FOTO: PantherMedia/Scanpix

Olnīcu audu sasaldēšana ir Latvijā jauna, līdz šim nebijusi iespēja sievietēm saglabāt un atjaunot savas reproduktīvās funkcijas, piemēram, pēc onkoloģisko slimību izārstēšanas. Un ne tikai - kā izrādās, tu šādi vari paildzināt menopauzi un, ja tavā plānā pagaidām ir karjera, atgūt savas divdesmitgadnieces audus savos trīsdesmit gados.

 

Aizvien jaunākas sievietes krīt par upuri vēzim!

Pēdējo gadu tendences liecina, ka ar onkoloģiskajām kaitēm slimo gados aizvien jaunākas sievietes, un onkologiem aizvien veiksmīgāk izdodas vēzi efektīvi izārstēt. Tāpēc medicīnā aktualizējas jautājums par sieviešu dzīves kvalitāti pēc vēža izārstēšanas.

«Pēc Veselības ministrijas datiem 2015. gadā 450 sievietēm bija jebkura veida onkoloģiskas saslimšanas. Ārstēšanas rezultātā pacients tiek pakļauts ķīmijas terapijai un starošanai, kuru laikā var ciest sievietes reproduktīvā funkcija -

viņa pēc izārstēšanās vairs nespēj palikt stāvoklī. Tāpat mainās arī viņas dzīves kvalitāte - mainās dabīgā hormonālā vide, noveco āda, izkrīt mati...

Tāpēc iesakāms ir domāt vairākus soļus uz priekšu,» runā klīnikas «MAMA RĪGA» valdes loceklis Imants Smirnovs. «Tas ir skumji, ja sieviete, kura saslimst divdesmit gados un jau divdesmit divos gados ir vesela, nespēj kvalitatīvi turpināt savu dzīvi, radot bērnus... Tāpēc šī ir iespēja «nopirkt laiku». Protams, ne tikai gadījumos, kad tiek atklātas onkoloģiskas slimības.»

 

Olnīcu audu kriobankas izveide - likumsakarīgs solis

Līdz šim reproduktīvās veselības klīnika «Mama Rīga» – līdzīgi kā visas Latvijā esošās reproduktīvās veselības klīnikas - nodarbojās tikai ar šūnu (tas ir, olšūnu, spermatozoīdu) paņemšanu, sasaldēšanu un uzglabāšanu. Sasaldētās šūnas tika izmantotas mākslīgās apaugļošanas procesā. «Mēs gadu jau darbojamies veiksmīgi - mums ir daudz pacientu, pārsvarā vietējie, bet ir arī no ārvalstīm. Gada laikā jau iestājušās pirmās grūtniecības, un mēs ļoti gaidām savus pirmos mazuļus,» stāsta klīnikas valdes loceklis Imants Smirnovs.

Pirms gada, atverot klīniku «Mama Rīga», tās vadītāji solīja Latvijā ieviest pasaulē zināmus, bet šeit jaunus un līdz ar to pacientiem nepieejamus, pakalpojumus un tehnoloģijas reproduktīvās veselības jomā.

«Tāpēc olnīcu audu kriobankas izveide, kas cieši saistīta ar cilvēku dzīves kvalitāti pēc izārstēšanās no onkoloģiskajām saslimšanām, ir likumsakarīgs solis jaunu pakalpojumu ieviešanas jomā. Jau šobrīd jūtam interesi no ārstiem onkologiem, sadarbībā ar kuriem tiek plānotas pirmās operācijas mūsu klīnikā olnīcu audu paņemšanai pirms vēža ārstēšanas sākšanas.

Nākamais mūsu solis būs darbs pie vīriešu sēklinieku audu kriobankas izveides,

kas vīriešiem – līdzīgi kā šobrīd sievietēm - ļaus saglabāt savu reproduktīvo funkciju pēc onkoloģisko slimību izārstēšanas,» stāsta klīnikas valdes loceklis Smirnovs.

Veiksmīgā kriobankas izveide Ķelnes klīnikā, kalpo par piemēru mums - klīniku ciešā sadarbība šo procesu veiksmīgi attīsta un pārrauga.

Lai process būtu veiksmīgs - nepieciešams nodrošināt kolektīvu medicīnas pakalpojumu un kvalitatīvu audu uzglabāšanas iespēju.

 

Audu un šūnu ieguve, sasaldēšana, uzglabāšana un izmantošana ir mazliet atšķirīgi procesi

Atšķirīgs ir gan audu ieguves process, gan audu un šūnu sasaldēšanas process, gan arī uzglabāšanas apstākļi, piemēram, sasaldētās šūnas tiek glabātas šķidrajā slāpeklī, kamēr sasaldētie audi – slāpekļa tvaikos.

«Atšķirīgas ir arī cilvēka bioloģiskā materiāla izmantošanas iespējas, piemēram, sasaldētās šūnas var izmantot gan cilvēks pats, gan tās var donēt, bet sasaldētos audus cilvēks var izmantot tikai sev,» skaidro klīnikas Embrioloģijas laboratorijas vadītāja Inese Čakstiņa.

Klīnikā 24/7 režīmā nodrošina iekārtu un tehnoloģiju kompleksu, kas nepieciešams sasaldēto audu ilgstošai uzglabāšanai noteiktos apstākļos. «Mēs jau daudzus gadus medicīnas iestādēm nodrošinām dažādu medicīnā izmantojamo gāzu piegādi – skābekli, slāpekli un citas gāzes. Savukārt klīnikā uzstādītā iekārta – mobilā kriotvertne ar šķidro slāpekli un saldētava ar šķidrā slāpekļa tvaikiem, kuros glabāsies audi, – ir Latvijā unikāla iekārta, kas ļauj nodrošināt Latvijā un arī visā Baltijā unikālu medicīnas pakalpojumu,» stāsta «AGA SIA/Linde Healthcare» valdes loceklis Olavs Ķiecis.

 

Kā tas notiek?

Olnīcas sastāv no audiem, kuros atrodas folikuli. No šiem mazajiem zirnīšiem veidojas olšūnas, kas attīstās un ir gatavas apaugļoties - kļūt par bērnu. Cikla laikā neapaugļotas olšūnas aiziet bojā, bet to ir pietiekami daudz (apmēram 400 000 - 1 miljons). Ja sievietei ir noteiktas dzīves situācijas

onkoloģiskas kaites, viņa pilda bīstamus dienesta pienākumus, vai ja sieviete vēlas saglabāt šo materiālu tādu, kāds tas tiek paņemts šobrīd, u.c.

, kurās viņai ir jāsaglabā šie audi un folikuli, laparaskopijas operācijā mēs paņemam audu gabaliņu (1cm x 1cm), no kā atdalām folikulus. Tālāk tos nobriedina un sasaldē ar speciālām tehnoloģijām un iekārtām,» stāsta klīnikas «MAMA RĪGA» valdes loceklis Imants Smirnovs.

Olnīcu audi sievietei tiek paņemti operācijas laikā pirms vēža vai citu smagu slimību, kuru ārstēšanā tiek lietoti alkaloīdi, kas nav savienojami ar reproduktīvās funkcijas saglabāšanos, terapijas sākšanas. Pirms audu paņemšanas sasaldēšanai tiek ņemti audu paraugi, lai pārbaudītu, vai audi ir veseli.

Pēc audu paņemšanas tie speciālos apstākļos tiek sasaldēti un uzglabāti šķidrā slāpekļa tvaikos speciālā, ilgstošai saldēšanai piemērotā, saldētavā.

Savukārt pēc tam, kad sieviete ir izārstējusies no vēža vai citas smagas saslimšanas, - un tas var būt pēc vairākiem gadiem - audi tiek pārstādīti atpakaļ.

 

Vai tiešām tas darbosies... Vai 40 gados es saņemšu savas 25-gadnieces olnīcu audus?

«Jā, sieviete atgūst tādas pašas kvalitātes audus, kādi tie bija paņemšanas brīdī, pat ja sievietes ķermenis ir novecojis,» apgalvo Imants Smirnovs. «Unikāli, bet šis viens mazais audu gabaliņš spēj atjaunot dabisko hormonālo vidi, kas nereti tiek traumēta sievietei pēc onkoloģiskas ārstēšanas.»

Audu pārstādīšanas rezultātā sievietei dabiskā veidā atjaunojas hormonālā sistēma, kā rezultātā atjaunojas menstruālais cikls, un pasaules prakse demonstrē grūtniecības iestāšanos iespējas.

«Sievietei audu sasaldēšana un pēc tam to pārstādīšana ļauj atgriezties normālā, pilnvērtīgā sievietes dzīvē, turklāt izmantojot nevis donora bioloģisko materiālu, bet pašai savu,» stāsta klīnikas «MAMA RĪGA» vadošā reproduktoloģe Viktorija Zaļetova ar 24 gadu pieredzi reproduktīvās veselības jomā. «Tā nav zinātniskā fantastika - tā ir iekārtojusi māte - daba!»

Papildus tam - līdz ar hormonālās sistēmas atjaunošanos - sieviete atgūst arī ādas elastību, matu kvalitāti u.tml., kas uzlabo arī sievietes izskatu un emocionālo stāvokli, un līdz ar to arī vispārējo dzīves kvalitāti pēc izārstēšanās no onkoloģiskās saslimšanas.

«Būtiski, ka ar šo pašu audu gabaliņu sieviete var paildzināt laiku līdz menopauzei,» uzsver Imants Smirnovs. «Pagaidām gan Latvijā šādas pieredzes nav, bet pasaulē ir.»

Dati liecina, ka olnīcas audu paņemšanas, sasaldēšanas, uzglabāšanas un pārstādīšanas rezultātā Eiropā un ASV ir piedzimuši aptuveni 100 bērnu.
 

Cik tas maksā?

«Kopējās izmaksas ar procedūru (audu paņemšana, sasaldēšana, uzglabāšana) varētu būt 3000 eiro. Tā ir summa uz piecu gadu glabāšanu,» stāsta klīnikas valdes loceklis Imants Smirnovs.» Latvijas likumdošana paredz, ka uzglabāt šo materiālu katrs no mums var desmit gadus - ne ilgāk. Tad nākamos piecus gadus uzglabāšana varētu izmaksāt 200 - 300 eiro, ne vairāk.»

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO