Reinis Kalnaellis

FOTO: Edgars Kalmēns/TVNET

27. augustā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā – mūsu «Stikla kalnā», notika pilnmetrāžas ģimenes animācijas filmas - pasakas «Zelta zirgs» nacionālā pirmizrāde. Arī portāls TVNET devās noskatīties filmu un aprunāties ar režisoru par tās tapšanas gaitu.

«Zelta zirga» režisors Reinis Kalnaellis stāsta, ka filmas mērķauditorija ir ģimenes ar bērniem. Lai arī filmā tiek attēlots gan labais, gan arī ļaunais, no tumšajiem tēliem baidīties nevajag. Reinis atklāj, ka daudzi ir interesējušies, kā tiks attēlota nāve. Viņaprāt, interpretācija ir izdevusies.

Filmas pirmie zīmējumi tapuši pirms desmit gadiem, tie aizņem desmit lielus skapjus. Filmas veidošanā piedalījušies mākslinieki no vairākām Eiropas valstīm. Milzīgais animācijas filmas - pasakas tapšanas process ir noslēdzies, un tas sakrita ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas, mūsu «Stikla kalna» atklāšanas laiku.

Filmas pirmizrāde un «Gaismas pils» atklāšana

Režisors uzskata, ka tas, ka laiki tā sakrituši, noteikti jau bija kosmosā rakstīts.

«Bibliotēkas komanda bija viena no tām, kas mūs iedvesmoja šim darbam. Mēs visu laiku bijām kopā, šo pirmizrādi centāmies likt kopā ar telpas būvi. Visas neveiksmes par bibliotēku, ko dzirdējām publiskajā telpā, ka kaut kas trūkst un kavējas, tas skāra arī mūs. Bet mēs par to diemžēl bijām priecīgi, jo tas nozīmēja, ka mums ir vairāk laika filmas pabeigšanai,» paskaidro filmu studijas «Rija» vadītājs un producents Vilnis Kalnaellis.

Animācijas filmas sižeta pamatā ir Raiņa pirms vairāk nekā 100 gadiem sarakstītā luga «Zelta zirgs». Tās motīvi - cīņa starp labo un ļauno, drosmes, neatlaidības un mīlestības spēks ir universāli, tie ir sastopami daudzu tautu pasakās, tāpēc

arī tiem, kas Raiņa lugu nav lasījuši, filma būs ne mazāk aizraujoša un saprotama.
5

Kā radās ideja

Reinis Kalnaellis stāsta, ka izvēle par «Zelta Zirgu» radās «Rijas» studijā, kad tik strādāts pie projekta «Randiņš Belevilā».

«Tas notika pirms 10 gadiem, viens no «Randiņa Belevilā» projekta māksliniekiem izlasīja scenāriju, un viņu tas ļoti ieinteresēja – tā radās pirmās idejas un skices. Jau tad sapratām, ka topošajam projektam jābūt starptautiskam.»

Tā arī notiks, jo filma tiek veidota ne tikai latviešu valodā.

«Jau pašā sākumā filma tika ierakstīta angļu valodā. Ņemot vērā to, ka filmas komanda ir starptautiska, sapratām, ka arī angļu valoda ir būtiska. Protams ka Latvijā filma ir pieejama latviešu valodā, tāpat kā Lietuvā - lietuviešu un Dānijā – dāņu.»

Režisors stāsta, ka ar filmas pirmizrādi Latvijā tās liktenis nebeidzas, jo septembrī tā būs pieejama kopprodukcijas valstu kinoteātros un ap februāri to plānots laist festivālu apritē.

Par pašu filmu

Lomas jaunajā animācijas filmā ierunājuši Edgars Kaufelds, Zane Dombrovska, Laima Vaikule, Uldis Dumpis, Ģirts Jakovļevs, Artis Robežnieks, Edgars Lipors, Jānis Kirmuška, Jānis Jarāns, Pēteris Šogolovs, Dainis Porgants un citi.

Filmas «Zelta zirgs» režisoram Reinim Kalnaellim šī ir pirmā pilnmetrāžas animācijas filma. Līdz šim režisējis animācijas īsfilmas «Kad āboli ripo», «Joka pēc alfabēts». Reinis ieguvis bakalaura grādu Baltijas filmu un mediju skolā Tallinā, studējis FAMU filmu skolā Prāgā.

Kad režisoram tika uzdots jautājums, kā viņš pats vērtē filmas galarezultātu, Reinis smejoties atbildēja: «Lai vērtē citi!»

Filma kinoteātros no 29. augusta.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO