Šodien stājas spēkā jaunā AS "Latvenergo" tarifu aprēķināšanas kārtība, saskaņā ar kuru elektroenerģijas tarifs iedzīvotājiem pieaugs, sasniedzot noteiktu patēriņa apjomu. Administratīvajā apgabaltiesā līdz ceturtdienas darba laika beigām bija saņemti kopumā 18 pieteikumi, ar kuriem fiziskas un juridiskas personas apstrīdējušas Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) 16.februāra lēmumu par jauno "Latvenergo" tarifu akceptēšanu.

(Ziņa papildināta ar "Latvenergo" komentāru.)

Pirmās 1200 kWh maksās lētāk

Sākot uzskaiti no šodienas, par pirmajām patērētajām 1200 kilovatstundām (kWh) būs jāmaksā līdzšinējais tarifs - 8,25 santīmi par kWh jeb starta tarifs, savukārt, sākot ar 1201. kWh, būs jāmaksā 10,74 santīmi par kWh jeb pamata tarifs.

Lai gan par tarifiem iesniegtas vairāk nekā desmit prasības tiesā, tie stāsies spēkā, jo par pagaidu noregulējumu, kas var paredzēt to nepiemērošanu, tiesa vēl nav lēmusi. Tarifus apstrīdējušas gan vairākas pašvaldības, gan privātpersonas un organizācijas.

Pagājušajā nedēļā pret tarifu pieaugumu tika sarīkota protesta akcija, kurā piedalījās vairāki simti cilvēku. "Latvenergo" gan pauda viedokli, ka sagatavotais tarifu projekts ir optimāls risinājums, lai izmaiņas skartu pēc iespējas mazāku iedzīvotāju daļu. Pēc energokompānijas vadības iepriekš norādītā, alternatīva bija paaugstināt tarifus visiem vienādi. Nepaaugstinot tarifu par 1200 patērētajām kWh visām mājsaimniecībām, "Latvenergo" neiegūs 20 miljonus latu.

Līdz aprīļa beigām vēl var norēķināties par martu pēc vecās sistēmas

"Latvenergo" atgādina, ka visu aprīli var veikt maksājumus par elektrību, kas patērēta līdz 31.martam. Savukārt, norēķinoties maijā, elektrības maksājumiem jau tiks piemērota jaunā kārtība.

Iepriekš energokompānija norādīja, ka maksājumi pēc jaunās kārtības visvienkāršāk būs aprēķināmi tiem, kas norēķinās pašapkalpošanās portālā "e-latvenergo.lv", kur sistēma pati aprēķinās, cik daudz klients ir patērējis tā saucamā starta tarifa ietvaros. Uzņēmums arī solīja piedāvāt iespēju klientiem reģistrēt savu tālruņa numuru sistēmā un saņemt informatīvu īsziņu, kad tuvosies 1200 kWh robeža.

Energokompānijas aprēķini liecina, ka tarifu izmaiņu ietekme mājsaimniecībām, kas mēnesī patērē 101-200 kWh, gada griezumā būs vidēji 1,10 lati. No privāto klientu skaita tie ir vidēji 29% mājsaimniecību.

Izdevumi par elektrību mājsaimniecībai augšot vidēji par Ls 4,36

Mājsaimniecībām, kas patērē 200-400 kWh mēnesī, elektrības maksājums mēnesī augs vidēji par 4,36 latiem. Pēc "Latvenergo" aprēķiniem, tas attieksies uz vidēji 16% mājsaimniecību.

Savukārt mājsaimniecībām, kas patērē vairāk nekā 400 kWh mēnesī, elektrības maksājuma pieaugums būs, sākot no desmit latiem. Tās, pēc kompānijas datiem, ir 6% no visām mājsaimniecībām.

Jāpiebilst, ka uzņēmuma dati, saskaņā ar kuriem pusei mājsaimniecību jaunās kārtības dēļ tarifi nepieaugs, tika apšaubīti.

"Latvenergo" sola īstenot arī sociālā atbalsta programmu

"Latvenergo" apņēmies paplašināt savu līdz šim īstenoto atbalsta programmu, tā attieksies uz daudzbērnu ģimenēm un trūcīgajām ģimenēm ar bērniem. Paredzams, ka daudzbērnu ģimenēm būs iespēja saņemt papildu 2400 kWh pēc starta tarifa, bet trūcīgajām ģimenēm ar bērniem - 500 kWh dāvanu karti. Trūcīgās daudzbērnu ģimenes saņems abas atbalsta formas. Plašāku informāciju "Latvenergo" sola sniegt tuvākajā laikā.

No šodienas tarifi pieaugs arī uzņēmumiem, kuriem nav pienākums pirkt elektrību brīvajā tirgū. Kā iepriekš informēja "Latvenergo", tiem tiks piemērota tirgus cena un katram juridiskajam klientam pieaugums būs atšķirīgs.

Pēc "Latvenergo" sniegtās informācijas, vidēji no 1.aprīļa tarifs mainīsies par 21%.

Energokompānija tarifu palielināšanu pamatoja ar sadales tarifu pieaugumu, tos ietekmē arī tirgus cena, kā arī obligātā iepirkuma komponente, ko nosaka "Latvenergo" iepirkums no ražotājiem, kas izmanto atjaunojamos resursus.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE FOTO
Saturs drīz būs pieejams