Īrijas prezidente Mērija Makalīza šorīt oficiālā vizītē ieradusies Latvijā, un pie Rīgas pils viņu sveica Latvijas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga ar kungu Imantu Freibergu.

Īrijas prezidentes oficiālajā sagaidīšanas ceremonijā piedalījās Ministru prezidents Aigars Kalvītis (TP), Saeimas priekšsēdētājs Indulis Emsis (ZZS) un Rīgas mērs Jānis Birks (TB/LNNK).

Ceremonijā piedalījās arī Īrijas prezidentes biroja pārstāvji.

Šodien pēc Īrijas un Latvijas prezidentu tikšanās abas valsts vadītājas uzsvēra Īrijas un Latvijas ciešās attiecības un draudzību.

Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga žurnālistiem sacīja, ka Īrija Latvijai bijusi paraugs dažādu izaicinājumu risināšanā, kuriem šī valsts ir izgājusi cauri, bet kuri Latvijai pašlaik ir aktuāli.

Latvijai kā Eiropas Savienības kandidātvalstij līdz 2004.gadam Īrija bija iedvesmas atbalsts un praktisks atbalstītājs, sacīja Vīķe-Freiberga.

Savukārt Makalīza atzina, ka Īrija daudzu gadu laikā vērojusi, kā Latvija attīstās un uzplaukst. Laikā no sarunām pirms Latvijas iestāšanās ES attīstījušās arī abu valstu attiecības, teica Īrijas prezidente. Dublinā 2004.gada 1.maijā bija liels prieks, ka Latvija ieņēma sev pienākošos vietu ES valstu saimē, teica Makalīza.

Kopš tā laika Īrijā ieradušies daudzi latvieši, kas šajā valstī ir silti uzņemti, atzina Īrijas prezidente. Viņa norādīja, ka Īrija zina, kāda ir situācija, kad daudzi jaunieši plūst prom no valsts. Tomēr šie cilvēki ir Īrijas "vēstnieki" ārvalstīs, kas tur pārstāv savas dzimtenes kultūru un stiprina Īriju.

"Jūsu cilvēki ir jūsu vēstnieki," sacīja Makalīza. Viņi ir augstu novērtēti, viņi ir cienīti un palīdz būvēt Īriju, atzina prezidente. Viņa norādīja, ka ir runājusi ar daudziem latviešiem Īrijā un viņi pauduši vēlēšanos atgriezties savā dzimtenē.

Jau ziņots, ka Īrijas prezidente Mērija Makalīza šorīt oficiālā vizītē ieradusies Latvijā un pie Rīgas pils viņu sveica Latvijas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga ar kungu Imantu Freibergu.

Īrijas prezidentes oficiālajā sagaidīšanas ceremonijā piedalījās Ministru prezidents Aigars Kalvītis (TP), Saeimas priekšsēdētājs Indulis Emsis (ZZS) un Rīgas mērs Jānis Birks (TB/LNNK).

Ceremonijā piedalījās arī Īrijas prezidentes biroja pārstāvji.

Plkst.12.30 abas amatpersonas nolika ziedus pie Brīvības pieminekļa, bet plkst.12.50 viesnīcā "Bergs" ar Īrijas prezidenti tiekas Ministru prezidents Aigars Kalvītis (TP). Pēc tikšanās premjers rīkos darba pusdienas par godu Īrijas prezidentei.

Dienas laikā Makalīza paredzējusi tikties arī ar Saeimas priekšsēdētāju Induli Emsi (ZZS) un doties pastaigā pa Vecrīgu.

Rīt, 22.maijā, Īrijas prezidente viesnīcā "Hotel de Rome" piedalīsies darba pusdienās ar īru uzņēmējiem. Makalīza tiksies ar Rīgas domes priekšsēdētāju Jāni Birku (TB/LNNK) un apmeklēs Okupācijas muzeju.

Makalīza teiks runu Latvijas Universitātē, apmeklēs Doles salu un Daugavas muzeju, kā arī noklausīsies īru mūzikas koncertu Latviešu biedrības namā.

Kopš 2004.gada 1.maija Īrija ir atvērusi savu darba tirgu brīvai darbaspēka kustībai no jaunajām Eiropas Savienības dalībvalstīm. No 2000.gada 1.janvāra līdz 2005.gada 31.decembrim 22 018 Latvijas iedzīvotāji saņēmuši Īrijas personīgos sabiedrisko pakalpojumu numurus, kurus izsniedz, lai iebraukušie Latvijas iedzīvotāji varētu izmantot Īrijas nodokļu, sociālās apdrošināšanas un sociālās labklājības sistēmu piedāvātos pakalpojumus.

2006.gada augustā Īrijā oficiāli reģistrēts 20 301 strādnieks no Latvijas. Pēc Īrijas 2006.gada tautas skaitīšanas datiem, Īrijā dzīvo 13 999 Latvijā dzimušas personas.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO