FOTO: Publicitātes foto

Rudens kamermūzikas festivāla laikā pianists Vestards Šimkus iepazīstinās klausītājus ar savu jauno albumu, kurā ir ieskaņota Sergeja Rahmaņinova mūzika. Kā informē «Latvijas koncertu» sabiedrisko attiecību vadītāja Rinta Bružēvica, pianista koncerti izskanēs 15. oktobrī Lielajā ģildē, 17. oktobrī Vidzemes koncertzālē «Cēsis» un 19. oktobrī Latgales vēstniecībā «Gors».

Koncerta programmā izskanēs Rahmaņinova prelūdijas klavierēm, romance «Noslēpumainās nakts klusumā» Šimkus transkripcijā klavierēm, «Otrā klaviersonāte» un «Variācijas par Šopēna tēmu».

«Šis albums ir pilns nostalģijas. Daudziem no mums Rahmaņinova klaviermūzika asociējas ar virtuozitāti, ko jo sevišķi izteiksmīgu dara bezgala garās melodiskās virknes, kas klavierkoncertu noslēgumā nereti uzdzirksteļo fantastiskā salūtā. Un solo albumā, bez šaubām, atrodams tas pats. Tomēr, gatavodams šo programmu, es tur uztaustīju dziļu, melanholisku un izteikti poētisku ilgošanos pēc ainavas, atmiņām un izjūtām. Labāku ieraksta vietu par koncertzāli «Historisches Reitstadel of Neumarkt» mēs nebūtu varējuši vēlēties. Prieks ne vien par brīnišķīgajām «Steinway» klavierēm, bet arī par zāles akustiku, kas skanējumam piešķīra unikālu un plūstošu starojumu, ko ierakstā ieglabājusi tik lieliskā skaņotāju komanda,» stāsta Šimkus.

Rahmaņinova otrā prelūdiju burtnīca ar 13 prelūdijām, kas parādās 1910.gadā, atšķiras ar sarežģītāku mūzikas valodu un mežģīņotu faktūru. Piemēram, prelūdiju «Op. 32, No.10» iedvesmojusi Rahmaņinova redzētā šveiciešu gleznotāja Arnolda Bēklina glezna «Atgriešanās».

Rahmaņinovs atstājis ap 80 romanču, kur ģeniālais komponista talants izpaudies jo sevišķi spilgti. Romancē «Noslēpumainās nakts klusumā» izmantots Arkādija Feta dzejolis.

FOTO: Publicitātes foto

Rahmaņinovs komponējis divas klaviersonātes. Otrā sonāte rakstīta 1913.gadā, tās otrā redakcija veidota 1931. gadā, galvenokārt īsinot to. Šis ir veltījums Rahmaņinova mācību biedram Nikolaja Zvereva pianisma klasē - vēlāk izcilam pianistam un diriģentam Matvejam Presmanam, kurš bija Rostovas mūzikas augstskolas direktors.

Rahmaņinovs bija ne tikai ģeniāls komponists, bet arī ne mazāka kaluma pianists. Viņa Šopēna mūzikas interpretācijas ir kā paraugstunda arī šodien - virtuozākās pasāžu virtenes izskan ar tādu skaidrības dzidrumu un eleganci, kādu reti var atrast pie viņa laikabiedriem.

Šimkus jauno albumu varēs iegādāties viņa solo koncertos. Drīzumā to varēs nopirkt arī Rīgas skaņu ierakstu veikalos «Upe TT», «Upe», «Randoms», kā arī «Latvijas koncertu» birojā.

Kā ziņots, rudens kamermūzikas festivāls norisinās no 26.septembra līdz 25.oktobrim. Festivāla koncerti notiks Siguldā, Ventspilī, Cēsīs, Rēzeknē un Rīgā. Rudens kamermūzikas festivāla patrons ir komponists Pēteris Vasks.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO