Šodien Latvijā notiek Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanas, kurās no Latvijas ievēlē astoņus deputātus. Portāla TVNET komanda aicina nesēdēt mājās, kad tavās rokās ir Eiropas nākotne. 24.maijā, šodien, vēlēšanu iecirkņi Latvijā atvērti no pulksten 7.00 līdz 20.00. Atceries, balsot vari tikai tajā iecirknī, kurā esi reģistrēts.

Latvijā durvis ver 952 Eiropas Parlamenta vēlēšanu iecirkņi

Šorīt plkst.7 Latvijā sākušās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanas un durvis vēruši 952 iecirkņi, kuri strādās līdz plkst.20.

Līdz plkst.7.15 Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) rīcībā nebija ziņu, ka kāds iecirknis nebūtu laikā atvērts vai būtu notikusi kāda aizķeršanās, līdz ar to var pieņemt, ka pagaidām viss norit, kā plānots, sacīja CVK Informācijas nodaļas vadītāja Kristīne Bērziņa.

Balsošanas dokuments EP vēlēšanās ir pase vai personas apliecība jeb identifikācijas karte. Balsot drīkst

tikai tajā vēlēšanu iecirknī, kurā vēlētājs reģistrēts.

EP vēlēšanās vēlētāju uzskaitei lieto vēlētāju reģistru, un balsošana notiek, izmantojot vēlētāju sarakstus.

Tiesības piedalīties EP vēlēšanās ir balsstiesīgajiem Latvijas pilsoņiem, kā arī citu Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņiem, kuri uzturas Latvijā (par kuriem ir iekļautas ziņas Latvijas Iedzīvotāju reģistrā).

Vēlēt var tikai 18 gadus sasniegušie pilsoņi.

Katram vēlētājam uz deklarētās dzīvesvietas adresi Latvijā pa pastu ir izsūtīts paziņojums par to, kura iecirkņa sarakstā vēlētājs iekļauts. Ja paziņojums kādu iemeslu dēļ nav saņemts, noskaidrot, kurā vēlēšanu iecirknī jābalso, iespējams tiešsaistē, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes mājaslapā vai pa tālruni 67049999.

Domājot par vēlēšanu nozīmi, jāatceras, ka

Eiropas Parlaments lemj par lielāko daļu ES likumu.

Tādējādi EP ietekme ir pielīdzināma dalībvalstu parlamentu ietekmei uz iedzīvotāju dzīvi.

CVK aicina balsot aizklāti

Katram vēlētājam ir tiesības savu izvēli izdarīt pašam. Lai nobalsotu, no visām vēlēšanu zīmēm jāizvēlas viena. Vēlēšanu zīmē var ar «+» atzīmēt kandidātus, kurus balsotājs īpaši atbalsta, izsvītrot kandidātus, kurus neatbalsta, vai neizdarīt nekādas atzīmes. Vēlēšanu zīme jāievieto aploksnē, kas jāaizlīmē un jāiemet vēlēšanu kastē.

Neizmantotās vēlēšanu zīmes ieteicams atstāt vēlēšanu iecirknī tām paredzētajā vietā. Ja kāds mēģina ietekmēt balsojumu un lūdz uzrādīt pāri palikušās vēlēšanu zīmes, vēlēšanu komisija iesaka izmantot pie iecirkņa izejas brīvi pieejamās vēlēšanu zīmes un par vēlētāja ietekmēšanas gadījumu ziņot policijai.

Rezultāti būs vēlāk

Ne visās ES valstīs pilsoņi balso sestdienā. Ir valstis, kurās vēlēšanas notiek arī svētdienā. Tāpēc kopējos vēlēšanu rezultātus publiskos tikai naktī uz pirmdienu, kad būs slēgti balsošanas iecirkņi visās ES valstīs.

Tādējādi sestdien pēc balsošanas iecirkņu slēgšanas būs informācija tikai par vēlētāju aktivitāti un vēlēšanu norisi.

Visai vēlēšanai norisei līdzi sekos arī TVNET komanda, piedāvājot jaunākās ziņas un reportāžas no vēlēšanu iecirkņiem.

Vairāk par vēlēšanās svarīgu informāciju varat izlasīt te:

Eiroparlamenta vēlēšanas notiek Latvijā un vēl trīs valstīs

Eiropas Parlamenta vēlēšanas sestdien notiek ne tikai Latvijā, bet vēl trīs valstīs - Čehijā, Slovākijā un Maltā.

Turklāt Čehijā, kur vēlēšanas sākās piektdien, tās sestdien notiek jau otro dienu.

Eiroparlamenta vēlēšanas sākās ceturtdien, kad balsoja vēlētāji Lielbritānijā un Nīderlandē, bet piektdien balsojums notika Īrijā, savukārt Čehijā bija balsojuma pirmā diena.

Pārējās ES valstis Eiroparlamentu vēlēs svētdien.

Rezultāti tiks paziņoti pirmdien pusnaktī pēc Latvijas laika, kad tie būs zināmi par visām valstīm.

Balsstiesības ir apmēram 400 miljoniem cilvēku visās 28 Eiropas Savienības dalībvalstīs. Kopumā no visām valstīm tiks ievēlēts 751 EP deputāts. Deputātu skaits katrai valstij ir noteikts atbilstoši tās iedzīvotāju skaitam.

Šajās vēlēšanās labi panākumi tiek prognozēti galēji labējām un galēji kreisām partijām, jo sabiedrībā pieaug eiroskepticisms saistībā ar lēno ekonomiskās krīzes pārvarēšanu un augsto bezdarbu - visā blokā kopumā bez darba ir 26 miljoni cilvēku,

Tāpat vēlēšanu rezultātu varētu ietekmēt krīze Ukrainā, kas daudzās valstīs, jo īpaši bijušajās padomju republikās, tostarp Baltijas valstīs, ir raisījušas bažas par drošību un savu nozīmi kopīgajā Eiropā.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE FOTO
Saturs drīz būs pieejams