Advokāta Andra Grūtupa bēres

FOTO: Edgars Kalmēns/TVNET

Atvadīšanās no advokāta Andra Grūtupa notiek šodien, 21.jūnijā, Rīgas Vecajā Svētās Ģertrūdes baznīcā. Simtiem cilvēku ar ziediem rokās ieradušies atvadīties no sabiedrībā neviennozīmīgi vērtētā advokāta Andra Grūtupa.

Apbedīšana notika plkst.13 Rīgas Pirmajos Meža kapos.

Jau ziņots, ka svētdienas, 15.jūnija, vakarā, iespējams, nošāvies pazīstamais advokāts Grūtups.

Advokāta mirstīgās atliekas atrastas dzīvoklī namā Rīgā, Vaļņu ielā 11, kurā mitinās arī Valsts prezidents Andris Bērziņš.

Izsaukums uz notikuma vietu saņemts svētdien īsi pirms pusnakts. Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (V/RP) vakar telekanālam LNT apstiprināja, ka Grūtups ir miris. Arī viņš atzina, ka netiek izslēgta pašnāvības iespēja.

Grūtupam bija smagas veselības problēmas. Kā liecina LETA rīcībā esošā informācija, advokātam bija onkoloģiska saslimšana.

Tikmēr Valsts policija (VP) turpina izmeklēšanu, lai noskaidrotu advokāta nāves apstākļus.

VP vakar paziņoja, ka kriminālprocesā paredzēts veikt tiesu medicīnisko un ballistisko ekspertīzi, lai noskaidrotu notikušā apstākļus.

Izmeklēšanas ilgumu policija atturas prognozēt, norādot, ka tiesu medicīniskajai ekspertīzei varētu būt nepieciešams vismaz mēnesis.

Sākotnējā informācija liecina, ka traģēdijas brīdī Grūtups dzīvoklī atradies viens pats. Policiju par notikušo informējaGrūtupamtuvi cilvēki, kuri kopā ar viņu dzīvojuši. Kopš izsaukuma un paša notikuma pagājušas minūtes. Dzīvoklī atrastais ierocis esotGrūtupa.

Šobrīd galvenā policijas izvirzītā versija ir, kaGrūtupsir izdarījis pašnāvību. To apliecina arī dzīvoklī atrastā pirmsnāves vēstule.

Grūtupsdzimis 1949.gada 5.maijā Dobelē. 1977.gadā ar izcilību beidzis Latvijas Valsts universitātes Juridisko fakultāti. Pirms AtmodasGrūtupsstrādājis LPSR Prokuratūrā par nodaļas prokuroru, bet no 1980.gada bijis Siguldas juridiskās konsultācijas advokāts.

Grūtupssniedzis būtiski ieguldījumu atjaunotās Latvijas un tās likumdošanas tapšanā. 1988.gada rudenī viņš LTF 1.kongresā tika ievēlēts par LTF Domes locekli, bet no 1989. līdz 1990.gada pavasarim bija LTF Domes un Domes valdes loceklis. Advokāts tolaik tika piedalījies arī Latvijas Juristu biedrības dibināšanā.

1988.gadā Grūtupskā LTF pārstāvis tika ievēlēts par Augstākās padomes deputātu, bet 1990.gadā ievēlēts par Latvijas Republikas Augstākās padomes deputātu kā LTF kandidāts. Turpmākajos gados Grūtups darbojies Ekonomikas komisijā un LTF frakcijā. Bijis Augstākās padomes darba grupas vadītājs likumprojektu izstrādāšanā par namīpašumu denacionalizāciju un to atdošanu likumīgajiem īpašniekiem. Piedalījies zemes reformas un citu ar īpašuma konversiju saistīto likumprojektu izstrādē.

1991.gadā Grūtups bija namīpašumu denacionalizācijas likuma autors.

1991.gadā jurists izveidoja A.Grūtupa advokātu biroju.

2000.gadāGrūtupsapbalvots ar trešās šķiras Triju Zvaigžņu un 1991.gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi. 2002.gadāGrūtupsieguvis Juristu dienu balvu un titulu «Gada jurists 2002».

1995.gadā Grūtups presē minēts kā viens no tiem, kas Valsts prezidentam Guntim Ulmanim ieteicis Andra Šķēles kandidatūru premjera amatam, bet 1998.gadā minēts kā viens no «pelēkajiem kardināliem», kurš atbalstījis Tautas partijas priekšvēlēšanu kampaņu.

Grūtups specializējās civiltiesībās. Viņš ir vairāku grāmatu - «Kā atgriezt nolaupīto», «Tiesu prakse un komentāri», «Īpašuma reforma Latvijā», «Tiesāšanās kā māksla», «Beilisāde», «Maniaks» - un daudzu civiltiesībām veltītu publikāciju autors.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO