Denisa Čalovska advokāts Saulvedis Vārpiņš

FOTO: LETA

Denisa Čalovska advokāts Saulvedis Vārpiņš nekavējoties vērsīsies Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT), lai lūgtu izdot pagaidu noregulējumu, proti, apturētu jaunieša izdošanu ASV.

Vārpiņš pēc valdības sēdes žurnālistiem norādīja, ka šādu lēmumu ECT jāpieņem 24 stundu laikā. «Es ceru, ka lidostā jau nestāv lidmašīna ar iesildītiem motoriem un negaida Čalovski,» sacīja Vārpiņš, vienlaicīgi atzīstot, ka pieļauj šādu situāciju. ECT plānots vērsties jau tuvāko stundu laikā.

Viņš arī pauda neizpratni, kāpēc viņam nav atļauts piedalīties šī jautājuma izskatīšanā un ir uzklausīta tikai viena puse. Savukārt Čalovska pārstāvjiem nav bijusi iespēja aizstāvēties. «Šajā valstī par neko vairs nav jābrīnās,» viņš noteica.

Izdošana ir pats galējais risinājums, ja paši vairs netiek galā, norādīja Vārpiņš. Tāpēc viņš joprojām uzskata, ka Čalovski būtu jātiesā Latvijā, nevis ASV.

Jau ziņots, ka valdība šodien nolēma izdot ASV kibernoziegumos apsūdzēto Latvijas pilsoni Denisu Čalovski.

Čalovska izdošana Latvijas politikas dienaskārtībā ir jau ilgāku laiku. Lēmums iepriekš netika pieņemts, jo izdošana tika apstrīdēta Satversmes tiesā, bet valdošās koalīcijas starpā šajā jautājumā nevaldīja vienprātība - pret izdošanu iestājās Reformu partijas ministri.

ASV federālie prokurori izvirzījuši apsūdzības trim iespējamiem Austrumeiropas kibernoziedzniekiem - Krievijas pilsonim Ņikitam Kuzminam, Rumānijas iedzīvotājam Mihajam Paunesku un Latvijas iedzīvotājam Čalovskim, kurš pazīstams arī ar iesauku Miami. ASV tiesībsargājošās iestādes uzskata, ka trīs aizturētie vīrieši ir atbildīgi par datorvīrusa «Gozi Virus» radīšanu un uzturēšanu. Ar šo vīrusu tika inficēts vairāk nekā miljons datoru visā pasaulē, tostarp aptuveni 40 000 datoru ASV. Vīruss nonācis pat ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) datoros.

Internetā publiski pieejamā informācija liecina, ka «Gozi Virus» ticis radīts, lai piekļūtu datiem par svešiem banku kontiem un pēc tam iztukšotu tos. Ar minēto vīrusu dators varēja tikt inficēts, atverot šķietami nekaitīgu «PDF» formāta failu. Ar minētā datorvīrusa palīdzību no banku kontiem visā pasaulē izzagti vairāki miljoni ASV dolāru - kopējās finansiālās pretenzijas pret visu grupu ir vismaz 50 miljoni dolāru, ieskaitot gan nozagto naudu, gan vīrusa radītos zaudējumus.

Čalovski Federālais izmeklēšanas birojs (FIB) apsūdz par to, ka viņš ir pārdevis «Gozi» vīrusam domāto pārlūka injekciju 2011.gada janvārī. Pārlūka injekcija izplatās ar vīrusu palīdzību un izmaina bankas mājaslapas izskatu, ieliekot tur lūgumu sniegt dažādas ziņas, tostarp arī par bankas karti. Šie dati pēc tam tiek izmantoti kontu apzagšanai. Čalovskis pats naudu no kontiem nav zadzis, taču saņēmis atlīdzību par minētās programmatūras izstrādi, kuru viņam esot pasūtījis Kuzmins.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO