Latvijas Nacionālā teātra aktieri Ivars Kļavinskis (no kreisās) un Gundars Grasbergs pēc teātra kolektīva kopīgās fotografēšanās pēc 95.sezonas atklāšanas pasākuma.

FOTO: Ieva Čīka/LETA

Latvijas Nacionālais teātris savu 95.sezonu sāks septembrī, skatītājiem 12.septembrī piedāvājot uzreiz trīs jauniestudējumu pirmizrādes, šodien žurnālistiem stāstīja teātra direktors Ojārs Rubenis. Šajā dienā pie skatītājiem Lielajā zālē nonāks izrāde «...bagātā kundze...» Ināras Sluckas režijā, «O.Kartes» Jaunajā zālē tiks izrādīts Regnāra Vaivara iestudētais mūzikls «Titāniks», bet Aktieru zālē 12.septembrī pirmizrādi piedzīvos izrāde «Satisfakcija», kuru iestudē režisors Dāvis Auškāps.

Viesrežisorus šogad nepiesaistīs

Rubenis informēja, ka šajā sezonā Nacionālais teātris nepiesaistīs nevienu viesrežisoru, jo to neļauj teātra finanses. «Mēs taupāmies, jo nākamajās divās sezonās mums katrā no sezonām ir iecerēti divi viesrežisori. Viesrežisors ir dārgi ne tikai no honorāru viedokļa, bet arī no uzturēšanās utt. Tādēļ mēs šogad iepauzējam. Protams, ka teātrim ārkārtīgi svarīga ir viesrežisoru ienākšana, jo viņi ienes citu elpu, ienes meistarklases, citu domāšanu, bet tanī pašā laikā, ja teātrī strādā viens, lielākais, divi viesrežisori, tad mūsu pašu režisoriem paliek ļoti maz vietas, kur attīstīties,» sacīja Rubenis.

Ņemot vērā to, ka teātrim ir svarīgi nostiprināt savu režijas klasi un ir nepieciešams nostiprināt, lai Latvijā teātris dzīvotu ar pilnu elpu, tad jaunajā sezonā Nacionālais teātris ir devis iespēju strādāt arī jaunajiem. No jaunajiem režisoriem šajā sezonā katram būs pa divām izrādēm.

Izrādē «...bagātā kundze...» Slucka turpinās iepriekšējos darbos sākto filmas un teātra robežu nojaukšanu. Šajā izrādē būs izmantota gan visiem zināmā kinofilma «Pie bagātās kundzes», gan arī Andreja Upīša stāsti. Kinofilmā aktrise Līga Liepiņa atveidoja Emmas lomu, bet izrādē viņa iejutīsies vecās Kārklenes lomā. Šajā izrāde lomās piedalīsies arī Inga Misāne, Zane Jančevska, Normunds Laizāns un Juris Lisners.

«Ar izrādi «Titāniks» teātrī atgriezīsies trakais un neordinārais Vaivars. No viņa nekad nevar zināt, kas iznāks darba rezultātā,» piebilda teātra direktors. Šajā izrādē skanēs populāra latviešu estrādes mūzika, bet lomās piedalīsies Ieva Aniņa, Marija Bērziņa, Madara Botmane, Gundars Grasbergs un citi.

Savukārt Auškāps teātrī iestudē Jevgēņija Griškoveca lugu «Satisfakcija», kurā spēlēs Ivars Puga, Ivars Kļavinskis, Līga Zeļģe, Mārtiņš Egliens un citi.

Jaunajā sezonā Lielajā zālē jau oktobrī pirmizrādi piedzīvos bērnu izrāde «Sarkangalvīte», kuru iestudē režisors Elmārs Seņkovs. Jau tagad var minēt, ka šai izrādei top interesanta scenogrāfija. Otrs no teātra štatā esošajiem jaunajiem režisoriem Valters Sīlis novembrī skatītājiem piedāvās melno komēdiju «Divu kungu kalps. Anno 1963». Darba autors ir Ričards Bīns, kurš veidojis parafrāzi par Karlo Goldoni «Divu kungu kalpa» tēmu. Šī izrāde Londonā tiek uzņemta ļoti labi, tādēļ ir cerība, ka Sīļa iestudējums varētu patikt arī Nacionālā teātra skatītājiem.

Režisors Mihails Gruzdovs ar Indru Rogu un Ivaru Pugu galvenajās lomās iestudēs Ērika Emanuela Šmita «Jūtu tektoniku», bet Edmunds Freibergs iestudēs ģimenes stāstu «Laiks un Konveju ģimene», kura pamatā ir Džona Boitona Prīslija drāma.

Uldim Dumpim šogad 70

«Zināms, ka otro sēriju parasti nav viegli radīt, taču mēs riskēsim un pavasarī skatītājiem piedāvāsim izrādi «Latgola.lv-2«. Šo izrādi skatītāji varēs turpināt vērot kā labu seriālu, uzzinot, kā «Latgola.lv» iepazītajam vecajam pārim klājas,» minēja Rubenis. Izrādē spēlēs arī aktieris Uldis Dumpis, kurš ir visu paaudžu skatītāju mīlēts aktieris. Dumpis šogad svin 70 gadu jubileju, tādēļ septembra beigās un oktobra sākumā būs vairākas izrādes ar Dumpja piedalīšanos.

Savukārt, ja viss izdosies, kā iecerēts, tad maija beigās Rogas režijā pie skatītājiem nonāks muzikāla izrāde «Kabarē».

«O.Kartes» Jaunajā zālē režisors Valdis Lūriņš iestudēs komēdiju «Žilbinoši!» ar Daci Bonāti galvenajā lomā, kas būs patiess stāsts par pasaulē sliktāko dziedātāju Florensi Fosteri Dženkinsu, bet Inese Mičule iestudēs Braiena Frīla «Dejas Lūnasas svētkos», savukārt sezonas beigās Sīlis skatītājiem piedāvās savu otro izrādi «Sāksim ar krīzi».

Savukārt režisors Kārlis Krūmiņš oktobrī skatītājiem vērtēšanai nodos Deivida Lindseja-Eibera lugu «Truša ala». Šī luga ir Pulicera prēmijas un Tonija balvas laureāte. Režisors Mihails Kublinskis nākamā gada sākumā skatītājiem piedāvās Henrika Ibsena «Spokus», bet Seņkova otra iestudētā izrāde šajā sezonā būs Annas Jablonskas «Pagāni».

Kā norādīja Rubenis, arī jaunajā sezonā tiks iestudēts politiskais saržs. Iespējams, ka tā būs jau skatītājiem zināmā un iemīļotā «Žurka», bet tikpat labi iestudējumam varbūt tiks piedāvāts cits nosaukums. «Par šī iestudējuma nosaukumu vēl domāsim, taču ir prieks, ka šos iestudējumus novērtē ne tikai skatītāji, bet arī kritiķi. Novērojumi liecina, ka politiskais teātris ir vajadzīgs un mainās arī publika, kas nāk to skatīties. Ja iepriekš «Žurku» nāca skatīties cilvēki gados, tad tagad ir arī jaunāki skatītāji. Jāatzīst, ka Nacionālais teātris jau ir iestrādājis roku politiskajā šaržā,» klāstīja direktors.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO