Pēc svētdien notikušajām Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām Eiropas Savienība (ES) izlēmusi uz laiku apturēt pret Minsku vērstās sankcijas, pirmdien pavēstīja Francijas valsts sekretārs ES jautājumos Hārlems Dezīrs.

«Ir lēmums uz nākamajiem četriem mēnešiem sankcijas apturēt,» norādīja Dezīrs, kurš arī ieradies uz Luksemburgā notiekošo dalībvalstu ārlietu ministru sanāksmi.

Viņš piebilda, ka jebkurā brīdī, ja būs redzama virzība atpakaļ, sankcijas būs iespējams atjaunot.

«Vēlēšanas, protams, neatbilda starptautiskajiem standartiem, kurus mēs paši sev nosakām,» savukārt atzina Vācijas ārlietu ministrs Franks Valters Šteinmeiers. Tomēr viņš vienlaikus norādīja uz «pozitīvām» pārmaiņām, piemēram, politieslodzīto atbrīvošanu.

Viņš piebilda, ka sankcijas tiks apturētas no janvāra un

tas attieksies vienīgi uz personām, kuras tām pakļautas politisku iemeslu dēļ, nevis uz personām, kuras atzītas par vainīgām vardarbīgos nodarījumos.

Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs paziņoja, ka lēmums par Eiropas Savienības (ES) sankciju atcelšanu pret Lukašenko un gandrīz 150 citām šīs valsts amatpersonām varētu būt gaidāms līdz oktobra beigām.

«Lēmums būs spēkā pagaidām uz četru mēnešu ilgu termiņu,

ja nenotiks nekas negaidīts,» piebilda ministrs.

Linkevičs norādīja, ka sankcijas tiks apturētas, jo Baltkrievija pirms vēlēšanām atbrīvoja sešus politieslodzītos.

Uz aģentūras BNS jautājumu, kādēļ sankcijas tiek atliktas, ņemot vērā, ka nav izpildīta prasība par politieslodzīto reabilitāciju, ministrs sacīja:

«Jā, ne viss ir izdarīts, bet mūsu mērķis ir saglabāt Baltkrievijas valdības motivāciju,

lai novērtu atgriešanos pie represijām un acīmredzamiem cilvēktiesību pārkāpumiem. Mēs vēlamies, lai mūsu rīcība veicina izmaiņas, nevis aptur tās vai pagriež tās atpakaļ.»

Jau vēstīts, ka ES plānoja apturēt sankcijas pret Baltkrieviju, ja līdz vēlēšanas netiktu vērstas represijas pret opozīciju.

Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās svētdien 61 gadu vecais Lukašenko, kurš pie varas ir bijis jau 21 gadu, tika vēl uz pieciem gadiem pārvēlēts amatā ar 83% balsu.

Vēlēšanās Lukašenko, kurš ir visilgāk amatā bijušais kādas Eiropas valsts līderis un nereti tiek dēvēts par Eiropā pēdējo diktatoru, konkurenti bija trīs kandidāti, no kuriem tikai viena kandidāte - pilsoniskās kampaņas «Saki patiesību!» līdere Tatjana Korotkeviča - bija opozīcijā pašreizējam prezidentam.

ES plānoja apturēt sankcijas, ja līdz velēšanām netiks vērstas represijas pret opozīciju.

Kā ziņots, Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) novērotāji pirmdien atzina, ka Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas, kurās uzvarēja līdzšinējais valsts galva Aleksandrs Lukašenko, neatbilda demokrātiskajiem standartiem.

«Skaidrs, ka Baltkrievijai vēl tāls ceļš ejams, lai izpildītu savas demokrātiskās saistības,» paziņoja EDSO vēlēšanu novērotāju misijas vadītājs Kents Heisteds.

«Nesenā politieslodzīto atbrīvošana un novērotāju labā uzņemšana ir pozitīva attīstība. Tomēr

cerības, ka tas sekmēs plašāku vēlēšanu progresu, lielā mērā nav piepildījušās,»

paziņoja Heisteds, kā sevišķu vilšanos minot trūkumus balsu skaitīšanā un rezultātu apkopšanā.

Savukārt pats Lukašenko, kurš vēlēšanās uzvarēja ar 83,5% balsu, svētdien paziņoja, ka vēlēšanas bijušas brīvas un godīgas, un arī ES ministri atzinuši, ka vēlēšanas esot norisinājušās «iespējami caurskatāmi un mierīgi».

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE FOTO
Saturs drīz būs pieejams