Ilustratīvs attēls

ANO Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ārkārtas komiteja pirmdien apspriedīs Zikas vīrusa uzliesmojumu Latīņamerikā, lai noteiktu, vai tas uzskatāms par globālu ārkārtas situāciju veselības jomā.

Zikas vīrusu, kas ir gripai līdzīga slimība, pārnēsā moskīti. Tas tiek saistīts ar pieaugošu gadījumu skaitu, kad Latīņamerikā, īpaši Brazīlijā, piedzimuši bērni ar pārmērīgi mazu galvu un smadzenēm.

Lai gan vīrusa saistība ar šiem gadījumiem vēl nav pārliecinoši pierādīta, tāda, visticamāk, pastāv.

Pret Zikas vīrusu līdz šim nav izstrādāta vakcīna vai zāles, un PVO norādījusi, ka vakcīnas izstrādāšanai, visticamāk, būtu nepieciešams vismaz gads.

PVO pagājušajā nedēļā brīdināja, ka vīruss «izplatās eksplozīvi» un inficējušos cilvēku skaits līdz gada beigām var sasniegt četrus miljonus.

Zikas vīruss vissmagāk skāris Brazīliju, kur kopš oktobra konstatēti 270 mikrocefālijas gadījumi, kad bērni piedzimuši ar mazām galvām un smadzenēm, un 3448 gadījumos pastāv aizdomas par šādu patoloģiju.

Bažījoties par patoloģijas izplatīšanos, Kolumbija, Ekvadora, Salvadora, Jamaika un Puertoriko aicinājušas sievietes atteikties no domas palikt stāvoklī, līdz Zikas vīrusa uzliesmojums tiks pakļauts kontrolei.

Bažas par vīrusa izplatību sasniegušas arī Eiropu un Ziemeļameriku, kur inficēšanās konstatēta vairākiem cilvēkiem, kas atgriezušies no brīvdienām vai darba ceļojumiem vīrusa skartajos reģionos.

Ar Zikas vīrusu var inficēties no «Aedes» ģints odu kodieniem. Biežākie Zikas vīrusslimības simptomi ir drudzis, izsitumi, locītavu sāpes, iekaisušas acis, var būt arī galvassāpes, acu sāpes, vemšana un neiroloģiskas komplikācijas. Simptomi ilgst no dažām dienām līdz nedēļai. Smagas slimības formas gadījumā nepieciešama hospitalizācija.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO