FOTO: LETA

Partijas «Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā» (PCTVL) aktīvistu Rīgas centrā rīkotajā piketā «Krimas atbalstam, lai solidarizētos ar Krimas tautu» šopēcpusdien piedalās aptuveni 200 dalībnieku. Piketa laikā pie Eiropas Savienības mājas Aspazijas bulvārī policija ir aizturējusi vienu cilvēku.

Kā norādīja kāds no piketa dalībniekiem, šis cilvēks bija saplēsis Krievijas karoga kātu. Kā paskaidroja kāds policijas pārstāvis, persona aizturēta sakaušanās dēļ. Policijas pārstāvis pieļāva, ka šis cilvēks bija noskaņots pret pasākumu.

Pēc biedrības «Par dzimto valodu!» pārstāvja Ilariona Girsa aicinājuma policija no piketa aprunāties izveda citu vīrieti. Girss žurnālistiem skaidroja, ka šis cilvēks rīkojies provokatīvi. Minētais vīrietis iekāpa policijas mašīnā, un, kā vēlāk žurnālistiem norādīja policijas pārstāvis, abas personas viena pret otru nolēmušas vērsties ar iesniegumu policijā.

Kādreizējais krievu skolu aizstāvības štāba aktīvists Latvijas Krievu savienības biedrs Jurijs Petropavlovskis šodien žurnālistiem norādīja, ka Latvijā ir nepieciešams nodrošināt, lai tiktu ņemts vērā, ka apmēram 40% iedzīvotāju krievu valoda esot dzimtā valoda - lai krievu valoda eksistētu, nevis tikai izdzīvotu. Pasākumā piedalījās arī kustības «Par vienlīdzīgām tiesībām» koordinators Andris Tolmačovs.

PCTVL jeb Latvijas Krievu savienības līdere Tatjana Ždanoka, vaicāta par Latvijā esošajiem atšķirīgajiem viedokļiem šajā jautājumā, žurnālistiem atbildēja, ka pikets apstiprina viedokļu dažādību un ka ir svarīgi, lai visi uzskati tiek sadzirdēti.

Piketētāji ieradušies gan ar Krievijas karogu, gan plakātiem krievu un angļu valodā. Uz tiem rakstīts «Garantijas krievu valodai no Ukrainas līdz Rīgai. Brīvību Krimai!», «Krimas tautai ir tiesības izlemt savu likteni» un «Pašnoteikšanos Katalonijai, Skotijai un Krimai».

Piketa laikā tika skandēti saukļi «Referendums», «Sevastopole» un «Krima - Krievija». Kad pikets nonāca pie Eiropas Savienības mājas, daļa no protesta dalībniekiem un žurnālistiem atradās uz ceļa braucamās daļas. Pēc skaļrunī izteiktajiem policijas aicinājumiem pārvietoties uz ietvi daļa no klātesošajiem šo aicinājumu līdz galam neizpildīja, turklāt vietas trūkuma dēļ tas dažbrīd nebija iespējams.

Atsevišķi cilvēki piketa laikā ieradās pie protestētājiem un izteica pretēju viedokli.

Kā ziņots, PCTVL kongresā 18.janvārī tika apstiprināts partijas jaunais nosaukums - Latvijas Krievu savienība.

Aktīvisti šodien no plkst.17 Rīgas centrā rīko piketu «Krimas atbalstam, lai solidarizētos ar Krimas tautu» un pie reizes pieprasītu «garantijas krievu valodai no Sevastopoles līdz Rīgai», liecina partijas interneta mājaslapā publicētais paziņojums.

«Daļu mūsu brāļu un māsu Krimā ir piemeklējuši smagi izaicinājumi. Tūlīt pēc Rietumu ekstrēmistu uzvaras Kijevā viens no pirmajiem lēmumiem bija vērsts pret krievvalodīgajiem iedzīvotājiem - krievu valoda zaudēja reģionālās valodas statusu. Ukrainas austrumu iedzīvotāji tika izslēgti no jaunās valdības veidošanas procesa,» teikts paziņojumā.

PCTVL apgalvo, ka Krimā pieaudzis vardarbības risks no radikāļiem, kas raujas pie varas Kijevā. «Lai izdzīvotu, saglabātu savu cieņu un aizstāvētu savas intereses, Krimas tauta ņēmusi iniciatīvu savās rokās, un mēs to atbalstām. Prasām Eiropas Savienību (ES) izmantot tās ietekmi, lai nodrošinātu Krimas iedzīvotāju tiesības uz pašnoteikšanos un savu interešu aizstāvēšanu,» pausts mājaslapā publicētajā uzsaukumā.

Akcijas norise ieplānota no plkst.16 līdz 17.30. Sākotnēji aktīvisti pulcējas Raiņa un Brīvības bulvāra krustojumā pie Francijas vēstniecības, plkst.16.30 pārvietojās piketēt pie Vācijas vēstniecības, bet plkst.17 savu viedokli paudīs pie ES mājas Aspazijas bulvārī, iepretī Latvijas Nacionālajai operai.

Akcijā plānots izteikt tādus lozungus kā «Brīvību Krimai», «Garantijas krievu valodai no Sevastopoles līdz Rīgai» un «Krimas tautai ir tiesības izlemt savu likteni».

PCTVL norāda, ka šogad notiks referendumi arī par Skotijas un Katalonijas neatkarību un Eiropas kartē var parādīties divas jaunas valstis. Saskaņā ar Eiropas principiem tikai Krimas iedzīvotāji ir tiesīgi lemt par savu neatkarību vai autonomiju. «Krimas tautai ir tādas pašas tiesības uz pašnoteikšanos, kādas jau ir izmantojušas desmitiem Eiropas tautu, nodibinot savu valsti vai izveidojot autonomiju citas valsts sastāvā,» uzskata aktīvisti.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO