Ēģiptē trešdien vardarbīgās sadursmēs, kas izraisījās pēc tam, kad drošības spēki Kairā iebruka gāztā prezidenta Muhameda Mursi atbalstītāju protesta nometnēs, nogalināti vismaz 578 cilvēki, ceturtdien pavēstīja amatpersonas.

(Papildināts viss ziņas teksts.)

Lai apspriestu satraucošo situāciju, kāda izveidojusies Ēģiptē, Francija, Lielbritānija un Austrālija kopīgi pieprasījušas sasaukt ārkārtas ANO Drošība padomes sēdi, ceturtdien ziņo diplomāti.

Arī Turcijas premjerministrs Redžeps Tajips Erdogans šodien nāca klajā līdzīgu aicinājumu.

Foto: AFP/LETA

Ēģiptes Veselības ministrijas dati liecina, ka Kairā demonstrantu apmetnēs pie Rabjas al Adavijas mošejas un Nahdas laukumā dzīvību zaudējuši 43 policisti un 318 protestētāji.

Vardarbībā trešdien visā valstī gājuši bojā 535 civiliedzīvotāji

Ēģiptē pēc pieredzētajām sadursmēm izsludināts mēnesi ilgs ārkārtas stāvoklis.

Ēģiptes protesta kustība «Tamarod», kas organizēja Mursi pretinieku demonstrācijas, kurām sekoja armijas apvērsums, ceturtdien aicinājusi visus ēģiptiešus piektdien iziet ielās, lai aizstāvētu valsti no terorisma.

«Šajos grūtajos laikos mums jāstāv kopā (..), lai aizstāvētu mūsu bērnu nākotni no terorisma un tumšajiem spēkiem, kas vēlas atsviest mūs atpakaļ par vairākiem gadsimtiem,» teikts «Tamarod» paziņojumā, kas tika nolasīts valsts televīzijā.

«Tamarod» aicinājusi ēģiptiešus organizēt tautas aizsardzības komitejas, kas gādātu par drošību «visās ielās, pie mājām un baznīcām visā valstī».

Kairā trešdien notikusī drošības struktūru asiņainā izrēķināšanās ar Mursi atbalstītājiem izraisījusi asu pasaules sabiedrības nosodījumu. Vairāku valstu līderi Mursi atbalstītāju protesta nometņu brutālo likvidēšanu nodēvējuši par slaktiņu.

Musulmaņu brālība vēsta, ka atbilstoši tās datiem nogalināti ir 2200 cilvēki, bet vēl 10 000 - ievainoti.

ANO, ASV, Irāna, Katara, Lielbritānija un Turcija paudušas asu nosodījumu tam, ka armijas atbalstītā Ēģiptes pagaidu valdība, pielietojot spēku, likvidējusi divas protesta nometnes.

Savienotās Valstis atcēlušas militārās mācības ar Ēģipti, šādi protestējot pret simtiem demonstrantu nogalināšanu, un aicinājušas Ēģiptes varasiestādes atcelt ārkārtas stāvokli.

Foto: AFP/LETA

Ēģiptes pirmais demokrātiskās vēlēšanās ievēlētais prezidents Mursi tika gāzts armijas apvērsumā 3.jūlijā. Apvērsuma rīkotāji arestējuši Mursi un teju visu viņa pārstāvētās Musulmaņu brālības vadību. Kopš apvērsuma Mursi un Musulmaņu brālības atbalstītāji Kairā turpināja nepārtrauktas protesta akcijas. Viņi noorganizēja divas lielas sēdošās demonstrācijas pie Rabjas al Adavijas mošejas un Kairas Universitātes.

Ēģiptes jaunā valdība vairākkārt solījusi demonstrācijas pārtraukt, bet līdz trešdienai tas netika darīts.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE FOTO
Saturs drīz būs pieejams