Vakar Latvijas sabiedrība piedzīvoja neredzētu skatu - politiķis raudāja. Turklāt raudātājs bija par buldozeru un raķeti dēvētais Ainārs Šlesers ("Par labu Latviju"). Emociju izvirduma iemesls bija gaismā nākušie fakti par viņa ģimenes traģēdiju. Sabiedrībā pazīstami cilvēki ir dažādās domās par šādas informācijas publiskošanu. Domas dalās par tās ētiskumu un vajadzību.

Komponists un deputāts Raimonds Pauls ("Par labu Latviju") sarunā ar portālu TVNET teica: "Citu ģimenes lietās nekad neesmu maisījies. Uzskatu, ka ir neētiski aiztikt citu ģimenes problēmas, pat ja tā ir politiķa dzīve."

"Mani tādas grāmatas neinteresē, jo zinu, ka tās ir pasūtījuma darbs," viņš teica, komentējot grāmatu, kurā atklāts Šlesera ģimenei smags laiks un notikumi.

Arī iekšlietu ministre Linda Mūrniece ("Vienotība"), runājot par šo jautājumu ar portālu TVNET, atzina, ka "ir robežas, līdz kurām drīkst nosodīt".

Par tēvu un tēvu tēvu grēkiem nosodīt ir nepareizi. Var tiesāt tikai par paša grēkiem.
8

"Nesaku, ka esmu sajūsmā par Šlesera rīcību vai politiku. Nepavisam ne. Taču šis gadījums nav pieņemams. Negribu vērtēt, kam par labu vai sliktu tas politikā būs, taču tas ir ārkārtas gadījums, kad tiek aizskarts ne tikai politiķis, bet arī viņa ģimene. Skaidrs, ka tādā veidā tiek zemiski aizskarts arī pats cilvēks."

"Tas, kas notika, nav pareizi, neatkarīgi no viņa politiskās piederības," politiķe teica un pauda viedokli, ka "dziļi sirdī tam piekristu daudz politiķu un citu cilvēku, kas varbūt to skaļi nepateica".

"Ļoti maz domā, ka tas bija pareizi," viņa rezumēja.

Citādās domās bija dziedātāja Olga Rajecka, kura portālam TVNET pauda uzskatu, ka tautai par politiķiem jāzina viss iespējamais: "Mums jāzina, kas viņš ir par putnu."

"Mēs visi - tauta - viņu uzturam. Ja mēs gribam par viņu vēlēt, ja viņš grib mūs vest uz saulaino nākotni, mums ir jāzina viss."

Piedodiet, mēs nedzīvojam tik labi, lai neko par politiķiem nezinātu.
8

"Ja mēs visi, arī pensionāri, dzīvotu labi un laimīgi, man būtu vienalga, kas ar viņiem [politiķiem]. Bet arī tad man nebūtu vienalga."

Pēc dziedātājas domām, ir būtiska atšķirība starp politiķa un skatuves mākslinieka privāto dzīvi. Tā kā politiķus uztur nodokļu maksātāji, tad viņiem ir jābūt ļoti tīrai pagātnei, viņa teica un atgādināja, ka ārzemēs par politiķiem atklāj pat to, ka viņi kādā citā valstī vienu reizi apmeklējuši publisko namu.

Vienlaikus viņa par Šlesera tēva garīgo veselību atklātos faktus vērtēja ar vārdiem "tas ir bišķiņ par skarbu". Taču, esot politikā, ar to esot jārēķinās.

Savukārt mācītājs Juris Rubenis sarunā ar portālu TVNET norādīja, ka nav lasījis grāmatu, kas atklāj jaunus faktus par Šlesera ģimeni, tādēļ vēlētos atturēties no sīkākiem komentāriem par to. "Šos jautājumus var aprakstīt dažādās formās. No tā būs atkarīga mana atbilde." 

Jautāts, cik daudz sabiedrībai būtu jāzina par politiķu privāto dzīvi, garīdznieks teica: "Tik daudz, cik tas liecina par šiem cilvēkiem."

Viņš uzsvēra, ka no politiķu lēmumiem atkarīgs ļoti daudz. Tādējādi visā pasaulē par politiķu dzīvi cilvēki zina "diezgan daudz". No zināšanām par politiķiem arī atkarīga sabiedrības uzticēšanās viņiem.

"Protams, diskutabli ir jautājumi par iepriekšējo paaudžu cilvēku slimībām un rīcību," mācītājs rezumēja.

Sabiedrībai ir jāzina par politiķu dzīvi

Savukārt politologs Filips Rajevskis, vērtējot šo situāciju, vakar portālam TVNET atgādināja, ka pasaules politikā šādi gadījumi nav nekas neparasts: "Ik dienas tiek meklēti tumšie plankumi un jaunas, nezināmas lietas politiķu biogrāfijās. Latvijā mēs pie tā esam mazāk pieraduši, taču mēs neesam izņēmums."

Politikā šādas informācijas meklēšana un urķēšanās esot ikdiena: "Nevar teikt, ka tas ir pilnībā neētiski, jo parasti tas tiek definēts kā sabiedrības vēlme uzzināt vairāk par saviem priekšstāvjiem, kam ir uzticēta vara."

Neētiski, pēc Rajevska domām, tas būtu tikai tad, ja informācija būtu nepatiesa vai apmelojoša. Tādas informācijas izplatīšana būtu jāapkaro.

Politologs arī atzina, ka šādas informācijas atklāšana tagad pirms vēlēšanām ir mēģinājums ietekmēt vēlētāju izvēli un vēlēšanu rezultātu. "Tā ir politiskās cīņas sastāvdaļa. Ar to jārēķinās katram politiķim."

Arī sociālantropologs Klāvs Sedlenieks sarunā ar portālu TVNET skaidroja, ka

vēlētājiem par politiķiem būtu jāzina tik daudz, lai būtu skaidrība, kā viņi varētu rīkoties atbildīgās situācijās.
8

"Patiesībā - jo vairāk, jo labāk."

"Protams, ikdienā mēs viens otra dzīvē tik dziļi nelienam iekšā. Taču politiķi ir publiskas personas un viņiem jārēķinās, ka viņu dzīvi pētīs daudz vairāk nekā vienkārša atslēdznieka dzīvi."

"Tas nav smuki pret viņu kā pret cilvēku," speciālists teica, vērtējot šo faktu publiskošanu, taču vienlaikus uzsvēra, ka iejaukšanās amatpersonu un tautas pārstāvju privātajā dzīvē ir pamatotāka.

Viņš arī atzina, ka jāvērtē, vai pagātnes tumšie plankumi var ietekmēt cilvēka rīcību vai tikai nesmuki izskatās. "Protams, šī līnija ir ļoti šaura."

Šlesers nespēj valdīt asaras, stāstot par savas ģimenes traģēdiju

Portāls TVNET jau vēstīja, ka vakar Šlesers, stāstot par traģiskajiem notikumiem savā ģimenē, nevarēja valdīt asaras. Politiķis stāstīja par savu grūto bērnību un tēva garīgajām problēmām. Viņš bija sasaucis ārkārtas preses konferenci, reaģējot uz žurnāla "Kas Jauns?" rakstu, kas atklāj šausminošas lietas par Šlesera tēvu.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO