Uzmini nu, kas tas ir – piezogas klusām, nedzirdami, gluži kā pelīte un tad uzbrūk asi un strauji kā tīģeris, salaužot kaulus. Tā ir osteoporoze.

Ar to slimo trešdaļa piecdesmitgadnieču. Osteoporoze ir hroniska slimība, kuras rezultātā samazinās kaulu blīvums, tie kļūst trausli. Tā rezultātā „pilnīgi nejauši” var rasties kaulu lūzumi – piemēram, kāpjot lejā pa kāpnēm, var salauzt potīti. Atspiežot roku pret sienu, var salauzt plaukstas locītavu. Kamēr nekas nav salauzts, slimību var pat nepamanīt.

Osteoporozei ir vairāki rašanās un attīstības iemesli. „Pirmkārt, osteoporozi var izraisīt hormonu disbalanss sievietēm menopauzē pēc 50 gadu vecuma, vīriešiem pēc 70 gadu vecuma. Otrais iemesls var būt dažādas endokrīnas slimības, piemēram, 1. tipa cukura diabēts. Trešais iespējamais iemesls var būt daži medikamenti dažādu hronisku slimību, piemēram, bronhiālās astmas, plaušu slimību, ādas slimību ārstēšanā. Ceturtkārt, osteoporoze var rasties tiem cilvēkiem, kuri vairāk nekā sešus mēnešus atrodas guļus stāvoklī vai pārvietojas ratiņkrēslā,” stāsta dr. Ingvars Rasa, Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas prezidents.

Lai aicinātu sievietes parūpēties par savu veselību, Latvijas Kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrība sadarbībā ar vairākiem veselības centriem rīko akciju „Pasargā savu mammu no lūzumiem!”. Akciju atbalsta arī vairāki sabiedrībā populāri cilvēki, piemēram, aktrise Agnese Zeltiņa un TV raidījumu vadītāja Kristīne Virsnīte. Akcijas mērķis ir aicināt jau pieaugušās meitas un dēlus mudināt savas mammas aiziet uz pārbaudi pie osteoporozes speciālista.

„Nav noslēpums, ka mūsu mammas nereti daudz vairāk domā par mums – saviem bērniem un mazbērniem, savu veselību atstājot otrajā plānā,” saka aktrise Agnese Zeltiņa. „Osteoporoze ir viena no slimībām, par kurām mēdz teikt, ka tā piezogas nemanāmi, diemžēl tā var atstāt smagas un postošas sekas. Ja mūsu mammas vairāk domā par mums nekā par sevi, arī mēs viņām varam sniegt dāvanu – atrast laiku savā jau saplānotajā dienaskārtībā un aizvest viņas pie ārsta, ja nepieciešams – arī samaksāt par ārstēšanos. Mēs visi labi zinām, ka mūsu mammām vienmēr atradīsies nauda, lai nopirktu mazbērniem konfektes, taču ne vienmēr – lai atļautos kaut ko sev pašām.”

Oktobra sākumā Agnese Zeltiņa un Kristīne Virsnīte iesaistījās eksperimentā - kopā ar savām mammām devās pie ārsta uz konsultāciju, lai noskaidrotu – mammām ir vai nav osteoporoze. Kā jau tika teikts – osteoporoze piezogas kā pelīte, tas nozīmē – tai nav simptomu.

Pēc speciālista apmeklējuma abas izteica gandarījumu, ka ir iesaistījušās akcijā un noteikti ieteica citām sievietēm rīkoties tāpat. Kristīne Virsnīte tāpēc, ka viņas mātei osteoporozi nekonstatēja – tagad sirds ir mierīga gan meitai, gan mātei. Agneses Zeltiņas mātei osteoporoze diemžēl tika atklāta, taču agrīnā stadijā – tāpēc ir lielas cerības to veiksmīgi izārstēt.

Osteoporozes speciāliste dr. Signe Zelča uzsver: „Ļoti bieži pacienti pie osteoporozes speciālista nonāk tikai tad, kad jau ir smagi lūzumi, nereti pat vairākkārtēji. Lielākoties ir tāda situācija, ka tad, kad ugunsgrēks ir noticis, mēs to dzēšam, nevis veicam savlaicīgu izmeklēšanu, lai ugunsgrēku neizraisītu. Ja osteoporoze tiek laikus diagnosticēta, to ir iespējams ērti ārstēt, ir pat pieejamas zāles, kuras jālieto tikai reizi mēnesī. Ja šādi lūzumi ir bijuši, sievietēm noteikti vajadzētu vērsties pie ārsta. Arī meitām un dēliem es no sirds ieteiktu šādos gadījumos mudināt mammu dodies uz izmeklēšanu.”

Plašāku informāciju par osteoporozi un akciju „Pasargā savu mammu no lūzumiem!” meklējiet www.osteoporoze.lv. Savukārt, piezvanot uz 1188, uzzināsiet akcijā iesaistīto veselības centru adreses un reģistratūru tālruņu numurus.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE FOTO
Saturs drīz būs pieejams