Teroristu grupējuma «Islāma valsts» kaujinieku «goda kodekss» paredz cīnīties vai mirt kā mocekļiem. Taču, kad Irākas spēki bez gaidītās pretestības atkaroja vienu no džihādistu pēdējiem bastioniem Havīdžu, vairāk nekā 1000 kaujinieku padevās kurdiem, vēsta laikraksts «The New York Times».

Havīdža krita oktobra sākumā. Irākiešu spēki «Islāma valsti» padzina 15 dienu laikā, bet cīņas smagākais posms ilga tikai trīs dienas. Kurdistānas amatpersonas laikrakstam atzina, ka kaujinieki neesot izrādījuši pavisam nelielu pretestību - tikai izvietojuši spridzekļus un slazdus. Tūkstošiem kaujinieku ar ģimenēm metās bēgt.

Drošības dienesta nopratināšanas centrā kurdu autonomajā reģionā Irākā kaujiniekus pa četriem ieved uzgaidāmajā telpā. Viņiem savu kārtu jāgaida ar seju pret sienu, rokām aiz muguras. Tā vietā, lai cīnītos līdz nāvei, viņi tur nonāca labprātīgi. Kaujiniekiem atņēma apavus, iztukšoja kabatas un izmeta viņu jostas.

Daudzi apgalvoja, ka esot bijuši tikai pavāri vai darījuši citus nevardarbīgus darbus. Citi sacīja, ka «Islāma valstij» pievienojušies tikai pirms viena vai diviem mēnešiem. Daudzi teica, ka nekad neesot redzējuši galvas nociršanu vai pat dzirdējuši par tādām. Ne miņas no agresīvā runasveida, kas raksturīgs «Islāma valsts» asiņainajiem propagandas un slepkavību video, no kuriem daudzi tika uzņemti Havīdžā.

21 gadu vecais Majtams Muhameds Mohemins, kuram bija pinkaini, gari mati, bet vēl nebija izaugusi bārda, žurnālistiem stāstīja, ka «Islāma valstij» pievienojies pirms diviem gadiem. Esot ticējis teroristu organizācijas idejām tāpat kā viņa vecākais brālis, un 100 ASV dolāru lielā ikmēneša «alga» bijusi lielāka, nekā citos pieejamajos darbos.

Viņš Dibisā ieradās kopā ar septiņiem irākiešiem un vienu ēģiptieti tajā pašā dienā, kad nolika savus ieročus Havīdžā. Iepriekšējās divas nedēļas viņi bija pavadījuši slēpjoties un bēgot no ASV un Irākas uzlidojumiem. Dienām ilgi viņiem nebija pieejams ne ēdiens, ne tualetes.

Galu galā viens no «Islāma valsts» līderiem Havīdžā esot licis kaujiniekiem padoties kurdu zemessardzei, sauktai par pešmergu, lai nenonāktu Irākas armijas un šiītu kaujinieku «Hašed al-Šābi» rokās, kur tiem, visticamāk, klātos ļaunāk. «Valdnieks mums visiem pateica - atrisiniet paši savu problēmu un atrodiet savu risinājumu,» stāsta Mohemins. «Viņš teica, lai ejam pie pešmergiem, bet ne pie «Hašed».»

Havīdžas atkarošana bija nozīmīgs pagrieziena punkts, norāda «The New York Times». Cīņa par Irākas otro lielo pilsētu Mosulu prasīja deviņus mēnešus, un pēc tās padevās salīdzinoši niecīgs «Islāma valsts» kaujinieku skaits. Nākamā bija Tell Afara, ko izdevās atkarot 11 dienās. Tur padevās apmēram 500 džihādisti. Tam sekoja Havīdža ar jau vairāk nekā 1000 kaujinieku padošanos.

Mohemina nākotne neizskatās spoža. Viņa sieva, kura gaida bērnu, aizbēga uz Dibisu nedēļu pirms vīra padošanās, taču maz ticams, ka viņi drīzumā atkal satiksies. Mohemina vecākais brālis mira kaujā. Viņa tēvs un jaunākais brālis ir pazuduši. Informanti ziņo, ka Mohemins patiesībā esot bijis «Islāma valsts» pašnāvnieku vienībā, lai gan viņš pats sevi raksturo kā «vienkāršu kareivi», kurš neesot nogalinājis nevienu civiliedzīvotāju. Ja tiesā tomēr atradīs viņa saistību ar vienību, cietumsods būs ilgs - varbūt pat uz mūžu. Taču padošanās kurdiem vismaz nav tūlītējs nāves spriedums.

«Viņi ir civilizētāki nekā mēs,» sacīja 31 gadu vecais kaujinieks Rāds Abdulla Ahmads. «Viņi zina, kurš ir labs un kurš slikts.»

Lai identificētu «Islāma valsts» kaujiniekus, drošības dienesta darbinieki rūpīgi pēta Havīdžā filmētos teroristu video. To vidū - ieraksti, kuros «Islāma valsts» notvertie pešmergas karavīri tiek turēti būros automašīnas aizmugurē, vilkti cauri pilsētai uz nomētāšanu ar akmeņiem, kā arī publiski aizdedzināti un nogalināti.

Kamēr žurnālisti iztaujāja kaujiniekus, pešmergas leitnanti ne mirkli neatrāva no viņiem skatienu. «Viņi tikai noies pagrīdē un izveidos neaktīvas šūniņas,» pauda viens no nopratinātājiem.

Taču Mohemins pakratīja galvu. «Tās ir šīs valsts beigas,» viņš teica. «Ja valdnieki liek mums padoties, tas patiešām nozīmē beigas.»
Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE FOTO
Saturs drīz būs pieejams