Šodien, 22.jūnijā, aprit divi gadi kopš masu slepkavas Andersa Breivīka sarīkotā slaktiņa Norvēģijā. Premjerministrs Jens Stoltenbergs pirmdien, piedaloties piemiņas pasākumos Oslo, paziņoja, ka Norvēģija nekad nedrīkst pieņemt vardarbību ekstrēmistu, raksta «The Local».

Uzrunā Stoltenbergs pievērsās izskanējušajai kritikai, ka Norvēģija pārlieku koncentrējusies uz to, lai nodrošinātu, ka policija un armija šādu uzbrukumu gadījumā varētu reaģēt labāk, taču nav pietiekami analizējusi Breivīka uzskatus un to rašanās iemeslus.

«Konflikta nav, mums nepieciešamas abas šīs lietas. Mums vajag gan uzlabojumus sistēmā, gan pasākumus, kas nodrošinātu atvērtu sabiedrību, kura neveicina ekstrēmisma attīstību,» teica Stoltenbergs.

Premjers apliecināja, ka viņš turpina sekot līdzi dažādām labējā populisma tendencēm Eiropā. Viņaprāt, šādas tendences veicinot arī pašreizējā finansiālā nedrošība. «Mēs nevēlamies noslēgtu sabiedrību. (..) Mums jānorobežojas no ekstrēmisma, neskatoties uz persona nacionālo piederību vai atrašanās vietu. Mums jārespektē viedokļu dažādība, taču mēs nevaram pieņemt to, ka persona sevi uzskata esam augstāk par likumu, ka viņi sev piešķir tiesības atņemt cita cilvēka dzīvību Dieva vai savu vērtību vārdā. Tas mums vienmēr ir jānosoda,» viņš teica.

«Vissvarīgākais ierocis pret terorismu ir mūsu vērtības, kuras mēs liekam lietā drošas sabiedrības radīšanai,» Stoltenbergs piebilda.

Breivīks pagājušajā gadā tika notiesāts par 77 cilvēku nogalināšanu. Viņam tika piespriests 21 gadus ilgs cietumsods, taču tas var tikt pagarināts, kamēr vien viņš turpina radīt draudus cilvēku drošībai.

Pirmdien vairāki upuru piemiņas pasākumi notiek Oslo. Bet vēlāk pēcpusdienā tādi paredzēti arī Ūteijas salā, kur Breivīks nošāva desmitiem jauniešu nometnes dalībnieku.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO