Teātra dienas balvas saņem Žagars, Doveika un Dzērve

FOTO: Mārtinš Otto

Eduarda Smiļģa Teātra muzejā norisinājās ikgadējā Teātra dienas balvu pasniegšanas ceremonija. Lilitas Bērziņas balva tika pasniegta Latvijas Nacionālā teātra aktrisei Maijai Doveikai, Harija Liepiņa balvu saņēma Dailes teātra aktieris Juris Žagars, bet Helēnas Tangijevas-Birznieces balvu saņēma klasiskās un vēsturiskās dejas pedagoģe Palmīra Dzērve.

Pēc vairāku gadu pārtraukuma atjaunota aktiera, režisora, pedagoga un skatuves mākslas teorētiķa Jēkaba Dubura balva, un tā tika piešķirta skatuves runas un aktieru meistarības pedagoģei Ainai Matīsai.

Šogad martā Duburam tiek svinēta 150 gadu jubileja, kam par godu atjaunots viņa vārdā nosauktais apbalvojums, ko piešķir par izciliem sasniegumiem skatuves mākslas pedagoģijā un/vai skatuves mākslas teorijas attīstībā. Šī balva tika iedibināta 1966.gadā, svinot Dubura 100.dzimšanas dienu. Mākslinieka lielākie nopelni saistīti ar latviešu profesionālās teātra izglītības modeļa izveidošanu, kopā ar Ernestu Kārkliņu 1909.gadā dibinot Latvju dramatiskos kursus, un ar skatuves mākslas, skatuves runas teorijas un praktisko vingrinājumu sistēmas izveidi. Iepriekšējā Jēkaba Dubura balva tika piešķirta 1993.gadā režisoram un pedagogam Pēterim Krilovam.

Laureātus sveica iepriekšējo gadu balvu laureāti, draugi un kolēģi, kā arī laureātiem tika pasniegtas mākslinieka Māra Šustiņa veidotas goda zīmes - ordeņi.

Teātra dienas balvas tiek pasniegtas kopš 1986.gada, kad Eduarda Smiļģa balvu saņēma Eduards Pāvuls, Harijs Liepiņš un Artūrs Dimiters. 1987.gadā pirmo reizi tika pasniegta Lilitas Bērziņas balva aktrisei par izciliem sasniegumiem teātra mākslā un to saņēma Vija Artmane un Astrīda Kairiša. 1996.gadā par izciliem sasniegumiem baleta mākslā Lita Beiris saņēma Helēnas Tangijevas-Birznieces balvu, savukārt 2005.gadā tika iedibināta tradīcija pasniegt Harija Liepiņa balvu aktierim par izcilu, spilgtu aktierdarbu iepriekšējo sezonu laikā un to saņēma Ivars Puga.

Balvu kandidātus iesniedz Latvijas profesionālie teātri, bet balvu laureātus nosaka biedrības Latvijas Teātra darbinieku savienības valde aizklātā balsojumā.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO