Pieņemot Krievijas pasi, franču aktieris Žerārs Depardjē kļuvis par Krievijas prezidenta Vladimira Putina nedemokrātiskā «režīma garantu», pirmdien raksta Katalonijas laikraksts «La Vanguardia».

Izdevums arī norāda, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins pasteidzies piešķirt Depardjē pilsonību, saprotot, ka var gūt labumu no aktiera trakulīgās uzvedības.

Līdz ar Krievijas pilsonības pieņemšanu Depardjē ir «kļuvis par garantu režīmam, kur demokrātijas līmenis ir nepietiekams, bet tie, kuriem ir domstarpības ar valdošajiem spēkiem, saduras ar nopietnām problēmām. Tagad Depardjē apgalvo, ka sajūsminās par šo demokrātiju,» konstatē «La Vanguardia».

Tostarp Spānijas laikraksts «El Pais» pret pēdējiem notikumiem franču aktiera dzīvē izturas ar neslēptu sarkasmu, norādot, ka Depardjē jau vairākas nedēļas patstāvīgi uzņem «piedzīvojumu filmu par nodokļu emigrāciju».

«Depardjē jaunās dzimtenes līderus acīmredzot neinteresē tas, cik daudz no viņa noplēst nodokļus, bet tas, cik skaļu reklāmas kampaņu var izvērst ap Depardjē izteikumiem, ka Krievija ir «diža demokrātija,» raksta «El Pais».

Tviterī atkal slavē Putinu

Depardjē nule tviterī ierakstījis: «Vēlreiz - paldies par visu, Vladimir.» «Putins, visticamāk, ir sajūsmā,» norāda izdevums.

Parīzes laikraksts «Le Figaro» uzskata, ka, pateicoties Depardjē lietai, Putins pārvērtis Franciju par izsmieklu visas pasaules priekšā.

«Franču aktierim uzdāvinātā Krievijas pase Kremļa saimniekam kļuvusi par negaidītu veiksmi, kas sagādā jautrību viņa visiem zināmajam cinismam. Apmaiņā jaunais parādnieks apbēris viņu ar negaidītām uzslavām.

Masu elks pacēlis viņa valsti «dižo demokrātiju» rangā,» konstatē «Le Figaro».

Tostarp pats Depardjē, kurš sestdien Sočos tikās ar Putinu un saņēma savu Krievijas pasi, svētdienas vakarā pametis Krieviju un devies uz Šveici, pirmdien vēsta ziņu aģentūra «Intarfax».

Režisors nosauc par dzērāju

Aktiera rīcība un slavas vārdi Krievijai izsaukuši plašu rezonansi valsts sociālajos medijos, - opozīcijas un cilvēktiesību aktīvisti ir sašutuši par Depardjē izteikumiem.

Sevišķi asu kritiku paudis pazīstamais PSRS laiku režisors Staņislavs Govorukhins, kurš Depardjē nosaucis par «kārtējo dzērāju».

«Viņš ir tikai vēl viens dzērājs. Man šī pārspīlētā pietāte pret ārvalstniekiem nepatīk,» režisora teikto citē «The Guardian»

Depardjē svētdien vakarā izlidojis no Mordvijas, Krievijas vidienes reģiona, un vēlāk devies no Krievijas uz Šveici, kur viņš Cīrihē apmeklēs FIFA «Zelta bumbas» ceremoniju, atsaucoties uz Mordvijas gubernatora preses sekretāru, ziņo «Intarfax».

Krievijā 2018.gadā notiks FIFA Pasaules kausa spēles, kas tiek uzskatīts par ievērojamu notikumu Krievijas postpadomju periodā. Putins, kurš esot FIFA prezidentam Zepam Blateram tuvs cilvēks, pats vadīja Krievijas kampaņu centienos tikt pie spēļu rīkošanas goda.

Personīgi tiekas ar Putinu

Putina preses pārstāvis Dmitrijs Peskovs svētdien paziņoja, ka Depardjē ir saņēmis Krievijas pasi un ticies ar Krievijas valsts galvu.

Putins piešķīra pilsonību Depardjē šomēnes, pēc tam kad aktieris bija paziņojis, ka atsakās no Francijas pases, lai izvairītos no miljonāru nodokļa maksāšanas.

Peskovs svētdien apliecināja, ka Depardjē «ir izsniegta viņa pase».

Tomēr Putins nav pats personīgi nodevis pasi aktierim, kad viņi sestdien satikās prezidenta Melnās jūras piekrastes rezidencē Sočos, paskaidroja preses pārstāvis.

«Tā bija īsa tikšanās,» sacīja Peskovs.

Tiesa gan, vairāki Krievijas mediji vēsta, ka Depardjē Krievijas pasi saņēmis tieši no Putina rokām.

Sagaida tautastērpos un cienā ar pankūkām

Svētdien Depardjē ieradās Mordvijā, kur tika reģistrēta viņa oficiālā Krievijas dzīvesvieta.

Depardjē Mordvijas galvaspilsētā Saranskā sagaidīja meitenes tautastērpos, aktieris tika cienāts ar pankūkām, viņam izrādīja vietējo vēstures muzeju.

«Žerārs Depardjē tika sagaidīts kā varonis,» konstatēja Krievijas telekanāla korespondents.

Gubernators Vladimirs Volkovs piedāvājis Depardjē Mordvijā izraudzīties dzīvokli vai arī vietu mājas būvēšanai, vēsta ziņu aģentūra «Interfax».

«Es esmu ļoti laimīgs. Šeit ir ļoti skaisti, skaisti un dvēseliski cilvēki,» «Interfax» citē aktiera teikto.

Depardjē vietējām sievietēm izteicis komplimentus par viņu daiļumu.

Citu dāvanu vidū Depardjē saņēmis arī velteņu pāri un divus kaķēnus viņa jaunajam Krievijas mājoklim, ziņo telekanāls.

Depardjē liek Krieviju pamest diviem franču žurnālistiem

Francija Depardjē ir tik ļoti sadusmojusi, ka viņš, uzzinājis, ka Mordvijā ir arī divi franču žurnālisti, kas tur ieradušies, lai atspoguļotu viņa vizīti, aizraidījis viņus prom, vēsta Krievijas telekanāls.

Depardjē arī piedāvāts kļūt par Mordvijas kultūras ministru, bet viņš no šā piedāvājuma atteicies, atsaucoties uz aktiera draugu Krievijas Valsts filmu fonda priekšsēdētāju Nikolaju Borodačevu, vēsta Krievu ziņu dienests.

«Depardjē piedāvāja kultūras ministra amatu, viņiem ir tāda vakance. Viņš atbildēja: «Paldies, bet es esmu pasaules kultūras ministrs»,» pastāstīja Borodačevs.

Foto: RIA Novosti/Scanpix

Varēs maksāt 13% ienākumu nodokli

Kā ziņots, Krievijas prezidents Vladimirs Putins ceturtdien parakstījis dekrētu, ar kuru Depardjē tiek piešķirta Krievijas pavalstniecība un tiesības maksāt salīdzinoši nelielo 13% ienākumu nodokli.

Kremlis pavēstīja, ka Depardjē pilsonība piešķirta par «viņa ieguldījumu Krievijas kultūrā un kinomākslā».

Pēc Kremļa paziņojuma par Depardjē piešķirto pilsonību aktieris apstiprināja, ka viņš lūdzis Krievijas pasi un ir priecīgs par savu jauno pilsonību.

«Jā, es iesniedzu pieteikumu pasei un esmu priecīgs, ka tas tika apstiprināts. Es mīlu jūsu valsti, Krieviju - tās tautu, tās vēsturi, tās rakstniekus. Es mīlu jūsu kultūru, jūsu inteliģenci,» teikts aktiera atklātā vēstulē, kas demonstrēta Krievijas telekanālā «Pervij kanal».

«Es sacīju [Francijas prezidentam Fransuā Olandam], ka Krievija ir lieliska demokrātija un tā nav valsts, kurā premjerministrs pilsoni var nosaukt par nožēlojamu,» pavēstīja aktieris.

«Krievijā dzīve ir laba. Man patīk lauki, un es zinu dažas izcilas vietas Krievijā. Es jūtos labi. Un es mācos krievu valodu. Slava Krievijai!»

Depardjē pagājušā gada nogalē paziņoja, ka atsakās no Francijas pases, jo viņu esot dziļi aizvainojuši premjerministra Žana Marka Ero pārmetumi saistībā ar došanos «nodokļu trimdā» uz Beļģiju.

Foto: AFP/LETA

Depardjē nesen iegādājies īpašumu Beļģijā un gatavojas pārcelties uz dzīvi nelielajā Nešinas ciematā, kas atrodas kaimiņvalstī, pavisam tuvu Francijas robežai. Tur jau apmetušies aptuveni 2800 bagātu francūžu, vairoties no sociālistu valdības ieceres aplikt ar 75% nodokli gada ieņēmumus, kas pārsniedz miljonu eiro (702 800 latus).

Lai gan Francijas Konstitucionālā padome šo valdības lēmumu atzina par neatbilstošu pamatlikumam, valdība solījusi neatteikties no šīs ieceres un nākt klajā ar jaunu priekšlikumu.

Tikmēr augsta ranga Beļģijas amatpersonas izteikušās, ka Krievijas pilsonības piešķiršana Depardjē varētu traucēt viņa centienos iegūt Beļģijas pavalstniecību.

Nav arī skaidrs, vai pēc Krievijas pilsonības pieņemšanas Depardjē nevajadzēs iegūt Šengenas vīzu ceļošanai Eiropā.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE FOTO
Saturs drīz būs pieejams