Remontdarbi Krišjāņa Barona ielā

FOTO: Mārtiņš Otto/TVNET

Kopš pagājušā gada vidus līdz šī gada sākumam Rīgas domes Satiksmes departaments noslēdzis 26 līgumus par Rīgas ielu remontu būvuzraudzību ar SIA «Bild», kas pirms pāris gadiem piederēja atstādinātajam Būvdarbu uzraudzības nodaļas vadītājam Uģim Brožam, noskaidroja Latvijas Televīzijas raidījums «de facto». Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs departamentā ir izņēmis visus līgumus ar šo uzņēmumu, kā arī nopratinājis tagadējo īpašnieku.

Jūnija vidū Rīgas domes Satiksmes departamentā (RDSD) ieradās Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja darbinieki. Viņus interesēja departamenta Būvdarbu vadības nodaļas vadītāja Uģa Brožas kabinets. Vienlaikus kratīšana notika arī uzņēmuma «LNK Industries» birojā, kur uz laiku tika aizturēti četri darbinieki. Toreiz uzņēmumā atzina, ka KNAB interesējas par «LNK» veiktajiem papildu darbiem Salu tilta rekonstrukcijā - atbildīgais par šo Satiksmes departamenta iepirkumu bija Broža, kuru tiesa atteicās apcietināt, tāpēc viņam šobrīd ar drošības līdzekli liegts pildīt pienākumus un pat tuvoties savai darbavietai.

Tagad «de facto» noskaidroja, ka Salu tilts nav vienīgais satiksmes infrastruktūras objekts, par kura būvdarbiem radušās aizdomas korupcijas apkarotājiem. Izmeklēšana pēta arī departamenta līgumus par būvuzraudzību ar SIA «Bild» – uzņēmumu, kurš agrāk piederēja Uģim Brožam. 2014.gada sākumā, divas nedēļas pirms Brožas kļūšanas par nodaļas vadītāju un līdz ar to par amatpersonu, kurai jāsniedz deklarācija, SIA «Bild» daļas ieguva šahists Matīss Mustaps. Kā īsti tas noticis, Mustaps neatklāj, nekomentējot to, vai ir arī reālais īpašnieks.

Vēlāk gan Mustapa advokāte Katarīna Sniedze paskaidro, ka viņas klientu ir samulsinājusi «de facto» interese un arī viņa pati neko daudz nedrīkstot komentēt, taču atklāj, ka KNAB Mustapu ir pratinājis kā liecinieku par SIA «Bild». Viņš ir aicināts sniegt paskaidrojumus kā uzņēmuma dalībnieks, un tā esot bijusi viena saruna 15 minūšu garumā, kuras laikā Mustaps sniedzis visu informāciju, kas ir viņa rīcībā.

Vairāk zināt varētu SIA «Bild» valdes loceklis Kaspars Reinholds, kuram kopš pagājušā gada maija pieder gandrīz ceturtā daļa uzņēmuma, tomēr arī viņš nav runīgs. Sarunā ar «de facto» viņš atsakās komentēt gan to, kurš ar SIA «Bild» slēdza līgumus no departamenta puses, gan savu statusu kriminālprocesā.

Kopš pagājušā gada jūnija līdz šī gada janvārim RDSD ar SIA «Bild» noslēdza 26 līgumus par dažādu būvobjektu būvuzraudzību Rīgas ielās, piemēram, par Salu tilta renovāciju un Barona ielas seguma atjaunošanu. Līgumu summas ir salīdzinoši nelielas – tās nepārsniedz 4 tūkstošus eiro bez pievienotās vērtības nodokļa, taču kopējā summa pārsniedz 85 tūkstošus eiro. Naudu gan izmaksā tikai tad, kad būvobjekts ir nodots ekspluatācijā. Šajā būvsezonā ir pabeigti 12 SIA «Bild» uzraudzīti objekti, par ko uzņēmumam samaksāti kopumā 40 tūkstoši eiro.

Kāpēc pie līgumiem tik bieži tika ar Brožu agrāk saistītais uzņēmums, RDSD jaunais vadītājs Emīls Jakrins atbildēt nevar. «Pārsvarā apzināšana ir no tiem darbu veicējiem, kas ir zināmi mūsu departamentā. Viņi tiek apzināti, mutiski tiek uzprasīts cenu piedāvājums un saņemts. Citus paskaidrojumus es jums par šo tēmu nevaru sniegt, jo es saprotu, ka visus līgumus, visus dokumentus, kas ar šo uzņēmumu ir saistīti, procesuālo darbību laikā KNAB ir izņēmis, un visi šie dokumenti atrodas pie viņiem,» skaidro Jakrins.

Barona ielas seguma nomaiņas būvuzraugs ir Andrejs Kiseļevs-Podgornijs, kurš līdz pagājušajam gadam strādāja RDSD, bet tagad ir Tehniskās daļas vadītāja vietnieks Salaspils novada domē. Pērn darbā atsevišķu objektu uzraudzībai viņu uzaicināja SIA «Bild» valdes loceklis Reinholds. Kiseļevs-Podgornijs arī zinājis par Brožas kādreizējo saistību ar firmu: «Es zināju, ka viņš [U.Broža] tur bija tajā «Bild». Es viņam vēl apjautājos, vai viņam jau ir tas pietiekamais termiņš pagājis. Viņš man teica, ka ir pagājis. Nu un viss.»

Kiseļevs-Podgornijs apgalvo, ka Barona ielas remonta būvuzraudzību apvienot ar darbu Salaspilī bija iespējams: «Pirmkārt, tur jau arī pašam pasūtītājam bija liela nodaļa, kuru vadīja Uģis Broža. Tur veseli pieci vai seši sertificēti speciālisti, kuri arī aktīvi piedalījās tajā visā pasākumā. Es biju kā galvenais būvuzraugs, viņi man arī palīdzēja tur to visu.»

Lai gan Barona iela vēl nav nodota ekspluatācijā, Kiseļevs-Podgornijs savu sadarbību ar «Bild» plāno pārtraukt, lai izvairītos no lieka stresa negatīvās uzmanības dēļ. Uz KNAB liecināt viņš gan neesot saukts.

Pats Uģis Broža ar advokāta starpniecību paziņoja, ka nekādus komentārus nesniegs. Viņš nebija sastopams arī pagājušā gada nogalē ekspluatācijā nodotajā mājā Garkalnes novadā pie pašas Rīgas robežas. Broža to ir norādījis kā savu dzīvesvietu, taču nama īpašniece ir viņa sieva Ineta Bērziņa-Broža. Viņa atsakās filmēties un paziņo, ka «pēc tā atgadījuma» par vīra gaitām neko nezinot, jo viņš te vairs nedzīvojot.

Savukārt RDSD Brožam jau ir atrasts aizvietotājs. Par Būvdarbu vadības nodaļas vadītāja pienākumu izpildītāju nu jau bijušais departamenta direktors Vitālijs Reinbahs iekšējā konkursa rezultātā iecēla Guntaru Tašmanu, kurš departamentā bija nostrādājis vien dažas dienas.

Tašmans pirms dažiem gadiem sniedzis interviju kā arodbiedrības LABA pārstāvis «Rīgas namu pārvaldniekā». Šo arodbiedrību, kura regulāri piedalās Rīgā valdošās partijas «Saskaņa» organizētajās protesta akcijās, savulaik vadīja Reinbahs, taču kādreizējais «Rīgas namu» valdes loceklis Tašmans nedomā, ka amatā nokļuvis tāpēc: «Es neteiktu, ka caur arodbiedrību LABA tieši bijām pazīstami un esam pazīstami, jo esmu ļoti sabiedrisks, atklāts cilvēks ar daudzām interesēm un ļoti daudz cilvēku ir, ko es pazīstu. (...) Manas darba pieredze un zināšanas būvniecībā un vadībā ir jau ilgstošas.»

Ar Vitāliju Reinbahu ne par RDSD sadarbību ar SIA «Bild», ne par Tašmana pieņemšanu «de facto» parunāt neizdevās, jo dienā pirms sarunātās intervijas viņu no amata pēkšņi nolēma atcelt direktoru līdz šim vienmēr aizstāvējušais Rīgas mērs Nils Ušakovs.

Komentāros par Brožas pēcteča izvēli Ušakovs ir izvairīgs: «Ja mēs runājam par to, kas notiks tālāk departamentā, runājot par cilvēkiem, kas strādās, kas nestrādās, tad tas ir uzdevums jaunajam departamenta direktora pienākumu izpildītājam [E.Jakrinam], ieskaitot arī to vietu, kuru jūs esat minējis. Man grūti pateikt, vai šis cilvēks, kas ir iecelts, vai viņam tiešām vajadzēs turpināt darbu.»

Formāli Vitālijs Reinbahs no RDSD direktora amata vēl nav atlaists – Rīgas dome par to lems 30.augustā, taču jau tagad var prognozēt, ka iznākums būs Reinbaham negatīvs. Savukārt Emīlam Jakrinam tuvākajā laikā būs jāsaņem atļauja apvienot jauno amatu ar darbu Ceļu satiksmes drošības direkcijas valdē vai arī no CSDD jāaiziet.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO