Ietekmīgais tieslietu eksperts, profesors Lorens Lesings izskaidrojis veidu, kā, viņaprāt, Hilarijai Klintonei vēl pastāv iespēja sēsties ASV prezidenta krēslā. Lesings norāda, ka, vēršoties ASV Augstākajā tiesā un apstrīdot elektoru kolēģijas sistēmas konstitucionalitāti, viņa varētu uzvarēt un manīt ASV spēkā esošo prezidenta ievēlēšanas kārtību, raksta «Independent».

Balsu skaitīšanas rezultāti rāda, ka Hilarija Klintone saņēmusi par 2,6 miljoniem balsu vairāk nekā viņas konkurents Donalds Tramps. Tomēr Tramps uzvarēja, jo ASV vēlēšanu sistēmas īpatnību dēļ. ASV iedzīvotāji par prezidentu nebalso tiešā veidā - uzvarētāju īpašā balsojumā visu štata iedzīvotāju vārdā vēlāk izraugās elektori. Katram štatam ir noteikts elektoru skaits atkarībā no iedzīvotāju skaita. Gandrīz visos štatos darbojas princips, ka vairākuma balsu ieguvējs dabū visa štata elektoru balsis.

Piemēram, Džordžijas štats - tam ir 16 elektoru balsis. 44% iedzīvotāju tur nobalso par Klintoni, bet vairākums par Trampu. Tramps saņem visas sešas Džordžijas elektoru balsis, Klintone - neko. «Džordžijā ir 16 elektori. 44% nobalso par Klintoni, tomēr vēlāk nekādā veidā netiek pārstāvēti Elektoru kolēģijā. Šie vēlētāji tiek atstāti bez jebkādas teikšanas. Būtībā sanāk, ka viņu nodotās balsis bezmaz vai nonāk miskastē,» skaidro advokāts.

Un, kā skaidro Lesings, tas noved pie situācijas, ka dažu štatu iedzīvotāju balsis realitātē izrādās svarīgākas nekā citu. Tas esot pretrunā «viens cilvēks - viena balss» principam, un visas balsis savā ziņā netiek vērtētas vienlīdzīgi. Meistarīgi šo jautājumu iztiesājot Augstākajā tiesā, esot iespējams «netaisnīgo» vēlēšanu sistēmu mainīt, uzskata Lesings. Viņaprāt, vēlēšanu sistēma acīm redzami esot pretrunā ASV konstitūcijai, un ASV tieslietu sistēmā esot precedenti, kas ļautu ASV Augstākajai tiesai lemt par labu Klintonei.

Pagaidām gan ASV bijušās prezidenta amata kandidātes Hilarijas Klintones pārstāvētā Demokrātu partija nav izrādījusi interesi valsts mērogā runāt par vēlēšanu sistēmas maiņu vai tiesāšanos.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE FOTO
Saturs drīz būs pieejams