28. janvārī Daugavpilī tika atklāta jau trešā glābējsilīte Latvijā, kas izvietota Daugavpils Reģionālās slimnīcas jaunajā dzemdību namā. Lai arī notikums pulcēja pašvaldības vadību, divus ministrus, bijušos un esošos Saeimas deputātus un virkni dažādu iestāžu pārstāvju, par priecīgu to diez vai varētu nosaukt, jo glābējsilīte ir vieta, kur tiek atstāti jaundzimušie.

Projekta "Baby Box" patronese, operdziedātāja un piecu bērnu māmiņa Evita Zālīte ar asarām acīs aicināja visus ar klusuma brīdi pieminēt tos bērnus, kuri par savu vecāku kļūdām samaksājuši ar savu dzīvību un šādu silīti nav sasnieguši. Ik pa laikam Latvijā izgāztuvēs vai vārtu rūmēs tiek atrasti izmesti zīdaiņi, un grūti esot pateikt, kas pamudinājis viņu mātes pastrādāt šo noziegumu.

Glābējsilīte dos iespēju sievietēm izvairīties no nozieguma, bet mazuļiem dos iespēju izdzīvot un iegūt mīlošu ģimeni. Sešpadsmit sekundes – tieši tik daudz laika ir dots mātei apdomāt savu rīcību, jo pēc tam durtiņas aizveras, šķirot no bērna, iespējams, uz visiem laikiem. Ja māte vēlāk tomēr apdomājas, bērnu viņa var atgūt tikai caur bāriņtiesu. Pie "Baby Box" nav uzstādītas videokameras, negribēto bērniņu šeit var ievietot anonīmi. Ja mazulis nav izsludināts meklēšanā un viņam nav vardarbības pēdu, tiesībsargājošās iestādes kriminālprocesu neuzsāk un vecākus nemeklē. Mazulis uzreiz nonāk mediķu rokās, par viņu tiek ziņots policijai un bāriņtiesai.

Veselības ministrs Juris Bārzdiņš vēlēja, lai šajā silītē tomēr nebūtu bērnu, lai vecāki neatteiktos no saviem mazuļiem. Diemžēl realitāte esot citāda. Kopš 2009. gadā tika atklāta pirmā glābējsilīte Rīgā un pērn – silīte Liepājā, tajās ievietoti 7 mazuļi – seši Rīgā un viens Liepājā. Ministrs salīdzināja šo septiņu dvēselīšu izglābšanu ar visas pasaules glābšanu no bojāejas.

Labklājības ministre Ilona Jurševska vēlējās uzmundrināt Daugavpils slimnīcas dzemdību nama ārstus un personālu, kuriem pirmajiem nāksies satikties ar glābējsilītē ievietotajiem mazuļiem un izbaudīt smagas emocijas.

Latvijā jau 20. gs sākumā Bērnu klīniskās universitātes teritorijā bija vieta, kur atstāt bērnu, gluži kā senos laikos pie baznīcas vai patversmes. Pēc gadsimtu ilga pārtraukuma pirmo glābējsilīti 2009. gadā atklāja arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā – Intensīvās terapijas nodaļā.

"Glābējsilīte – tā ir vieta bērna dzīvībai, tas ir jaunas dzīves šūpulis," teica ministre un pauda cerību, ka Rīgas, Liepājas un Daugavpils pozitīvajam piemēram sekos arī citas pašvaldības.

Iekšlietu ministres padomniece un domes Attīstības departamenta vadītāja Sarmīte Ķikuste atzina, ka pati, vēl strādājot dzemdību nodaļā, piedzīvojusi smagus brīžus, kad māmiņas atteicās no saviem mazuļiem. Iekšlietu ministres Lindas Mūrnieces vārdā viņa nodeva slimnīcas vadītājam Aivaram Zdanovskim pateicības rakstu par atbalstu šim projektam. A. Zdanovskis atgādināja, ka glābējsilīte atklāta pie jaunās dzemdību nodaļas, kas sākusi strādāt tikai pirms trim nedēļām. Viņš izteica cerību, ka "Baby Box" tomēr stāvēs tukša.

Projekta vadītāja Laura Zvirbule aicināja apskatīt glābējsilīti, par kuras simbolu kļuva mīkstā rotaļlieta – kaķis. Labklājības ministre pirmā pārbaudīja silītes darbības principus, ievietojot tajā smaidošo rotaļlietu. Viņas piemēram sekoja Daugavpils domes priekšsēdētāja vietniece Žanna Kulakova un domes deputāte Ināra Ostrovska.

L. Zvirbule pastāstīja, ka glābējsilītē atstātās piecas meitenes un divi zēni ir attīstījušies bez veselības traucējumiem un aug audžuģimenēs.

Projekts tika īstenots nepilnu četru mēnešu laikā, pateicoties Daugavpils pašvaldības un slimnīcas vadībai, to atbalstīja arī citas institūcijas. Latvijā plānots izveidot vairāk nekā piecas glābējsilītes.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO