FOTO: AFP/LETA

Pēc Berlīnē notikušā uzbrukuma Ziemassvētku tirdziņam Eiropas populisti kritizē Vācijas imigrācijas politiku, tomēr lielākās populistu partijas izvairījušās steigties ar secinājumiem, gaidot izmeklēšanas rezultātus.

Pirmdien Ziemassvētku tirdziņa apmeklētāju pūlī pie Berlīnes Ķeizara Vilhelma baznīcas ietriecās kravas automašīna, nogalinot 12 cilvēkus, kamēr 48 cilvēki guva ievainojumus. Aizdomās par uzbrukuma sarīkošanu tiek meklēts kāds tunisietis, kurš aprīlī pieteicies patvērumam Vācijā.

Bijušais britu eiroskeptiķu Apvienotās Karalistes Neatkarības partijas (UKIP) līderis Naidžels Farāžs izteicās, ka uzbrukums Berlīnē nav bijis nekāds pārsteigums un būs daļa no Vācijas kancleres Angelas Merkeles mantojuma.

«Merkele Vācijā ir izraisījusi veselu virkni sociālo un terorisma problēmu, un ir laiks skatīties acīs patiesībai,» intervijā BBC radio otrdien paziņoja Farāžs.

Merkeles atvērto durvju politika, kas ļāvusi iebraukt Vācijā vairāk nekā miljonam patvēruma meklētājiu, izpelnījusies plašu kritiku gan pašā Vācijā, gan ārvalstīs.

Nīderlandes galēji labējās Brīvības partijas (PVV) līderis Gērts Vilderss pēc uzbrukuma Berlīnē pārmeta Eiropas līderiem patvēruma meklētāju uzņemšanu.

«Merkele, [Nīderlandes premjerministrs Marks] Rite un visi citi gļēvie valdību vadītāji pieļāvuši islāmistu teroru un patvēruma meklētāju cunami,» otrdien tviterī paziņoja Vilderss.

Viņš arī publiskoja attēlu, kurā Merkeles rokas, seja un žakete ir notraipītas asinīm, vedinot domāt, ka kanclere ir atbildīga par Berlīnē notikušo uzbrukumu.

Slovākijas premjerministrs Roberts Fico trešdien paziņoja, ka uzbrukums Berlīnē bijis «pēdējais piliens pacietības kausā» jautājumā par Eiropas migrācijas krīzi.

Domnīcas «Chatham House» eksperts Metjū Gudvins norādīja, ka šādi uzbrukumi dod lielisku iespēju galēji labējiem aktualizēt drošības jautājumu, tieši saistot to ar imigrāciju.

Tomēr populistu vidū izskanējuši arī piesardzīgāki viedokļi.

Austrijas labēji populistiskā Brīvības partija (FPÖ) atturējās saistīt Berlīnes uzbrukumu ar Merkeles politiku, un arī Francijas galēji labējās Nacionālās frontes (FN) līdere Marina Lepēna nevilka šādas paralēles.

Bet FN priekšsēdētāja vietnieks Floriāns Filipo Francijas televīzijā izteicās, ka teroristu grupējuma «Islāma valsts» kaujinieki iefiltrējušies Eiropā kopā ar migrantiem, norādot, ka šā iemesla dēļ imigrantu plūsma ir jāaptur.

Vācijas eiroskeptiķu partijas «Alternatīva Vācijai» (AfD) līdere Frauke Petrija paziņoja, ka vācieši vairs nevar justies droši savā zemē, jo «radikālā islāma terorisms devis triecienu Vācijas sirdī».

AfD Berlīnē notikušajā uzbrukumā vainoja Merkeli.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO