Ceturtdienas vakarā ar balvas par mūža ieguldījumu kino mākslā pasniegšanu režisoram Jānim Streičam Rīgā tika atklāts festivāls «Lielais Kristaps».

«Es ticu, ka Jāņa Streiča filmogrāfija nekādā gadījumā nav uzskatāma par pabeigtu sarakstu, un zinu, ka savās domās neesmu viena. Jūsu filmas ir ierakstītas Nacionālajā kultūras kanonā, tās kalpo kā vaduguns jaunajiem censoņiem, un vēl vairāk jūsu filmas dzīvo tautas sirdī un tautas valodā, iedvesmojot ikvienu no mums būt labākiem cilvēkiem, būt labākiem latviešiem! Jūs nereti esat teicis, ka mēs neesam maza tauta. Un šis noteikti nav mazs, bet ir Liels Kristaps, un jūs esat mūsu Lielais Streičs,» pasniedzot balvu, sacīja kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK).

«Kino liek domāt līdzi, īpaši šā gada kino,» atklājot festivālu, piebilda Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētāja Ieva Romanova. «Jebkurš kino, arī nacionālais kino, var būt dzīvs, ja tas barojas no savas klasikas. Lai nu šī «Lielā Kristapa» nedēļa kļūst par tādu, kurā pagātne un šodiena veido vitālu kultūraudumu,» skatītājiem novēlēja Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma.

Pēc uzrunām un Raimonda Paula koncerta kā «Lielā Kristapa» pirmā filma tika demonstrēta Jāņa Streiča filma «Svešās kaislības» (1983), kas ar Nacionālā kino centra atbalstu ir tikusi restaurēta un ieskaņota latviešu valodā.

Septiņu dienu laikā līdz 12. oktobrim skatītājiem būs iespēja uz lielā ekrāna noskatīties un jau kā konkurentus cīņā par balvām vērtēt nominētās filmas, iepazīties ar studentu filmu konkursa programmu, redzēt arī panorāmas programmu, kas sniedz pilnīgu ieskatu par šā brīža Latvijas kino situāciju.

Nominētās filmas vērtēs starptautiska žūrija, kuras sastāvā šogad darbosies Latvijas un ārvalstu kino eksperti. «Lielā Kristapa» balvas 23 nominācijās tiks pasniegtas noslēguma ceremonijā 12. oktobrī kinoteātrī «Splendid Palace».

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE FOTO
Saturs drīz būs pieejams