Ķīnas galvaspilsētā Pekinā mīt vairāk nekā 11 miljoni cilvēku. Tas kļuvis par daudz pat pēc Ķīnas standartiem; varasiestādes mēģina panākt, ka daļa Pekinas viesstrādnieku no turienes aizbrauktu. Patlaban amatpersonu stingrā roka vērsusies pret ļaudīm, kuru nodarbošanās ir atkritumu vākšana šajā daudzmiljonu pilsētā.

Pekinā ir simtiem ļaužu, kuru nodarbošanās ir atkritumu vākšana. Viņi vāc kartonu, plastmasu un citus nodošanai derīgos materiālus, kurus vēlāk pārdod atkritumu tirgotājiem, kuri tos lielākos apmēros pārdod tālāk.

Paši atkritumu vācēji, kuri lielākoties ir ļaudis, kas Pekinā savulaik ieradušies labāka darba meklējumos, uzskata, ka dara svarīgu darbu un pilda svarīgu funkciju visas pilsētas «atkritumu ekosistēmā», tomēr pēdējā laikā pret viņiem sāktas represijas.

«Pilsētas valdība mēģina panākt, ka mēs, viesstrādnieki, Pekinu pametam. Viņi saka, ka mūsu ir pārāk daudz un vietas pārāk maz,» saka viens no «Reuters» uzrunātajiem atkritumu vācējiem Jins Ksuegiangs.

Nelegāls poligons, kuru Jins un citi atkritumu vācēji izmanto kā pagaidu noliktavu, drīzumā tiks slēgts, un tajā saimniekojošajiem pilsētas atbildīgās iestādes devušas 10 dienas, lai to pamestu.

Pretēji tam, kā tiek organizēta atkritumu vākšana daudzās pilsētās Rietumvalstīs, Pekinā ir spēkā cita sistēma, kas lielā mērā balstās tieši uz iebraucējiem - lēto darbaspēku. Lielāki jomas darboņi derīgos atkritumus iepērk no individuālajiem vācējiem un lielākās kravās pārdod uzņēmumiem, kas nodarbojas ar to pārstrādi vai var izmantot tālāk ražošanā.

«Pekinieši bez mums nevarētu izdzīvot ne dienu. Kurš tad vāks atkritumus? Kurš tos pārstrādās? Vai domājat, ka kāds no pilsētniekiem gribēs strādāt šāda veida darbu?» neticīgi jautā Jins.

Jins atklāj, ka pelna 3000 līdz 5000 juaņu (408 līdz 680 eiro) mēnesī. Viņš šai nodarbei pievērsās pirms trīs gadiem.

Vīrietis stāsta, ka daudzi viņa agrākie draugi jau Pekinu pametuši - dzīve tur ir ļoti dārga un darbaroku netrūkst. Ne visiem paveicas atrast darbu, lai gan tā meklējumos miljoni cilvēku ir ieradušies no citiem Ķīnas reģioniem, kur situācija bezdarba jomā ir vēl sliktāka. Prom braukšanu sācis apsvērt arī Jins pats.

Ķīnā ir izaugusi jauna patērētāju paaudze, kurai atkritumu šķirošanas ieradums ir sveša lieta. Pārstrādes un zaļa dzīvesveida impulsa trūkums līdztekus straujai ekonomiskajai izaugsmei, patēriņa pieaugumam un urbanizācijai novedis pie tā, ka Ķīna 2004. gadā pārspēja ASV, kļūstot par pasaulē lielāko atkritumu ražotāju.

Pasaules banka lēš, ka 2025. gadā Ķīnā vienas dienas laikā tiks radīti 1,4 miljoni tonnu atkritumu.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE FOTO
Saturs drīz būs pieejams