Foto: AFP/LETA

No ASV uz bijušās Lielbritānijas premjerministres Mārgaretas Tečeres bērēm nedosies neviens no Savienoto Valstu bijušajiem prezidentiem, bet delegācijā būs divi bijušie valsts sekretāri - Džordžs Šulcs un Džeimss Beikers, pirmdien paziņojis Baltais nams.

Lielbritānija bija uzaicinājusi uz bērēm visus bijušos ASV prezidentus - Džimiju Kārteru, Džordžu Bušu vecāko, Bilu Klintonu un Džordžu Bušu jaunāko.

Tečere mūžībā aizgāja pagājušo pirmdien - 2013.gada 8.aprīlī - pēc pārciesta insulta. Viņa vadīja Lielbritāniju no 1979. līdz 1990. gadam un bija pirmā un līdz šim vienīgā sieviete, kas ieņēmusi Lielbritānijas premjerministra amatu.

Tečeres bēres notiks trešdien Svētā Pāvila katedrālē Londonā.

Tečere pēdējā gaitā tiks izvadīta «ceremoniālās bērēs» ar militāru godu, un ceremonijā būs iesaistīti ap 700 militārpersonu. Tomēr valsts bēres ekspremjerei rīkotas netiks.

2000 bēru viesi

Uz bērēm uzaicināti aptuveni 2000 viesu, tostarp bijušais Padomju Savienības prezidents Mihails Gorbačovs un bijušais Vācijas kanclers Helmuts Kols.

Zināms, ka Gorbačovs neapmierinošā veselības stāvokļa dēļ uz Londonu nedosies.

Uzaicināta bija arī ASV bijušā prezidenta un Tečeres politiskā dvēseles radinieka Ronalda Reigana atraitne Nensija, bet arī viņa paziņojusi, ka neieradīsies.

Kādēļ bijušie ASV prezidenti neapmeklēs Tečeres bēres, nav zināms, tāpat arī grūti prognozēt, vai Lielbritānija viņu neierašanos novērtēs kā apvainojumu.

Pārstāvji no ASV ieradīsies

Tikmēr ASV Pārstāvju palātas spīkers republikānis Džons Bēners paziņojis, ka uz Tečeres bērēm ieradīsies pats ar savu delegāciju.

ASV prezidenti parasti šādu bēru delegāciju vadībā ieceļ bijušās amatpersonas, un tikai retos gadījumos to tiek lūgts darīt bijušajiem prezidentiem vai viceprezidentiem.

Džordžs Bušs vecākais, kurš jau pārkāpis 88 gadu slieksni, bija ASV prezidenta amatā pēdējos Tečeres valdīšanas gadus. Bušs pēdējos mēnešus pavadījis slimnīcā intensīvajā aprūpē.

Kārtera un Tečeres valdīšanas laiks sakrita uz pavisam neilgu brīdi, bet Klintons nāca pie varas jau pēc Tečeres atkāpšanās no amata.

Reigana valdīšanas laikā valsts sekretāra amatu ieņēma Šulcs, kurš to pildīja sešarpus gadus, savukārt Beikers bija viceprezidents Džordža Buša vecākā prezidentūras laikā.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE FOTO
Saturs drīz būs pieejams