Naftas cenas pasaules tirgū pirmdien samazinājās par diviem dolāriem, kas galvenokārt skaidrojams ar prognozēm par naftas pieprasījuma kritumu zemestrīces izpostītajā Japānā.

Ņujorkas biržā ASV vieglās jēlnaftas cena aprīļa piegādēm pirmdien saruka par diviem dolāriem un veidoja 99,16 dolārus (50,37 latus) par barelu. Savukārt Londonas biržā "Brent" jēlnaftas cena samazinājās par 2,02 dolāriem - līdz 111,82 dolāriem (56,8 latiem) par barelu.

"Ņemot vērā Japānā notikušo zemestrīci, jēlnaftas patēriņš pasaules trešajā lielākajā naftas patērētājvalstī uz laiku būs krietni zemāks," norādīja "Commerzbank" analītiķi.

Naftas cenas nekavējoties samazinājās jau piektdien, kad Japānu skāra 8,9 balles stipra zemestrīce un tai sekojošais cunami.

"Īstermiņā varētu samazināties pieprasījums, ņemot vērā Japānas zemestrīci, taču pieaugums būs vērojams degvieleļļas importā, lai kompensētu kodolenerģijas kritumu, kas sniegs atbalstu naftas cenām," skaidroja "Barclays Capital" analītiķi.

Tajā pat laikā investori bažīgi seko līdzi arī situācijas attīstībai naftas ražotājvalstī Lībijā, kur nemiernieki turpina cīnīties ar diktatoram Muamaram Kadafi lojāliem spēkiem.

Japānā noticis sprādziens AES "Fukušima 1"

Japānā pirmdien četros naktī pēc Latvijas laika noticis sprādziens iepriekš bojātajā atomreaktora "Fukušima 1" dzesēšanas sistēmā. AES atrodas 250 km no Tokijas. Reaktora kodols pēc sprādziena palicis neskarts. Tas ir otrais sprādziens šajā stacijā pēdējo trīs dienu laikā. Sprādzienā ievainoti vismaz seši reaktora strādnieki. Pie tam pirmdien pēc sprādziena pārstājusi darboties dzesēšanas sistēma arī otrajā "Fukušima 1" reaktorā.

Iedzīvotājiem atslēdz un taupa elektrību

No šodienas vairākās vietās Japānā uz trijām stundām atslēgs elektrību. Elektroenerģiju nepieciešams taupīt, jo zemestrīces un cunami dēļ ir apturēta vairāku atomelektrostaciju darbība.

Reaktori pārkarsuši, un elektrības trūkums jau iepriekš bija viens no galvenajiem iemesliem dzesēšanas sistēmu problēmām. Japānas kodolenerģijas industrija nodrošina aptuveni trešo daļu no valstij vajadzīgās elektroenerģijas.

Krīze finanšu tirgos

Aplēses liecina, ka stihijas nodarītie zaudējumi varētu sasniegt pat vairāk nekā 34 miljardus ASV dolāru.

Ņemot vērā milzīgos postījumus un joprojām nestabilo situāciju valstī, sašūpojušies arī pasaules finanšu tirgi.

Japānas Centrālā banka šodien finanšu sistēmā iepludinājusi rekordlielu summu - 15 triljonus jenu (92,45 miljardus latu) - cerībā stabilizēt ekonomiku pēc katastrofiskās zemestrīces un cunami.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE FOTO
Saturs drīz būs pieejams