nelikumīgu glabāšanu.

Janulevičs otrdien pēc tikšanās ar enerģētikas ministru Žīgimantu Vaičūnu paziņoja par atkāpšanos.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE FOTO
Saturs drīz būs pieejams