Saeima šodien Valsts prezidenta amatā ievēlēja valdošās koalīcijas izvirzīto ārstu, Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas vadītāju Valdi Zatleru. Saskaņā ar likumu prezidents uzskatāms par ievēlētu ar ne mazāk kā 51 balss vairākumu. Par Zatleru nobalsoja 58 deputāti. Zatlera atbalstītāji pie Saeimas ēkas gavilē un sauc: "Paldies Dievam"! Savukārt Endziņa atbalstītāji sauc: "paldies Šķēlem"! Šobrīd notiek pirmā jaunievēlētā prezidenta preses konference.

Par Zatlera ievēlēšanu prezidenta amatā aizklātās vēlēšanās nobalsoja 58 deputāti, par otru augstā amata kandidātu, "Saskaņas centra" izvirzīto juristu, bijušo Satversmes tiesas priekšsēdētāju Aivaru Endziņu savas balsis atdeva 39 deputāti, bet viens deputāts balsojis pret abiem kandidātiem. Saskaņā ar likumu prezidents uzskatāms par ievēlētu ar ne mazāk kā 51 balss vairākumu.

Balsojumā piedalījās 98 deputāti, un visu tautas kalpu aizpildītie vēlēšanu biļeteni atzīti par derīgiem.

Premjers un Tautas partijas priekšsēdētājs Aigars Kalvītis pēc jaunā prezidenta pasludināšanas pauda gandarījumu par Zatlera ievēlēšanu. Kalvītis apgalvoja, ka ir no sirds pārliecināts, ka Zatlers būs labs Valsts prezidents.

Jaunievēlētais Valsts prezidents Valdis Zatlers prezidenta zvērestu varētu nodot 9.jūlijā Saeimas ārkārtas sēdē, informēja Saeimas priekšsēdētājs Indulis Emsis (ZZS).

Pašreizējās prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas pilnvaras beidzas naktī no 7.jūlija uz 8.jūliju un, tā kā 8.jūlijs ir svētdiena, tad, visticamāk, zvēresta nodošana būs pirmdien, 9.jūlijā, sacīja Emsis.

Laikā no 8.jūlija līdz 9.jūlijam prezidenta pienākumu izpildītājs būs Saeimas priekšsēdētājs, līdzīgi kā tas ir gadījumos, kad Valsts prezidents dodas ārpus valsts un savus pienākumus uztic Saeimas priekšsēdētājam.

Jau ziņojām, ka izvirzīti bija divi bezpartejiski pretendenti - valdošā koalīcija šajā postenī vēlas redzēt ārstu, Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas vadītāju Valdi Zatleru, bet opozīcijā esošā partija "Saskaņas centrs" augstajam amatam ir izvirzījusi juristu, bijušo Satversmes tiesas vadītāju Aivaru Endziņu.

Zatlers būs trešais Valsts prezidents kopš Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas un septītais kopš Latvijas valsts dibināšanas.

Zatlers pie Valsts prezidenta pienākumu pildīšanas varēs stāties pēc tam, kad beigsies Vairas Vīķes-Freibergas pilnvaras šajā amatā, kas notiks 7.jūlijā. Pirms stāšanās pie augstā amata pienākumu pildīšanas Zatleram būs jānodod zvērests. Saskaņā ar Satversmi viņa pilnvaru termiņš prezidenta amatā būs četri gadi. Valda Zatlera biogrāfija

Zatlers ir bez politiskās pieredzes. Valsts prezidenta amatam viņu izvirzīja valdību veidojošās partijas.

Zatlers dzimis 1955.gadā, viņš ir precējies ar Lilitu Zatleri. Viņam ir divi dēli un meita.

Augstāko izglītību Rīgas Medicīnas institūtā Zatlers ieguvis 1979.gadā, bet 1990./1991.gadā Zatlers ar Kegi fonda atbalstu stažējies ASV, Jēlas Universitātes Votebērijas klīnikā.

Kopš 1979.gada Zatlers strādā par ārstu traumatologu-ortopēdu Rīgas 2.slimnīcā, 1985.gadā kļuva par šīs slimnīcas Traumatoloģijas nodaļas vadītāju, bet kopš 1994.gada vada Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcu (TOS).

Pagājušā gadsimta 80.gadu beigās Zatlers bija Latvijas Tautas frontes domes loceklis un Latvijas Ārstu biedrības atjaunošanas grupas aktīvists. Viņš bijis Latvijas Artroskopijas asociācijas dibinātājs un prezidents, Latvijas Ortopēdu asociācijas viceprezidents. Zatleram ir piešķirts 4.šķiras Triju Zvaigžņu ordenis.

Savā biogrāfijā Zatlers norādījis, ka nekad nav bijis PSKP biedrs, nav sadarbojies ar Valsts drošības komiteju un nav nevienā politiskā partijā. Tāpat viņš norādījis, ka ir piedalījies Černobiļas atomelektrostacijas katastrofas likvidācijas darbos. Biogrāfijā kā savas aizraušanās Zatlers minējis kulināriju, ziedus, tēlotājmākslu, mūziku un ISO kvalitātes vadības standartus.

Pirms pieciem gadiem Zatleram radās nopietnas domstarpības ar bijušo padoto, toreizējo veselības ministru Āri Auderu. 2003.gadā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pēc Audera iesnieguma ierosināja krimināllietu par TOS amatpersonu dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu. Slimnīcā tika veiktas vairākas pārbaudes saistībā ar apstrīdēto mugurkaula implantu iegādi, kas iepirkti bez konkursa no Zatlera sievas firmas un slimnīcas direktora vietnieka Jāņa Ābola uzņēmuma.

Auders, kas vēlāk pats zaudēja posteni, Zatleru uz izmeklēšanas laiku bija atstādinājis no amata, bet toreizējais premjers Einars Repše (JL) viņu vēlāk atjaunoja amatā, jo izmeklēšanā nelikumības nekonstatēja. Korupcijas apkarotāji ir apstiprinājuši, ka 2006.gada maijā šī lieta ir izbeigta, jo nav konstatētas noziedzīga nodarījuma pazīmes. TOS amatpersonu darbība ir bijusi likumīga.

Vērtējot prezidenta amata kandidātus, Zatleram visasākie pārmetumi ir izteikti par aplokšņu maksājumu jeb "pateicību" pieņemšanu no saviem pacientiem, turklāt par šiem dāvinājumiem nenomaksājot nodokļus. KNAB ir uzsācis pārbaudi, vai Zatlers, saņemot pateicību no pacientiem par sniegtajiem medicīniskajiem pakalpojumiem, nav pārkāpis normatīvajos aktos noteiktos ierobežojumus.

Zatlera Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskajā datubāzē pieejamā amatpersonas deklarācija par 2006.gadu liecina, ka viņa ienākumi par darbu slimnīcā pērn bijuši 17 146 lati. Skaidrā naudā viņš uzkrājis 2400 latus, bet "SEB Latvijas Unibankā" bijuši divi uzkrājumi - 10 077 lati un 3501 lats.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO