Aizsardzības ministrs Artis Pabriks

FOTO: LETA

Atvaļinājumā esošajam aizsardzības ministram Artim Pabrikam (V) nebija iespējams izvērtēt, vai ir pamatota kibernoziegumos apsūdzētā Latvijas pilsoņa Denisa Čalovska izdošana ASV, tā vietā viņš paļāvies uz kolēģu kompetenci, atzina ministra preses sekretāre Inga Saleniece.

Sākotnēji ministra nostāja bija pret izdošanu, taču, ņemot vērā, ka ministrs valdībās sēdē nepiedalījās, viņam nebija iespējams izvērtēt, vai izdošana ir pamatota.

Ministrs no pirmdienas līdz trešdienai atrodas atvaļinājumā un to bija pieteicis jau pirms diviem mēnešiem.

Šodien pēc valdības sēdes notiek ministru darba seminārs, kurā tiem sniedz informāciju par 2014.-2016.gada budžeta sagatavošanu. Uz to ieradies arī Pabriks. Vaicāta vai atvaļinājumā esošā ministra ierašanās uz semināru nebija mēģinājums izvairīties no valdības sēdes, Saleniece atbildēja īsi: «Nē! Jautājumā par Čalovski viņš paļāvās uz pārējo kolēģu kompetenci, savukārt uz semināru ministrs ieradies, jo aizsardzības nozares budžeta jautājumus citas nozares ministri nespētu pārzināt labāk nekā viņš pats.»

Jau ziņots, ka Latvijas valdība šodien nolēma izdot ASV kibernoziegumos apsūdzēto Latvijas pilsoni Denisu Čalovski. Čalovska izdošana Latvijas politikas dienaskārtībā ir jau ilgāku laiku, tomēr lēmums vēl nav ticis pieņemts, jo izdošanas normatīvā bāze ir tikusi apstrīdēta Satversmes tiesā, turklāt valdošās koalīcijas starpā šajā jautājumā nevalda vienprātība - pret izdošanu iestājas Reformu partijas (RP) politiķi.

ASV federālie prokurori izvirzījuši apsūdzības trim iespējamiem Austrumeiropas kibernoziedzniekiem - Krievijas pilsonim Ņikitam Kuzminam, Rumānijas iedzīvotājam Mihajam Paunesku un Latvijas iedzīvotājam Čalovskim, kurš pazīstams arī ar iesauku Miami. ASV tiesībsargājošās iestādes uzskata, ka trīs aizturētie vīrieši ir atbildīgi par datorvīrusa «Gozi Virus» radīšanu un uzturēšanu. Ar šo vīrusu tika inficēts vairāk nekā miljons datoru visā pasaulē, tostarp aptuveni 40 000 datoru ASV. Vīruss nonācis pat ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) datoros.

Čalovska advokāts Saulvedis Vārpiņš paziņoja, ka nekavējoties vērsīsies Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT), lai lūgtu izdot pagaidu noregulējumu, proti, apturētu jaunieša izdošanu ASV. Vārpiņš šodien pēc valdības sēdes žurnālistiem norādīja, ka šāds lēmums ECT jāpieņem 24 stundu laikā. «Es ceru, ka lidostā jau nestāv lidmašīna ar iesildītiem motoriem un negaida Čalovski,» sacīja Vārpiņš, vienlaicīgi atzīstot, ka pieļauj šādu situāciju. ECT plānots vērsties jau tuvāko stundu laikā.

Viņš arī pauda neizpratni, kāpēc viņam nav atļauts piedalīties šī jautājuma izskatīšanā un ir uzklausīta tikai viena puse. Savukārt Čalovska pārstāvjiem nav bijusi iespēja aizstāvēties. «Šajā valstī par neko vairs nav jābrīnās,» viņš noteica.

Izdošana ir pats galējais risinājums, ja paši vairs netiek galā, norādīja Vārpiņš. Tāpēc viņš joprojām uzskata, ka Čalovskis būtu jātiesā Latvijā, nevis ASV.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO