Pastāv iespēja, ka starp Latvijai paredzētajiem bēgļiem var būt personas, kuras atbalsta radikālas ideoloģijas, vai arī šie indivīdi, saskaroties ar iekļaušanās grūtībām Latvijas sabiedrībā, radikalizējas jau pēc ieceļošanas Latvijā, atzina Drošības policijā (DP).

Saeimas Nacionālās drošības komisija (NDK) pagājušajā nedēļā uzklausīja DP priekšnieku Normundu Mežvietu par to, kādus riskus viņa vadītā iestāde saskata saistībā ar gaidāmo bēgļu uzņemšanu. Tobrīd ne deputāti, ne DP riskus nevēlējās atklāt.

Vēlāk gan DP savas domas mainīja un pastāstīja, ka bēgļu uzņemšana no reģioniem, kur ir nozīmīga teroristu grupējumu klātbūtne, perspektīvā potenciāli var ietekmēt drošības situāciju Latvijā. Pastāv iespēja, ka starp bēgļiem var būt personas, kuras atbalsta radikālas ideoloģijas, vai arī šie indivīdi, saskaroties ar iekļaušanās grūtībām Latvijas sabiedrībā, radikalizējas jau pēc ieceļošanas Latvijā.

Tajā pat laikā līdz ar bēgļu ierašanos savu darbību var aktivizēt labējā ekstrēmisma ideoloģijas atbalstītāji. Palielinoties bēgļu skaitam, teorētiski pieaug risku iespējamība, taču, nodrošinot iespējami plašāku personu pārbaudi, sekmējot bēgļu visaptverošu iekļaušanos sabiedrībā un atvēlot tam atbilstošus resursus, var efektīvi ierobežot iespējamos riskus arī pieaugoša skaita gadījumā, secina DP.

DP uzsver, ka tā cieši sadarbojas ar ārvalstu partneru dienestiem, kas ir būtisks instruments iespējamo risku novēršanā.

Iespēju, ka ar patvēruma meklētājiem varētu ienākt arī ar teroristiem saistītas personas, nevar pilnībā izslēgt, taču, lai maksimāli ierobežotu šādu risku, tiek veiktas rūpīgas personu pārbaudes un notiek cieša sadarbība ar ārvalstu partneru dienestiem, norādīja DP.

DP arī norāda, ka gaidāmā bēgļu uzņemšana šobrīd ir viens no aktuālākajiem politiskās darba kārtības jautājumiem un par to notiek aktīva viedokļu apmaiņa arī virtuālajā vidē.

DP šomēnes ir sākusi divus kriminālprocesus saistībā ar komentāriem, kas satur Krimināllikuma 78.pantā paredzētās rasu naida sastāva pazīmes, taču kas nebija tieši saistīti ar bēgļu uzņemšanas diskusiju.

Tāpat DP norāda, ka atsevišķas personas, kuras pauž nepatiku pret bēgļu uzņemšanu virtuālajā vidē, var savu nostāju ar dažādām aktivitātēm izrādīt arī reālajā vidē, tomēr patlaban nav pamata uzskatīt, ka pastāvētu politiski motivētas vardarbības nozīmīga pieauguma risks.

Kā ziņots, valdība ceturtdien atbalstīja Iekšlietu ministrijas sagatavoto Latvijas pozīciju bēgļu jautājumā, kas paredz, ka Latvija piekrīt brīvprātīgi uzņemt papildu 526 patvēruma meklētājus, bet iebilst pret obligāto kvotu sistēmas ieviešanu, norādot, ka bēgļu jautājuma risināšanā fiziska personu pārdale ir tikai galējais līdzeklis ārkārtas situācijās.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE FOTO
Saturs drīz būs pieejams