Ēģiptē otrdien un trešdien notikušajā referendumā jauno valsts konstitūciju ir atbalstījuši 95% referenduma dalībnieku, liecina provizoriskie rezultāti, par kuriem privātam telekanālam paziņoja Iekšlietu ministrijas amatpersona.

Saskaņā ar šīs amatpersonas teikto referendumā var būt piedalījušies vairāk nekā 55% vēlētāju.

Valsts televīzija ziņoja, ka saskaņā ar provizoriskiem rezultātiem referendumā piedalījušies vismaz 50% vēlētāju, un vairāk nekā 90% no referenduma dalībniekiem atbalstījuši jauno konstitūciju.

Daudzi referendumu boikotē

Ir ziņots, ka vēlētāju aktivitāte bijusi zema rajonos, kur iedzīvotāji atbalsta islāmistu kustību «Musulmaņu brālība», kas šo referendumu boikotēja.

Otrdien sadursmēs starp armijas gāztā prezidenta islāmista Mohameda Mursi piekritējiem un viņa pretiniekiem un policiju gāja bojā deviņi cilvēki. Referenduma otrā diena trešdiena lielākoties bija mierīga.

Referenduma dienās par tā traucēšanu tika aizturēti apmēram 400 cilvēku. Mursi piekritēji bloķēja metro staciju Kairas piepilsētā, apturot dažus vilcienus, bet viņus ātri izklīdināja policija.

2012.gada decembrī Mursi varas laikā notika referendums par iepriekšējo konstitūciju, kurā piedalījās 33% vēlētāju un konstitūciju atbalstīja 64% no aktīvajiem vēlētājiem.

Paredz ticības brīvību

Jaunā konstitūcija paredz, ka prezidents var atrasties amatā divus četru gadu termiņus un parlaments var viņu atcelt no amata. Islāms vēl arvien ir valsts reliģija, tomēr pastāv absolūta ticības brīvība un reliģiskās minoritātes ir aizsargātas. Valsts garantē vīriešu un sieviešu vienlīdzību. Politiskās partijas nevar tikt veidotas uz reliģijas, rases, dzimuma vai ģeogrāfijas pamata.

Tā arī paredz, ka aizsardzības ministru iecels armija uz nākamajiem astoņiem gadiem.

Šis referendums tiek uzskatīts par pirmo soli Ēģiptes ceļā uz demokrātiju pēc tam, kad armija jūlijā atcēla toreizējo konstitūciju un pirms gada ievēlēto prezidentu islāmistu Mursi, kas bija pirmais demokrātiski vēlētais Ēģiptes līderis.

Pēc balsojuma referendumā gaidāmas divas vēlēšanas - jaunā prezidenta un jaunā parlamenta -, tomēr varas iestādes vēl nav izlēmušas, kuras tiks organizētas pirmās.

Referendums arī tiek uzskatīts par pārbaudījumu armijas komandierim ģenerālim Abdelfataham al Sisi, kas vadīja Mursi gāšanu.

Eksperti ir paziņojuši, ka Ēģiptes pagaidu vadība cer uz plašu atbalstu jaunajai konstitūcijai, kas ļautu Sisi kandidēt uz prezidenta amatu.

Sisi sestdien paziņoja, ka kandidēs uz prezidenta amatu, ja «būs tautas pieprasījums», lai viņš to darītu, vēstīja valsts laikraksts «Al Ahram».

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE FOTO
Saturs drīz būs pieejams