Līva Ulmane

FOTO: ITAR-TASS/Reuters

Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros 13. decembrī notiekošā Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonija ir pamudinājusi apvienoties arī Latvijas kino profesionāļus, lai iespējami daudzveidīgi prezentētu Latvijas kino starptautiski. Decembrī Rīgā vienuviet pulcēsies ārvalstu kino profesionāļi un Latvijas kino industrijas pārstāvji, lai ar kino festivāla, kinoprofesionāļu meistardarbnīcu, lekciju starpniecību un kinoseansiem plašākai auditorijai veicinātu starptautisku kopprojektu rašanos, kā arī būtisku kontaktu dibināšanu.

«Eiropas Kinoakadēmijas izvēle, rīkojot šī gada balvu pasniegšanas ceremoniju Rīgā, nodrošina starptautisku redzamību Eiropas kultūras galvaspilsētas gada noslēgumā. Patiešām iepriecinoša ir Latvijas kino ļaužu rosība un gatavība izmantot šo notikumu ne tikai padarot redzamāku Latvijas kino Eiropā, bet arī rodot spēcīgus impulsus nozares pasākumu pilveidošanā. Rīgas starptautiskais kinofestivāls ir atbalstāma, Eiropas kinonotikumu kalendārā integrēta ilgtermiņa iniciatīva,» uzsver nodibinājuma Rīga 2014 vadītāja Diāna Čivle.

Rīgas Starptautiskais kino festivāls

No 2. līdz 12. decembrim pirmo reizi norisināsies Rīgas Starptautiskais kino festivāls (SKF), kurā skatītājiem tiks piedāvātas vairāk nekā 120 filmas, tai skaitā Latvijas Nacionālā filmu festivāla «Lielais Kristaps – 2014» konkursa un ārpuskonkursa skates.

Šogad Lielā Kristapa žūrijā piedalīsies vairāki Eiropas Kinoakadēmijas (EFA) biedri. Jaunums ir īpašā «Lielā Kristapa» skatītāju simpātiju balva, kas pirmoreiz tiks piešķirta vienai no Rīgas SKF programmā iekļautajām Eiropas filmām. Rīgas SKF programmas viens no centrāliem akcentiem būs EFA balvai nominēto filmu programma.

Tāpat kino festivāls piedāvās Eiropas kino retrospektīvu, kas atvedīs uz Rīgu ļoti īpašu viesi. Programma veltīta EFA balvai par ieguldījumu pasaules kinematogrāfā. Programmā tiks iekļautas filmas no deviņdesmito gadu vidus līdz mūsdienām - arī jaunākā norvēģu aktrises, režisores un Ingmara Bergmana mūzas Līvas Ulmanes (Liv Ullmann) režisētā filma – «Jūlijas jaunkundze». Vēl vairāk – festivāla goda viese būs pati režisore, novadot lekciju, kā arī tiekoties ar auditoriju pirms savas filmas seansa.

Filmu festivāls 2ANNAS Rīgas SKF ietvaros piedāvās EFA balvai nominēto īsfilmu programmu Short matters, kā arī programmu «Latvijas robežpārkāpēji» - filmas, kuras varam uzlūkot kā drosmīgus pagrieziena punktus Latvijas kinovēsturē. Festivāla jaunākajiem skatītājiem sagatavota Ziemeļeiropas bērnu un jauniešu filmu programma - desmit filmas no Latvijas, Igaunijas, Zviedrijas, Islandes, Norvēģijas, Dānijas, Somijas, un citām valstīm, kas ievadīs svētku sezonu skolēniem.

Sadarbībā ar Rīgas Kino muzeju tiks īstenots projekts «Kino 1914». Kinoteātrī «Splendid Palace» pirms simt gadiem veidotu filmu izlasi rādīsim tā, kā to darīja pirms 100 gadiem - bez seansu starplaikiem un ar dzīvo apskaņojumu. Savukārt sadarbībā ar vadošo Krievijas dokumentālo filmu festivālu ARTDOCFEST skatītājiem Rīgā tiks piedāvāta drosmīga un aktuāla dokumentālo filmu programma «Artdocfest Riga» - 7 filmu Latvijas pirmizrādes.

«Šā gada decembrī Rīgai būs pievērsta turpat visas Eiropas kino pasaules uzmanība. Grūti iedomāties vēl veiksmīgāku brīdi, kad aizsākt patiesi vērienīga un profesionāla starptautiska kinofestivāla pastāvēšanu,» akcentē Rīgas Starptautiskā kino festivāla direktore Sonora Broka.

Rīgas Starptautiskajam kino festivāla ietvaros Nacionālais kino centrs organizē plašu industrijas sadaļu, kurā tiks iekļauti dažādi pasākumi kā kino nozares vietējiem un ārvalstu pārstāvjiem, tā arī festivāla skatītājiem.

Savukārt filmu festivāla 2ANNAS komanda Rīgas SKF ietvaros organizē pasākumu scenāristiem. Projekts European Script Meeting no 11. līdz 14. decembrim pulcēs Eiropā atzītus scenāristus, lai Rīgas radošajā atmosfērā veicinātu starptautisku sadarbību ar otru nozīmīgo projekta viesu grupu - kinorežisoriem un producentiem.

Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonija

«Eiropas Kinoakadēmijas balvas pasniegšanas norise Rīgā ļauj mums pilnvērtīgi ierakstīt Latvijas kino Eiropas kontekstā, kā arī, cerams, veidot un turpināt daudzpusīgu sadarbību ar Eiropas kino profesionāļiem. Lekcijas un radošās darbnīcas, kas decembrī notiks Rīgā, ir iespēja apmeklētājiem klātienē tikties arī ar leģendāriem kino veidotājiem,» pauž Nacionālā Kino centra direktore Dita Rietuma.

Uz labākajām Eiropas filmām, kino notikumiem un festivāliem skatītājus visu rudens sezonu aicinās kinoteātris «Splendid Palace». «Kinoteātris Splendid Palace ir vieta, kur mēs ne tikai rādām, bet arī svinam kino! Lai justu mūsdienu kino nervu un pulsu, svarīga ir ne tikai filma uz ekrāna, bet arī atmosfēra zālē. Splendid palace meklē savējos gan jauneklīgajā studentu auditorijā, gan piedāvājot īpašus kino seansus mūsu senioriem. Arī viņiem mēs šogad piedāvāsim interesēm atbilstošu Eiropas kino! Mēs palīdzēsim iepazīt un iemīlēt Eiropas kino!» stāsta «Rīgas nami» valdes priekšsēdētāja Vineta Verika.

Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā 13. decembrī Rīgā norisināsies Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonija un tas ir rosinājis Latvijas kino profesionāļus iespējami daudzveidīgi prezentēt Latvijas kino starptautiskajā vidē. Decembrī Rīgas Starptautiskā kino festivāla ietvaros notiks Latvijas Nacionālais filmu festivāls «Lielais Kristaps 2014», tiks rādīta Eiropas Kino akadēmijas balvai nominēto filmu programma un retrospektīva, Ziemeļeiropas bērnu un jauniešu filmu programma, filmu festivāla 2ANNAS īpaši Rīgas SKF sarūpētas filmu programmas un īpaši scenāristiem veltīts nozares pasākums, kā arī Nacionālā Kino centra sagatavota plaša festivāla industrijas programma – lekcijas un radošās darbnīcas pasaules klases kino nozares pārstāvju vadībā. Gada nogalē Rīgā pulcēsies ārvalstu kino profesionāļi, lai ar Latvijas kino industrijas pārstāvjiem veicinātu starptautisku kopprojektu rašanos. Savukārt, kinoteātris «Splendid Palace» uz labākajām Eiropas filmām un kino notikumiem skatītājus aicinās jau visu rudens sezonu.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO