Itālijā pirmdien turpinās parlamenta vēlēšanas, kurās, domājams, uzvarēs Demokrātiskās partijas līdera Pjēra Luidži Bersani vadītā kreisi centriskā koalīcija.

Tomēr pārliecinoši prognozēt rezultātus nav iespējams, un arī Bersani izredzes uzvaras gadījumā izveidot stabilu koalīciju ir apšaubāmas. Tādēļ daudzi bažījas, ka tuvāko mēnešu laikā pēc vēlēšanu likuma reformas var nākties rīkot jaunas vēlēšanas.

Taču, neskatoties uz augstajām likmēm, priekšvēlēšanu kampaņa bijusi samērā piezemēta ar pāris mītiņiem un daudzām televīzijas intervijām, kuras gan nav devušas lielāku skaidrību par partiju solītajām ekstravagantajām programmām.

Zināmu pacēlumu radīja bijušā premjerministra Silvio Berluskoni solījums atmaksāt iedzīvotājiem premjerministra Mario Monti valdības iekasēto īpašuma nodokli.

Monti par Itālijas valdības vadītāju kļuva 2011.gada novembrī, kad Berluskoni bija spiests atkāpties.

Valstī sākta taupība

Monti valdība ir ieviesusi vērienīgus taupības pasākumus un reformu programmu, un tai ir izdevies nomierināt satrauktos finanšu tirgus. Tomēr bezdarba līmenis ir sasniedzis rekordaugstu līmeni un Itālijas tautsaimniecībai joprojām nav izdevies izkļūt no recesijas, izraisot tautā dziļu neapmierinātību un aizvainojumu, kas var izpausties zemā vēlētāju aktivitātē un protestos.

Ārvalstu investori un finanšu tirgi cieši sekos līdzi vēlēšanu gaitai un brīdinājuši, ka neskaidrs iznākums var iegrūst Itālijas ekonomiku atpakaļ krīzē.

«Mēs uzskatām, ka pastāv risks, ka pēc 24.-25. februāra vēlēšanām var zust virzītājspēks nozīmīgām reformām Itālijas izaugsmes izredžu uzlabošanai,» pagājušajā nedēļā norādīja starptautiskā reitingu aģentūra «Standard&Poor's».

Bažas par parlamenta stabilitāti

Londonā bāzētā analītiķu grupa «Capital Economics» savukārt brīdināja, ka pat ar valdošo vairākumu «milzīgās ekonomiskās problēmas liecina, ka tas var būt tikai laika jautājums, līdz atkal sāks augt bažas par valsts finansēm». Bet parlaments, kurā nevienai partijai nav vairākuma, «var iegrūst Itāliju un eirozonu atpakaļ krīzē vēl ātrāk», brīdināja «Capital Economics».

Vairums aptauju, kuru rezultāti publicēti pēdējā brīdī, pirms stājās spēkā aptauju aizliegums, liecina, ka Demokrātiskās partijas līdera Bersani koalīcija varētu iegūt pārliecinošu vairākumu parlamenta apakšpalātā, bet ne Senātā. Un tas savukārt varētu padarīt Monti par ietekmīgu partneri koalīcijā.

Pēdējo aptauju rezultāti liecina, ka Bersani koalīcija varētu iegūt 34% balsu, bet Berluskoni pārstāvētā centriski labējā partiju apvienība - 30%.

Trešajā vietā pēc aptaujām ierindojas populistiskā Pieczvaigžņu kustība, kuras līderis ir komiķis Bepe Grillo, kam, izmantojot pret valdošo eliti vērstu retoriku, izdevies piesaistīt lielu skaitu jauniešu un par kuru gatavojas balsot aptuveni 17% itāļu.

Pieczvaigžņu kustībai seko Monti vadītie centristi, kurus atbalsta 10% līdz 12% vēlētāju.

Pāvesta atkāpšanās nākusi par labu Monti

Tomēr pāvesta Benedikta XVI paziņojums par atkāpšanos no amata, kas pārsteidza pasauli 11.februārī pāris dienas pēc tam, kad Itālijā stājās spēkā aptauju aizliegums, varētu noskaņot vēlētājus par labu Monti un nobremzēt Berluskoni panākumus, jo pāvesta paziņojums par atkāpšanos ir laupījis ekspremjeram mediju uzmanību, uz ko viņš tik bieži paļāvies.

Svētdien vēlēšanu iecirkņi vēra durvis plkst.9 pēc Latvijas laika un balsošana beidzās plkst.21 pēc Latvijas laika. Pirmdien - otrajā vēlēšanu dienā - iecirkņi sāks darbu plkst.8 pēc Latvijas laika un beigs plkst.16 pēc Latvijas laika.

Pie vēlēšanu urnām svētdien un pirmdien var doties 47 miljoni balsstiesīgo.

Saskaņā ar Iekšlietu ministrijas datiem svētdien nobalsoja 55% balsstiesīgo, kas ir par septiņiem procentpunktiem mazāk nekā 2008.gada vēlēšanās.

«Itālija pagriež muguru politikai, pamet vēlēšanu urnas, un šādi atspoguļojas tās protests,» rezumē laikraksts «Il Fatto Quotidiano».

Savukārt avīze «Corriere della Sera» secina, ka zemā vēlētāju aktivitāte liecina par «akūtu dezorientāciju» vēlētāju vidū. Vēlētājus nogurdinājuši taupības pasākumi un krīze, «kurai gals nav redzams», piebilst izdevums.

Pirmie vēlēšanu rezultāti gaidāmi pirmdien un naktī no pirmdienas uz otrdienu.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO