FOTO: Gunita Kļava/LETA

Sabrukušās «Maxima» ēkas fasonlapu savienojumos vajadzēja atrast špaktelējuma pēdas, bet ekspertīzes laikā tās netika atrastas, otrdien «Maxima» traģēdijas krimināllietas izskatīšanas laikā liecināja būveksperts Aigars Ūdris.

(Papildināta visa ziņa.)

Viņš norādīja, ka, veicot ekspertīzi, tika konstatēts, ka ugunsdrošās krāsas uzklāšana uz fasonlapām tika veikta, kad fasonlapas atradās tādā stāvokli, kādas tās bija montāžas brīdi - uz tām nebija uzklāta špaktelējuma kārta. Tāpat eksperts norādīja, ka atbilstoši būvnormatīviem uz savienojuma mezgliem bija nepieciešams būvdarbu uzrauga jeb brigadiera spiedogs, taču arī tos ekspertīze nespēja atklāt.

Komentējot projekta dokumentāciju, eksperts norādīja, ka ekspertu komisija neatrada dokumentāciju, kas liecinātu, ka būvē bija plānots nedalītas kopnes risinājums. Tāpat eksperts atkārtoti uzsvēra, ka bez savienojuma mezglu konstrukcijas nav bijis iespējams sekmīgi veikt būvdarbus.

Ūdris arī norādīja, ka ar informāciju, kas bija pieejama būvniekiem nebija pietiekami, lai varētu veikt būvdarbus atbilstoši visiem spēkā esošajiem būvnormatīviem. Ņemot vērā to, ka rasējums līdz galam nebija izstrādāts, nevar teikt, ka būvprojekts bija pilnīgi pabeigts, viņš piepilda.

Tiesa vērsa procesa dalībnieku uzmanību uz faktu, ka ir saņemti iesniegumi no desmit cietušajiem par daļēju atteikšanos no kaitējuma prasības uzturēšanas. Šie iesniegumi tiks izskatīti nākamajā sēdē, kas paredzēta 13.decembrī. Tajā tiks uzklausīts arī Latvijas Būvniecības padomes priekšsēdētājs, būvinženieris Artis Dzirkalis.

Kā ziņots, tiesā tiek izskatīta krimināllieta par 2013.gada 21.novembrī Zolitūdē notikušo traģēdiju, kad, sabrūkot lielveikalam «Maxima», dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus.

Būveksperti secinājuši, ka traģēdija notika, jo bija nepareizi aprēķinātas jumta konstrukciju slodzes, tādēļ tas iegruva.

Prokuratūra deviņām personām apsūdzības uzrādījusi par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu.

Prokuratūra apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas, izvirzījusi piecām personām.

Šīs personas ir ēkas būvinženieris Ivars Sergets, veikala projekta būvekspertīzes veicējs Andris Gulbis, būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš, lielveikala projekta autors arhitekts Andris Kalinka un uzņēmuma «Re&Re» būvdarbu vadītājs Staņislavs Kumpiņš.

Prokuratūra Sergetam, Gulbim, Draudiņam, Kalinkam un Kumpiņam apsūdzības uzrādījusi arī par nonāvēšanu aiz neuzmanības.

Savukārt trīs Rīgas pilsētas būvvaldes darbiniekiem - Jānim Balodim, Juridiskās nodaļas Būvniecības uzraudzības nodaļas ekspertei Marikai Treijai un būvinspekcijas priekšnieka vietniecei Aijai Meļņikovai - izvirzītas apsūdzības par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, kas izraisījusi smagas sekas.

Būvvaldē patlaban vairs nestrādā Balodis un Treija.

Krimināllietā, kuru skata Zemgales priekšpilsētas tiesa, apsūdzēta ir arī «Maxima» darbiniece Inna Šuvajeva.

Valsts apsūdzības uzturētājiem pabeidzot lasīt apsūdzību, neviena no deviņām apsūdzētajām personām savu vainu inkriminētajos noziegumos neatzina.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO