Ungārijā sākta izmeklēšana par to, kas vainojams ekoloģiskajā katastrofā, kad no bojāta rezervuāra plašā teritorijā izplūda tā dēvētie sarkanie dubļi jeb toksisks alumīnija ražošanas blakusprodukts. Taču tagad noticis tas, no kā eksperti baidījās, - bīstamā viela nonākusi Donavā, radot nopietnus draudus upes ekosistēmai, ziņo BBC.

Ungārijā patlaban notiek plašā mēroga glābšanas darbi, lai avārijas sekas ierobežotu, bet toksiskā viela sasniegusi Donavu. Ūdens sārmainība, kas ir viens no indikatoriem piesārņojuma līmenim, Donavā krietni pārsniedz normu. Turklāt piesārņojums konstatēts arī  Donavas dienvidu pietekās.

Ja toksiskie dubļi ieplūdīs Donavā, nopietns piesārņojums varētu sasniegt sešas Eiropas valstis, to vidū Horvātiju, Serbiju un Rumāniju.

Premjers: notikusi ģeoloģiska traģēdija

Avārijas vietu apmeklējis Ungārijas premjerministrs Viktors Orbans, kurš notikušo nodēvēja par "ģeoloģisko traģēdiju". Eksperti uzskata, ka smagāk skartais apvidus iedzīvotājiem būs jāpamet. Premjers norāda, ka māju atjaunošana šajā apvidū prasību pārāk lielus ieguldījumus. Turklāt, lai indi savāktu, būs nepieciešams vismaz gads.

Policija sākusi krimināllietu

Ungārijas tiesībsargi par notikušo avāriju ierosinājuši krimināllietu. Bojāta sarkano dubļu rezervuāra dēļ toksisko vielu straumes nedēļas sākumā appludināja apdzīvotas vietas rūpnīcas tuvumā, nogalinot četrus cilvēkus. Vēl vismaz 120 cilvēkiem bija nepieciešama medicīniskā palīdzība. Četri bojāgājušie cilvēki dubļu straumē, visdrīzāk, noslīka, jo dažviet tās augstums bija pat divi metri.

Sarkanie dubļi ir ne vien toksiski, bet saskarsmē ar cilvēka ādu var izraisīt smagus apdegumus. No to izgarojumiem savukārt var ciest plaušas. Ja viela nonāk cilvēka gremošanas traktā, tā var izraisīt pat nāvi.

Viena no lielākajām katastrofām Eiropā 30 gadu laikā

Toksiskie dubļi appludinājuši 40 kvadrātkilometru lielu platību. Skarti seši ciemati un daļa pilsētas. "Tā ir nopietna ekoloģiskā katastrofa, bet mēs joprojām pilnībā nezinām tās apmērus. Tomēr jau tagad skaidrs, ka tā ir nopietna, liela un, vielai nonākot upē, tā var skart ļoti plašas teritorijas," norāda vietējie eksperti.

"Greenpeace" pārstāvji gan ir krietni bargāki savos izteikumos par notikušā apmēriem. "Šī ir viena no trīs lielākajām vides katastrofām, kas Eiropā notikušas pēdējo 20-30 gadu laikā," paziņoja "Greenpeace" runasvīrs Hervits Šusters, piebilstot, ka zeme skartajos apvidos ir "piesārņota un iznīcināta uz ilgu laiku".

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE FOTO
Saturs drīz būs pieejams