Pēc vairāk nekā mēnesi ilgušām smagām sarunām par koalīcijas veidošanu šorīt Saeimā jaunās koalīcijas partneri parakstīja sadarbības līgumu un premjera Valda Dombrovska (V) jaunās valdības deklarāciju. Vienošanās panākta ar 56 deputātiem. Pašlaik Saeimas ārkārtas sēdē turpinās debates.

Savukārt valdības svinīgā sēde, kurā piedalīsies arī Valsts prezidents Andris Bērziņš, plānota plkst.13.

Jaunā koalīcija paraksta sadarbības līgumu un valdības deklarāciju

Par jaunās koalīcijas veidošanu vienojušies 56 tautas kalpi - "Vienotības" 20 deputāti, 16 Zatlera reformu partijas (ZRP) deputāti, 14 deputāti no nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK, kā arī seši neatkarīgie deputāti, kuri pameta ZRP. Savukārt opozīcijā paliks 44 deputāti - 31 no "Saskaņas centra" (SC) un 13 no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS).

Koalīcijas līgumu no "Vienotības" puses parakstīja Dombrovskis, Solvita Āboltiņa un Dzintars Zaķs, no ZRP puses - Valdis Zaters un Vjačeslavs Dombrovskis, no nacionālās apvienības puses - Raivis Dzintars, Einārs Cilinskis, Gaidis Bērziņš, kā arī to parakstīja visi seši neatkarīgie deputāti.

Savukārt valdības deklarāciju parakstīja viss iespējamais Ministru kabinets.

Dombrovskis par jaunās valdības galveno uzdevumu nosauc nākamā gada budžetu

Premjera amata kandidāts Valdis Dombrovskis ("Vienotība") pirms balsojuma par jauno valdību norādīja, ka tās galvenais uzdevums būs nākamā gada budžeta sagatavošana un pieņemšana Saeimā. Dombrovskis, kuram šī būs jau trešā valdība, atzina, ka budžeta pieņemšana nebūs viegla un tā sagatavošanai ir jāķeras klāt nekavējoties.

"Budžeta pieņemšana nebūs viegla ņemot vērā to, ka šis būs pēc kārtas jau trešais budžets, kurā tiek veikta fiskālā konsolidācija. Konsolidācijas apjoms būs atkarīgs gan no situācijas Eiropā un pasaulē, gan mūsu sarunām ar aizdevējiem attiecībā uz konkrētām ieņēmumu un izdevumu pozīcijām," teica Dombrovskis, ar nožēlu atzīstot, ka situācija eirozonā attīstās nelabvēlīgā virzienā.

Dombrovskis arī uzsvēra nepieciešamību ieplānot laiku kvalitatīvām debatēm, jo budžeta process solās būt sarežģīts.

Otrs uzdevums būs sekmīgi noslēgt starptautiskā aizdevuma programmu, atzina premjera kandidāts.

Valdības sastāvs

Valda Dombrovska trešajā valdībā aizsardzības ministrs būs Artis Pabriks ("Vienotība"), ārlietu ministrs – Edgars Rinkēvičs, kurš būs Zatlera Reformu partijas (ZRP) atbildībā, ekonomikas ministrs – Daniels Pavļuts, kurš stāsies ZRP, finanšu ministrs – Andris Vilks ("Vienotība"), iekšlietu – Rihards Kozlovskis (ZRP), izglītības un zinātnes ministrs – Roberts Ķīlis, kurš būs ZRP atbildībā, kultūras ministre – Žaneta Jaunzeme-Grende (Nacionālā apvienība, NA), labklājības ministre – Ilze Viņķele ("Vienotība"), satiksmes ministrs – Aivis Ronis, kurš būs "Vienotības" un ZRP atbildībā, tieslietu ministrs – Gaidis Bērziņš (NA), veselības ministre – Ingrīda Circene ("Vienotība"), vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs – Edmunds Sprūdžs (ZRP) un zemkopības ministre – Laimdota Straujuma, kura būs "Vienotības" atbildībā.

Dombrovskis, kuram šī būs jau trešā valdība, iepriekš atzinis, ka šīs bijušas sarežģītākās koalīcijas sarunas, kurās viņam nācies piedalīties. Arī pārējie koalīcijas partneri piekrituši, ka piecas nedēļas ilgušās valdības veidošanas sarunas bijušas smagas.

Vienošanos par koalīciju "Vienotība", ZRP un NA panāca tikai trīs nedēļas pēc 17.septembrī notikušajām Saeimas ārkārtas vēlēšanām, kurās uzvarēja "Saskaņas centrs" (SC). Sākotnēji ZRP nolēma koalīciju veidot ar "Vienotību" un SC, taču "Vienotības" pozīcija guva virsroku, un par trešo partneri tomēr tika izvēlēta Nacionālā apvienība.

Topošās koalīcijas stabilitāte tika satricināta, kad dienu pirms 11.Saeimas sanākšanas ZRP pameta seši deputāti. Lai gan Valsts prezidents Andris Bērziņš sākotnēji uzskatīja ZRP šķeltnieku balsis par nepiederīgām jaunajai koalīcijai un aicināja to paplašināt, koalīcijas partneriem izdevās prezidentu pārliecināt par šķeltnieku atbalstu Dombrovska valdībai.

Prezidents Dombrovski veidot valdību oficiāli aicināja pagājušajā nedēļā, 19.oktobrī.

Koalīcijai būs 56 balsis parlamentā. Savukārt opozīcijā darbosies Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) un vēlēšanu uzvarētājs SC, kuri otrdien balsojumā neatbalstīs Dombrovska veidoto valdību.

Lai gan šī Dombrovskim būs trešā valdība, viņš vēl nav pārspējis Aigara Kalvīša (Tautas partija) rekordu, kurš premjera amatā pavadījis 1114 dienas. Dombrovskim premjera amatā ir apritējušas 960 dienas.

Ministru prezidenta amatā trīs reizes vēl pabijis tikai Andris Šķēle (TP), taču viņš šos pienākumus pildīja ar pārtraukumiem.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE FOTO
Saturs drīz būs pieejams