Režisors Elmārs Seņkovs

FOTO: Edgars Kalmēns/TVNET

23.novembrī, Eduarda Smiļģa 128. dzimšanas dienas vēlā vakara stundā Latvijas televīzijas tiešraidē no Dailes teātra notika ikgadējā Latvijas profesionālās teātra mākslas sasniegumu apbalvošanas ceremonija «Spēlmaņu nakts». Žūrija par gada labāko dramatiskā teātra izrādi atzina «Peldošie – ceļojošie» (JRT). Par gada aktrisi atzīta Agnese Jēkabsone (Liepājas teātris), bet gada aktieri - Dainis Grūbe (Dailes teātris). Gada režisors - Elmārs Seņkovs un Grand Prix garā izrāde «Ezeriņš» (Nacionālais teātris).

Par godu Šekspīra jubilejas gadam, noslēguma ceremoniju caurvija autora tēli un darbi. Šekspīra elpu iedvesa un noslēguma ceremoniju Dailes teātrī veidoja radošā komanda Jāņa Siliņa (scenārija autors un režisors) vadībā. Ceremoniju vadīja trīs aktieri: Mārtiņš Meiers, Arturs Krūzkops un Imants Strads, kuri iemiesojās vairākos nozīmīgos Šekspīra tēlos, kā Hamlets, Falstafs, Žaks, Anglijas karaliene... Radošajā komandā darbojās arī scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis, video mākslinieks Artis Dzērve, muzikālais konsultants Juris Vaivods, režisora asistents Kārlis Anitens un producente Asnate Siliņa.

Skatītāju simpātijas «Spēlmaņu naktī 2014»:

Gada aktrise - Agnese Jēkabsone (Liepājas teātra aktrise);

Gada aktieris - Dainis Grūbe (Dailes teātris);

Gada izrāde - «Piafa» (Liepājas teātris).

Žūrijas vērtējumi «Spēlmaņu naktī 2014»

Gada lielās formas izrāde:

1. «Izraidītie» Dailes teātrī, režisors Oskars Koršunovs;

2. «Peldošie – ceļojošie» Jaunajā Rīgas teātrī, režisors Vladislavs Nastavševs;

3. «Piafa» Liepājas teātrī, režisore Laura Groza-Ķibere;

4. «Sasodītais sarkanais mēness» Liepājas teātrī, režisors Dž.Dž.Džilindžers;

5. «Vasarnieki» Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī, režisors Elmārs Seņkovs.

Režisors Elmārs Seņkovs

FOTO: Edgars Kalmēns/TVNET

Gada mazās formas izrāde:

1. «Dukši» Jaunajā Rīgas teātrī, režisors Gatis Šmits;

2. «Ezeriņš» Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors Elmārs Seņkovs;

3. «Lūša stundā» Valmieras Drāmas teātrī, režisors Mārtiņš Eihe;

4. «Titāniks» Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors Regnārs Vaivars;

5. «Ziema zem galda» Valmieras Drāmas teātrī, režisors Ģirts Ēcis.

Gada izrāde bērniem vai pusaudžiem:

1. «Baltā grāmata» Dirty Deal Teatro, režisore Inga Tropa;

2. «Kas par traku, tas par traku...» Ditas Balčus teātrī, režisore Dita Balčus;

3. «Tikai nesaki nevienam...» Goda teātrī, režisors Leons Leščinskis;

4. «Viss ir viņa» Daugavpils teātrī, režisors Georgijs Surkovs;

5. «Ziemas māja», režisori Mārtiņš Eihe un Krista Burāne - radošā apvienība «Nomadi».

4. Gada sasniegums laikmetīgajā dejā*:

1. «Ārā» – horeogrāfe Olga Žitluhina;

2. «Cik tuvu?» – horeogrāfe Elīna Breice Ģertrūdes ielas teātrī;

3. «Dunkani – dīvaiņi vai pravieši?» – apvienība Dejas anatomija un Inta Balode;

4. «Saules taka» – horeogrāfe Olga Žitluhina;

5. «Solo piecpadsmit» – horeogrāfi: Katrīna Albuže, Nadežda Beļajeva, Evita Birule, Dmitrijs Gaitjukevičs, Ramona Galkina, Liene Grava, Elena Jacinta, Lilija Lipora, Līga Liberte-Lasmane, Elīna Lutce, Valērijs Oļehno, Sintija Siliņa, Guntis Spridzāns un Eva Vancāne.

* Nominantus izvirza Latvijas profesionālās mūsdienu dejas horeogrāfu asociācija.

Labākie individuālie sasniegumi

Gada režisors:

1. Laura Groza-Ķibere – «Piafa» Liepājas teātrī;

2. Oskars Koršunovs – «Izraidītie» Dailes teātrī;

3. Vladislavs Nastavševs – «Peldošie - ceļojošie» Jaunajā Rīgas teātrī;

4. Elmārs Seņkovs – «Ezeriņš», Latvijas Nacionālajā teātrī un «Vasarnieki» Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī;

5. Regnārs Vaivars –«Titāniks» Latvijas Nacionālajā teātrī, «Vecpuiši un vecmeitas» Dailes teātrī un «Bask@bols» Valmieras Drāmas teātrī.

Gada aktrise:

1. Marija Bērziņa – Mollija izrādē «Molija saka jā!» un Šneidera jaunkundze izrādē «Kabarē» Latvijas Nacionālajā teātrī;

2. Agnese Jēkabsone – Edīte Piafa izrādē «Piafa» Liepājas teātrī;

3. Elita Kļaviņa – Blanša Dibuā izrādē «Ilgu tramvajs» Jaunajā Rīgas teātrī;

4. Sandra Kļaviņa – Ļoļečka Carevska izrādē «Peldošie – ceļojošie» Jaunajā Rīgas teātrī;

5. Lāsma Kugrēna – Helēna Alvinga izrādē «Spoki», Lenija Rīfenštāle izrādē «Marlenī» un Neita izrādē «Truša alā» Latvijas Nacionālajā teātrī.

Gada aktieris:

1. Dainis Grūbe – Bens izrādē «Izraidītie» un Song Lilinga izrādē «M. Butterfly» Dailes teātrī;

2. Andris Keišs – Stenlijs Kovaļskis izrādē «Ilgu tramvajs» un Dmitrijs Lavrentjevs izrādē «Peldošie – ceļojošie» Jaunajā Rīgas teātrī;

3. Ģirts Krūmiņš – Jānis izrādē «Dukši» Jaunajā Rīgas teātrī;

4. Andis Strods – Askolds izrādē «Dukši» Jaunajā Rīgas teātrī un Miķelis Pankoks Starptautiskā jaunā teātra festivāla «Homo Novus» izrādē «Galdnieks un klusums», producents Latvijas Jaunā teātra institūts;

5. Juris Žagars – Bens izrādē «Izraidītie», Džeks izrādē «Slazdā» un Renē Galimārs izrādē «M. Butterfly» Dailes teātrī.

Gada aktrise otrā plāna lomā:

1. Anete Berķe – Katja izrādē «Pieci vakari» un Anna Bālike izrādē «Sasodītais sarkanais mēness» Liepājas teātrī;

2. Baiba Broka –Inga izrādē «Dukši» un Poļina izrādē «Peldošie – ceļojošie» Jaunajā Rīgas teātrī;

3. Jekaterina Frolova – Jūlija Filipovna izrādē «Vasarnieki» Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī;

4. Astrīda Kairiša – lomas izrādē «Ezeriņš» Latvijas Nacionālajā teātrī;

5. Ināra Slucka – lomas izrādē «Ezeriņš» Latvijas Nacionālajā teātrī.

Gada aktieris otrā plāna lomā:

1. Gints Andžāns – Edijs izrādē «Izraidītie», Laimis izrādē «Prezentācija» un Filips izrādē «Šeipings» Dailes teātrī;

2. Lauris Dzelzītis – Vandals izrādē «Izraidītie» Dailes teātrī;

3. Pēteris Gaudiņš – Džims izrādē «Slazdā» Dailes teātrī;

4. Normunds Laizāns – lomas izrādē «Ezeriņš» Latvijas Nacionālajā teātrī;

5. Edgars Ozoliņš – Slaviks izrādē «Pieci vakari «Liepājas teātrī.

Gada debija vai jaunais skatuves mākslinieks:

1. Miroslavs Blakunovs – Kostja izrādē «Viss ir viņa» Daugavpils teātrī;

2. Evija Pintāne – debija scenogrāfijā izrādē «Provinces anekdotes» Valmieras Drāmas teātrī;

3. Intars Rešetins – debija režijā izrādē «Nakts vēl nav galā» Dailes teātrī;

4. Georgijs Surkovs – režija izrādē «Viss ir viņa» Daugavpils teātrī;

5. Kaspars Zāle – Jurijs Živago izrādē «Doktors Živago» Valmieras Drāmas teātrī.

Gada scenogrāfs:

1. Kristians Brekte – «Sasodītais sarkanais mēness» Liepājas teātrī;

2. Reinis Dzudzilo – «Vasarnieki» Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī;

3. Gints Gabrāns – laikmetīgās dejas izrādē «Ārā»;

4. Monika Pormale – «Peldošie – ceļojošie» Jaunajā Rīgas teātrī;

5. Mārtiņš Vilkārsis – «Doktors Živago» Valmieras Drāmas teātrī,«Piafa» Liepājas teātrī un «M. Butterfly» Dailes teātrī.

Gada gaismu vai video mākslinieks:

1. Mārtiņš Feldmanis – gaismas izrādē «Piafa» Liepājas teātrī;

2. Lauris Johansons – gaismas izrādē «Peldošie – ceļojošie» Jaunajā Rīgas teātrī;

3. Igors Kapustins – gaismas izrādē «...bagātā kundze…» Latvijas Nacionālajā teātrī;

4. Katrīna Neiburga – video izrādē «Stum, stum» Jaunajā Rīgas teātrī;

5. Oskars Pauliņš – gaismas izrādē «Ezeriņš» Latvijas Nacionālajā teātrī.

Gada kostīmu vai grima mākslinieks:

1. Krista Dzudzilo – kostīmi izrādē «Vasarnieki» Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī;

2. Maija Gundare – grims izrādē «Ezeriņš» Latvijas Nacionālajā teātrī;

3. Monika Pormale – kostīmi izrādē «Peldošie – ceļojošie» Jaunajā Rīgas teātrī;

4. Ilze Vītoliņa – kostīmi izrādē «M. Butterfly» Dailes teātrī un «Sasodītais sarkanais mēness» Liepājas teātrī;

5. Valentīna Začiņajeva – kostīmi izrādē «Pusaudzis un Divi džentlmeņi» no Veronas Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī.

Gada kustību mākslinieks:

1. Vesta Grabštaite – «Izraidītie» Dailes teātrī;

2. Liene Grava – «Piafa» un «Sasodītais sarkanais mēness» Liepājas teātrī;

3. Inga Raudinga – «Pavasara atmoda» Liepājas teātrī un «Kabarē» Latvijas Nacionālajā teātrī;

4. Inga Krasovska – «Šeipings» un «M. Butterfly» Dailes teātrī;

5. Izrādes «Heavy metal» radošā grupa Ģertrūdes ielas teātrī.

Gada sasniegums baleta mākslā**:

1. Zigmārs Kirilko – lomas izrādēs «Bajadēra» un «Gulbju ezers» Latvijas Nacionālajā operā;

2. Sergejs Neikšins – lomas izrādēs «Gulbju ezers», «Bajadēra», «Žizele» un «Trīs tikšanās» Latvijas Nacionālajā operā;

3. Artūrs Sokolovs – lomas izrādēs «Bajadēra» un «Trīs tikšanās» Latvijas Nacionālajā operā;

4. Ringolds Žigis – lomas izrādēs «Otello», «Anna Kareņina» un «Bahčisarajas strūklaka» Latvijas Nacionālajā operā.

** Nominantus izvirza Latvijas Profesionālā baleta asociācija.

Gada mūzikas autors:

1. Goran Gora –» Ričards III» Dailes teātrī;

2. Mārcis Judzis, Sauļus Prūsaitis – «Izraidītie» Dailes teātrī;

3. Edgars Mākens – «Vasarnieki» Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī, «Sarkangalvīte un vilks» un «Ezeriņš» Latvijas Nacionālajā teātrī;

4. Vladislavs Nastavševs – «Peldošie – ceļojošie» Jaunajā Rīgas teātrī;

5. Jēkabs Nīmanis – «Ziema zem galda» Valmieras Drāmas teātrī.

Gada sasniegums oriģināldramaturģijā***:

1. Jānis Balodis – «Pieaugušie» Latvijas Nacionālajā teātrī;

2. Agnese Rutkēviča – «Dukši» Jaunajā Rīgas teātrī;

3. Ģirts Šolis – «Dienas varonis» Dirty Deal Teatro;

4. Sergejs Timofejevs – «Mihails un Mihails spēlē šahu» Latvijas Nacionālajā operā;

5. Regnārs Vaivars – «Titāniks» Latvijas Nacionālajā teātrī.

*** Nominanti izvirzīti sadarbībā ar Latvijas Dramaturgu ģildi.

«Spēlmaņu nakts 2014» Balvas par mūža ieguldījumu ieguvēji: kino un teātra kostīmmāksliniece - leģenda Večella Varslavāne un scenogrāfs - mākslinieks Andris Freibergs.

Grand Prix izrāde - Elmārs Seņkovs – «Ezeriņš» Latvijas Nacionālajā teātrī.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO