Budapeštā svētdien notikusi plaša demonstrācija pret Ungārijas valdības politiku, kas varētu apdraudēt ASV miljardiera Džordža Sorosa dibinātās Centrāleiropas Universitātes (Central European University - CEU) pastāvēšanu.

Demonstrācijā piedalījās arī daudzi CEU studenti un darbinieki. Dažiem protesta dalībniekiem rokās bija Ungārijas, Eiropas Savienības (ES) un ASV karogi.

Protesta organizatori paziņoja, ka tajā piedalījās 80 000 cilvēku, bet aģentūras AFP fotogrāfs tā dalībnieku skaitu lēsa uz 60 000.

Svētdien notikusī demonstrācija bija lielākais protests pret premjerministra Viktora Orbāna valdības politiku kopš 2014.gada, kad notika protesti pret valdības plāniem ieviest nodokli par interneta lietošanu.

Demonstrācijas dalībnieki svētdien aicināja Ungārijas prezidentu Jānošu Āderu neparakstīt otrdien parlamenta apstiprināto likumprojektu, kas draud CEU ar slēgšanu.

Jaunie noteikumi aizliedz institūcijām ārpus ES izsniegt Ungārijā diplomus, ja starp abu valstu valdībām nav panākta attiecīga vienošanās.

Noteikumu prasa, lai šādām skolām būtu arī universitātes pilsētiņa un fakultātes savā bāzes valstī, kas CEU gadījumā nozīmētu ASV.

CEU nav studentu pilsētiņas ASV un tā arī nepasniedz tur kursus.

Ungārijas likumprojektu par augstāko izglītību kritizējušas gan ASV, gan Vācija.

Ungārijas parlamentā aprīlī, domājams, tiks iesniegts arī likumprojekts par nevalstisko organizāciju (NVO) finansējuma «caurredzamību». Tiek uzskatīts, ka jaunās normas pamatā iecerētas, lai ierobežotu tieši Sorosa finansētos projektus.

Orbāns vairākkārt kritizējis 86 gadus veco Sorosu par jaukšanos Centrāleiropas un Austrumeiropas lietās un mēģinājumos izpostīt kontinentu, atbalstot atvērtas robežas un bēgļiem un imigrantiem labvēlīgu politiku.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE FOTO
Saturs drīz būs pieejams