Latvijas valstsvienības galvenais treneris Ainars Bagatskis

FOTO: AFP/LETA

Latvijas vīriešu basketbola izlase Eiropas čempionāta spēlē pret Melnkalni atļāvusies pāris avantūras, kas beigās arī deva cerēto rezultātu, taču kopumā komanda izcēlās ar labu un pacietīgu spēli, uzskata valstsvienības galvenais treneris Ainars Bagatskis.

Latvijas izlase Slovēnijā notiekošā Eiropas čempionāta finālturnīra pirmā posma otrajā spēlē ceturtdien ar rezultātu 73:72 (17:17, 20:20, 17:15, 19:20) uzvarēja Melnkalnes valstsvienību, uzvaru ar precīzu metienu sešas sekundes pirms cīņas beigām atnesot Kristapam Janičenokam. Latvijas izlase līdz ar to divās turnīra spēlēs izcīnījusi divas uzvaras, nopietni iesaistoties cīņā par vietu otrajā posmā.

Tik veiksmīgs starts Eiropas čempionātā latviešiem izdevies tikai vienreiz - 1935.gadā -, bet divas uzvaras finālturnīrā kopš neatkarības atjaunošanas izcīnītas tikai divos turnīros - 1993. un 2001.gadā.

«Melnkalnieši ļoti labi spēlē «pick’n’roll» uzbrukumus. Sākumā izmēģinājām viena veida aizsardzību, kas īsti nenostrādāja. Tad mazliet pamainījām sistēmu un aizsardzība uzlabojās. Uzbrukumā bija dažas avantūras, bet kopumā bija laba, pacietīga spēle. Un, pats galvenais, ir otrā uzvara,» Bagatska teikto citē Latvijas Basketbola savienība (LBS). «Piecas minūtes pirms beigām, kad nonācām pie mīnus astoņi, kaut kas bija jādara. Nolēmām riskēt. Kaut gan melnkalniešiem bija milzīgs auguma pārsvars, nolēmām spēlēt ar mazo sastāvu. Nolikām Rihardu Kuksiku «viltus» ceturtajā pozīcijā. Provocējām pretiniekus mest pustālos metienos un tālos pēc dribla.»

«Izskatījās pēc avantūras, bet tas nebija no zila gaisa izdomāts. Pārbaudes mačos tāds variants jau bija izmēģināts. Aizsardzībā varēja būt lielas problēmas, ja melnkalnieši iespēlētu bumbu centriem, toties uzbrukumā parādās jaunas iespējas. Tas kļuva kustīgāks, bumba labi kustējās un pretinieki apjuka. Varēja būt vēl labāk, ja Rolandam Freimanim un Janičenokam nebūtu izslīdējusi bumba metienā,» piebilst treneris. «Protams, zinājām, ka Tairīss Raiss uzņemsies iniciatīvu pēdējos uzbrukumos, kā to darīja vakar un daudzās citās spēlēs. Pret viņu jāspēlē ļoti pacietīgi. Vienā epizodē neizdevās, pēdējā - izdevās. Vēl veiksme palīdzēja. Basketbolā nevar uzvarēt pilnīgi visas galotnes.»

«Pagaidām mūsu spēlē ir pietiekami daudz tehniskā brāķa, kuru var samazināt. Gribētos, lai situācijas, ko paši spēlē radām ar smagu darbu uzbrukumā un aizsardzībā, tiktu izmantotas labāk. Un jābūt ļoti agresīviem. Šodien sākumā mūsu garajiem nebija nevienas piezīmes, bet pretinieki brīvi meta iekšā no groza apakšas. Sports taču ir legālā agresija, un soda laukumā tāda bija vajadzīga. Īpaši pret tādu komandu kā Melnkalne, kas garajā galā varenības ziņā var mēroties ar lietuviešiem. Bet pats galvenais - ar pašatdevi un komandas ķīmiju viss ir kārtībā, un tad var kalnus gāzt,» uzskata Bagatskis.

«Spēlētājiem aizvien atgādinu, ka Eiropas čempionātā mums jāizbauda basketbols un sabiedrība, kā arī jācenšas nospēlēt tā, lai smagās darba stundas nebūtu bijušas veltīgas. Ejam un sitamies. Katra spēle sagādā daudz iespēju, kuras jācenšas izmantot. Pagaidām vairāk vai mazāk, bet izmantojam. Tagad jāizbauda šīs uzvaras sniegtās sajūtas, bet tūlīt pat tās jānoliek malā. Čempionāts taču turpinās. Ja nebūs laba turpinājuma, pirmajām uzvarām būs nulles vērtība,» izcēla treneris.

Turpinājumā B apakšgrupas mačos Latvijas izlase piektdien spēkosies ar principiālajiem pretiniekiem Lietuvu, bet nākamajā dienā paredzēta brīvdiena. Duelis pret Serbiju gaidāms svētdien, bet noslēdzošā apakšgrupas cīņa paredzēta pirmdienas pēcpusdienā pret Maķedoniju.

«Mums jābūt agresīviem, uzvilktiem visādos veidos. Tikai nedrīkstam būt mierīgi. Treniņa šī vārda tradicionālajā izpratnē nebūs. Kādi esam, tādi esam - labāki nekļūsim. Taču būs viss nepieciešamais, lai labāk sagatavotos spēlei - atjaunošanās procedūras, taktikas analīze,» skaidro Bagatskis. «Lietuvieši pamatoti sevi vērtē ļoti augstu, bet zvaigznēm nepatīk, ka viņus provocē, ka uz viņiem izdara spiedienu, ka pret viņiem spēlē agresīvi un pat parupji. Serbu agresivitātei viņi nebija gatavi. Bet rīt būs cita spēle. Izdomāsim dažādas basketbola viltības, lai neļautu lietuviešiem parādīt visu meistarību. Ceru, ka būs ļoti interesanta spēle.»

Otrajam turnīra posmam kvalificēsies četru apakšgrupu trīs labākās komandas, bet pārējām izlasēm čempionāts būs noslēdzies. Ja Latvijas basketbolisti spēs kvalificēties otrajai kārtai, viņiem E apakšgrupā pretiniekos būs trīs labākās komandas no A grupas (Ukraina, Lielbritānija, Francija, Vācija, Izraēla un Beļģija). Komandas uz otro posmu ņems līdzi pirmā posma savstarpējās spēlēs izcīnītos panākumus.

Latvijas izlase Eiropas čempionātā piedalās jau devīto reizi pēc neatkarības atgūšanas. Līdz šim labākais sasniegums bijis 2001.gada turnīrā, kad tika izcīnīta augstā astotā vieta. Tomēr pēdējos piecos Eiropas čempionātos valstsvienība nav spējusi izkļūt no apakšgrupas.

Pirms Eiropas čempionāta Latvijas Basketbola savienība (LBS) neizvirzīja valstsvienībai konkrētu uzdevumu.

Eiropas čempionāts Slovēnijā ilgs līdz 22.septembrim.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO