ASV izmeklētāji saņēmuši orderi DNS pierādījumu meklēšanai uz Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) izpilddirektora Dominika Strosa-Kāna apģērba un ķermeņa, un viņš piekritis stāšanos tiesas priekšā atlikt, līdz visas pārbaudes būs veiktas, paziņoja Strosa-Kāna advokāts Bendžamins Brafmans.

Svētdien ASV prokuratūra Strosam-Kānam izvirzīja apsūdzības par kriminālu seksuālu aktu, izvarošanas mēģinājumu un nelikumīgu brīvības atņemšanu, un bija gaidāms, ka viņš stāsies Manhetenas tiesas priekšā un viņam varētu noteikt drošības līdzekli apcietinājumu. Tomēr tas kavējās, jo izmeklētāji vēlējās saņemt orderi, baidoties, ka tiesa ļaus Strosam-Kānam iemaksāt drošības naudu un viņš aizbrauks no ASV, paņemot līdz virkni svarīgu pierādījumu.

Brafimans paziņoja, ka viņa klients ir noguris, bet jūtas labi un ir piekritis DNS pierādījumu meklēšanai uz apģērba un ķermeņa pirms stāšanās tiesas priekšā. Advokāts atkārtoti uzsvēra, ka SVF vadītājs savu vainu neatzīst nevienā no izvirzītajām apsūdzībām.

Policijā atpazīst iespējamo pāridarītāju

32 gadus vecā viesnīcas darbiniece, kas apsūdz SVF vadītāju izvarošanā, ieradās policijas iecirknī uz atpazīšanu, kuras laikā no sešiem vīriešiem viņa norādīja uz Strosu-Kānu kā savu pāridarītāju.

Policija skaidro, ka Strosam-Kānam nav diplomātiskās imunitātes, tādēļ, ja viņš tiks atzīts par vainīgu, viņam var piespriest 15 - 20 gadus ilgu cietumsodu. Izmeklētāji paziņojuši, ka viņiem jau ir daļa DNS analīžu, kas pierāda SVF izpilddirektora vainu izvirzītajās apsūdzībās, vēsta laikraksts "New York Times".

Līdz šim nekādu incidentu nav bijis

Darbiniece, kas apsūdz Strosu-Kānu, viesnīcā "Sofitel" Ņujorkas Taimskvērā strādājusi trīs gadus un viesnīcas menedžeris atzinis, ka gan viņas darbs, gan uzvedība vienmēr bijusi laba.

SVF paziņoja, ka Ņujorkā Stross-Kāns uzturējies kā privātpersona, nevis fonda pārstāvis. Tas savukārt nozīmē, ka šajā gadījumā diplomātiskā imunitāte viņam nav piemērojama - SVF savu amatpersonu varētu aizstāvēt tikai gadījumā, ja viņš būtu devies oficiālā fonda misijā. Pie tam SVF izpilddirektora amats viņam paredz vien dažas privilēģijas, nevis pilnīgu diplomātisko imunitāti tās parastajā izpratnē.

Starp ASV un Franciju jautājums par apsūdzēto izdošanu ir visai nesakārtots, tāpēc, ja SVF vadītājs būtu izlidojis uz Franciju, domājams, ar advokātu palīdzību viņam itin veiksmīgi izdotos cīnīties pret ASV pieprasījumiem viņu izdot.

Sieva istabenes apgalvojumiem netic

Strosa-Kāna sieva Francijas žurnāliste Anna Sinklēra svētdien noraidīja jebkādas pret viņas vīru izvirzītās apsūdzības un atzina, ka pat ne uz sekundi nav noticējusi to patiesumam. Viņa pauda pārliecību, ka tiks pierādīta viņas vīra nevainība.

Savukārt Strosa-Kāna dzimtās Francijas politiķi pauda bažas, ka notikušais neatkarīgi no tiesas sprieduma ir iznīcinājis viņa cerības kandidēt nākamgad aprīlī gaidāmajās Francijas prezidenta vēlēšanās, kurās viņš tika uzskatīts par galveno pretendentu uz šo amatu.

SVF vadību pārņem cits

Starptautiskais Valūtas fonds SVF svētdien paziņoja, ka izpilddirektora pirmais vietnieks Džons Lipskis pildīs SVF vadītāja pienākumus, līdz noskaidrosies situācija ar izpilddirektoru Dominiku Strosu-Kānu.

Arvien vairāk analītiķi apspriež SVF nākotni, atzīstot, ka, visticamāk, fonda valde atbrīvos Strosu-Kānu no darba.

Arestē lidmašīnā

62 gadus vecais Stross-Kāns sestdien tika aizturēts Ņujorkas Džona Kenedija lidostā, kad bija iekāpis aviokompānijas "Air France" lainerī, kam bija paredzēts izlidot uz Parīzi, sacīja Ņujorkas policijas preses sekretārs Pols Brauns.

Viņš teica, ka saņemta sūdzība no 32 gadus vecas viesnīcas istabenes, kurai uzdots uzkopt Strosa-Kāna apartamentus viesnīcā "Sofitel" Ņujorkas Taimskvērā. Viņai teikts, ka numurā neviena nav. Viņa iegājusi numurā sestdien aptuveni pulksten 13 pēc vietējā laika (20 pēc Latvijas laika).

Pēkšņi SVF izpilddirektors kails iznācis no vannas istabas, pieskrējis pie viņas, ievilcis viņu guļamistabā un mēģinājis izvarot.

Pēc policijas sniegtās informācijas, istabene teikusi, ka viņai izdevies izrauties, bet Stross-Kāns atkal viņu notvēris, ievilcis vannas istabā un piespiedis veikt orālā seksa aktu. Pēc tam sievietei izdevies izbēgt no numura un viņa par notikušo pastāstījusi citiem viesnīcas darbiniekiem, kas izsaukuši policiju.

Viesnīcā pametis telefonu un citas personīgās mantas

Kad policisti ieradušies, Stross-Kāns steigā jau bija pametis viesnīcu, atstājot tajā mobilo tālruni un citas personiskās mantas..

"Ņujorkas policijas departamentā saprata, ka viņš ir aizbēdzis, tomēr viņš bija atstājis savu mobilo telefonu un citas personiskās mantas," klāstīja Brauns.

"Uzzinājām, ka viņš ir "Air France" lidmašīnā. Lidmašīna tika aizkavēta," notikumus pirms SVF vadītāja aizturēšanas un nopratināšanas atstāstīja policijas pārstāvis.

Policijas pārstāvji paziņoja, ka Strosa-Kāna atrašanās vietu izdevies noskaidrot, jo viņš piezvanījis uz viesnīcu, lai paziņotu, ka ir aizmirsis savu telefonu. Viesnīcas darbinieks pateicis, ka tas ir pie viņa, un lūdzis nosaukt savu atrašanās vietu, lai to atdotu. SVF vadītājs to arī izdarījis, un jau pēc neilga brīža lidostā ieradās policija.

Lidmašīnas izlidošana bijusi paredzēta pulksten 16.40 (23.40 pēc Latvijas laika).

Bijušais Francijas finanšu ministrs

Stross-Kāns ir bijušais Francijas finanšu ministrs un ir SVF izpilddirektors kopš 2007.gada.

2008.gada oktobrī viņš atvainojās par „nopietnu kļūdu” pēc tam, kad bija iesaistījies dēkā ar savu padoto – kādu SVF ekonomisti. SVF valde konstatēja, ka Strosa-Kāna rīcība nav raksturojama kā "uzmākšanās, favorītisms vai cita veida amata pilnvaru pārkāpums". Tomēr valde izteica brīdinājumu SVF vadītājam turpmāk izvairīties no šādām situācijām. Stross-Kāns atvainojās par sagādātajām neērtībām SVF darbiniekiem, dēkā iesaistītajai ungāru ekonomistei Piroškai Naģai un savai sievai.

Stross-Kāns ir saņēmis uzslavas par to, ka galvenais globālās ekonomikas pārraudzītājs – SVF – kļuva par centrālo institūciju cīņā pret 2007.–2009.gada pasaules ekonomikas krīzi. Viņš ieviesa radikālas reformas fondā, lai nodrošinātu, ka finanšu krīzes nomocītās valstis nebankrotē. Stross-Kāns bija centrālā persona starptautisko aizdevumu izsniegšanā Īslandei, Ungārijai, Grieķijai, Īrijai, Latvijai un pavisam nesen arī Portugālei. Viņš īstenojis arī iekšējās reformas, kas dod arvien augošajām ekonomikām, piemēram, Ķīnai, Indijai un Brazīlijai, lielākas balsstiesības.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO