Šodien, 21.jūnijā, jā, piedaloties iepriekšējā 2011.gada Spēlmaņu nakts laureātiem Danai Čerņecovai un Kasparam Kārkliņam, kā arī Spēlmaņu nakts žūrijai, teātru vadītājiem, aktieriem un Latvijas Teātra darbinieku savienības priekšsēdētājai Daigai Šiliņai - Gaismiņai, tika pasludināti 2011/2012 gada. sezonas Latvijas Teātra balvas «Spēlmaņu nakts» pretendenti 18 nominācijās.

Zināms, ka «Spēlmaņu nakts 2011/2012» noslēguma ceremoniju veidos režisors Kārlis Krūmiņš, scenārija autors Artūrs Dīcis, scenogrāfs Uģis Bērziņš un producente Dana Čerņecova. Ceremonija, kas norisināsies jau 19.reizi, tiks rīkota Latvijas Nacionālajā teātrī.

«Ārprāts, kā paiet laiks - šodien sapratu, ka Spēlmaņu nakts notiks jau 19.reizi. Arī manai meitai šogad paliek deviņpadsmit,» pirms nosaukt nominācijas, smaidot pauda LTDS priekšsēdētāja Daiga Gaismiņa.

Viņa arī norādīja, ka šogad klāt nākusi jauna nominācija - «Gada spilgtākais sasniegums laikmetīgajā dejā». «Lielajā Mūzikas balvā balets un laikmetīgā deja neietilpst, tādēļ nolēmām, ka varam šo žanru iekļaut Spēlmaņu naktī,» piebilda Gaismiņa.

Savukārt kritiķiem, kas šogad darbojās žūrijas komisijā, sezonas laikā nācies noskatīties vairāk nekā 130 izrādes. «Secinājums:

neatkarīgie teātri ir ļoti nopietna parādība, kas drīz sāks mīt uz papēžiem profesionālajiem teātriem,»

rezumēja žūrijas dalībniece - teātra zinātniece Maija Svarinska.

Žūrijas komisija lēmusi izvirzīt sekojošus nominantus 2011./2012. gada sezonas Teātra balvas «Spēlmaņu nakts» nominācijās:

1. Gada dramatiskā teātra izrāde

«Jūlijas jaunkundze» - Augusta Strindberga lugas iestudējums Valmieras teātrī, režisors Vladislavs Nastavševs;

«Oblomovs» – uzvedums pēc Ivana Gončarova romāna motīviem Jaunajā Rīgas teātrī, režisors Alvis Hermanis;

«Oņegins. Komentāri» – izrāde pēc Puškina un Jurija Lotmana darbu motīviem Jaunajā Rīgas teātrī, režisors Alvis Hermanis;

«Osedžas zeme» – Treisija Letsa lugas iestudējums Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors Valters Sīlis;

«Voiceks» – Georga Bīhnera lugas iestudējums Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors Kirils Serebreņņikovs.

2. Gada latviešu autora darba iestudējums

«Cīrulīši» – Harija Gulbja lugas iestudējums Dailes teātrī, režisors Lauris Gundars;

«Indrāni» – Rūdolfa Blaumaņa lugas iestudējums Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī, režisors Elmārs Seņkovs;

«Īsie zibsnīgie mirkļi» – Viļņa Vēja lugas iestudējums Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors Ģirts Šolis;

«Izrāde «Gals»» – autori: Rasa Bugavičute, Edgars Niklasons Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors Elmārs Seņkovs;

«Leģionāri» – autori: Karls Alms (Somija), Ieva Kauliņa, Kārlis Krūmiņš, Valters Sīlis Ģertrūdes ielas teātrī, režisors Valters Sīlis;

3. Gada izrāde bērniem vai jauniešiem

«Nijaramas pasakas» un «Pasakas par zvēriem» – indiešu pasakas Jaunajā Rīgas teātrī, režisore Māra Ķimele;

«Kucēni» – izrāde pēc Biļanas Srbļanovičas lugas «Ģimeņu stāsti» motīviem Dirty Deal Teatro, režisors Elmārs Seņkovs;

«Runcis zābakos» – Andra Kalnozola lugas iestudējums pēc Šarla Pero pasakas motīviem Liepājas teātrī, režisors Mārcis Lācis;

«Dzejtaurenis» – iedvesmojoties no Aivara Neibarta dzejoļu krājuma «Taureņkaraļvalstība» izrāde Rīgas Mākslas telpā, režisors Varis Klausītājs;

«Joka pēc alfabēts» – Vijas Blūzmas skatuves versija Indras Sproģes darbam «Joka pēc alfabēts» Latvijas Leļļu teātrī, režisore Vija Blūzma.

4. Gada muzikālā izrāde

«Kara daba» – multimediāla opera, komponisti – The Irrepressibles, Santa Ratniece un Žilbērs Nuno, libretists – Villijs Flindts, Latvijas Nacionālajā operā, režisore Kirstena Dēlholma;

«Tango ar Stroku» – autors: Aleksejs Ščerbaks Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī, režisors Igors Koņajevs;

Kārļa Lāča, Jāņa Elsberga un Evitas Mamajas mūzikls «Pūt, vējiņi!» – pēc Raiņa lugas un latviešu tautasdziesmu motīviem Liepājas teātrī, režisors Dž. Dž. Džilindžers;

Arturs Maskats «Hotelis Atlantīda» – muzikāla izrāde ar Aleksandra Čaka dzeju Spīķeru koncertzālē, režisors Viesturs Kairišs.

5. Gada režisors

Alvis Hermanis – «Oblomovs» un «Oņegins. Komentāri» Jaunajā Rīgas teātrī;

Elmārs Seņkovs – «Izrāde «Gals»» Latvijas Nacionālajā teātrī un «Indrāni» Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī;

Kirils Serebreņņikovs – «Voiceks» Latvijas Nacionālajā teātrī;

Valters Sīlis – «Leģionāri» Ģertrūdes ielas teātrī;

Vladislavs Nastavševs – «Dzin» Dirty Deal Teatro sadarbībā ar Latvijas Nacionālo teātri un «Jūlijas jaunkundze» Valmieras drāmas teātrī.

6. Gada aktrise

Elita Kļaviņa – Alīde Trū izrādē «Muša» Jaunajā Rīgas teātrī;

Ieva Puķe – Leidija Torensa izrādē «Orfejs pazemē» un Larisa izrādē «Līgava bez pūra» Valmieras drāmas teātrī;

Ināra Slucka – Vīneblas kundze izrādē «Pērnvasar negaidot» Latvijas Nacionālajā teātrī;

Indra Briķe – Vecāmāte izrādē «Apglabājiet mani zem grīdas» Dailes teātrī;

Lolita Cauka – Violeta Vestone izrādē «Osedžas zeme» Latvijas Nacionālajā teātrī.

7. Gada aktieris

Gundars Āboliņš – Oblomovs izrādē «Oblomovs» Jaunajā Rīgas teātrī;

Ģirts Krūmiņš – Oblomovs izrādē «Oblomovs» un Kemps izrādē «Vigīlija. Sapnis par nomodu» Jaunajā Rīgas teātrī;

Juris Žagars – Henrijs izrādē «Tas īstais, tā īstā» Dailes teātrī;

Kārlis Krūmiņš – loma izrādē «Leģionāri» Ģertrūdes ielas teātrī;

Leonīds Lencs – Indrānu tēvs izrādē «Indrāni» Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī.

8. Gada aktrise otrā plāna lomā

Inga Misāne – Sofija Ignatjevna Turusina izrādē «Arī gudrinieks pārskatās» Latvijas Nacionālajā teātrī;

Jekaterina Frolova – Laimas tante izrādē «Labās asinis» un Guste izrādē «Indrāni» Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī;

Kristīne Nevarauska – Eimija Stendiša izrādē «Mežonīgā pilsēta» Dailes teātrī;

Lāsma Kugrēna – Metija Feja Eikena izrādē «Osedžas zeme» un Fokshilas kundze izrādē «Pērnvasar negaidot» Latvijas Nacionālajā teātrī;

Lidija Pupure – Greisa izrādē «Vigīlija. Sapnis par nomodu» Jaunajā Rīgas teātrī.

9. Gada aktieris otrā plāna lomā

Ivars Auziņš – Lulu, Dāvids izrādē «12. diena» Dailes teātrī;

Ivars Krasts – Ļenskis izrādē «Oņegins. Komentāri» Jaunajā Rīgas teātrī;

Juris Bartkevičs – Vectēvs izrādē «Apglabājiet mani zem grīdas» Dailes teātrī;

Uldis Dumpis – Doktors izrādē «Voiceks» Latvijas Nacionālajā teātrī;

Vilis Daudziņš – Zahars izrādē «Oblomovs» Jaunajā Rīgas teātrī.

10. Gada debija skatuves mākslā

Anta Aizupe – Fanta izrādē «Izlaistie» Dirty Deal Teatro un Ieva izrādē «Āda» Ģertrūdes ielas teātrī;

Dārta Daneviča – Zelda Ficdžeralda izrādē «Neprātīgā Zelda» Dailes teātrī;

Daumants Kalniņš – Kvazimodo izrādē «Parīzes Dievmātes katedrāle» Latvijas Nacionālajā teātrī;

Jurģis Spulenieks – Armands (tēvs) izrādē «Kucēni», loma izrādē «Dzin» un Akakijs Akakijevičs izrādē «Cilvēks šinelī» Dirty Deal Teatro;

11. Gada jaunais skatuves mākslinieks

Gatis Maliks – Dr. Maiks Konolijs izrādē «Ģimenes lietas» un Odums izrādē «Malēnieši» Liepājas teātrī;

Jurijs Djakonovs – Elvis izrādē «Izrāde «Gals»» Latvijas Nacionālajā teātrī;

Kristians Kareļins – Grenguārs izrādē «Parīzes Dievmātes katedrāle» Latvijas Nacionālajā teātrī un Baļķis izrādē «Izlaistie» Dirty Deal Teatro;

Sandis Pēcis – Roberts Lokamps izrādē «Trīs draugi» Liepājas teātrī;

Toms Liepājnieks – Linards Naikovskis izrādē «Īsie zibsnīgie mirkļi» Latvijas Nacionālajā teātrī.

12. Gada jaunā skatuves māksliniece

Alise Prudāne – Odeta baletā «Gulbju ezers», Latvijas Nacionālajā operā;

Agnese Jēkabsone – Zane izrādē «Pūt, vējiņi!» un Bebene izrādē «Advents Silmačos» Liepājas teātrī;

Everita Pjata – Baiba izrādē «Pūt, vējiņi!» Liepājas teātrī;

Ieva Aniņa – Mētra izrādē «Nepareizas dzīves skola» Dirty Deal Teatro;

Inese Pudža – Katrīna izrādē «Pērnvasar negaidot» Latvijas Nacionālajā teātrī un Jūlijas jaunkundze izrādē «Jūlijas jaunkundze» Valmieras drāmas teātrī.

13. Gada scenogrāfs

Andris Freibergs – «Lucia Di Lammermoor» Latvijas Nacionālajā operā;

Kirstena Dēlholma, Villijs Flindts un Jespers Kongshaugs (Hotel Pro Forma radošā komanda) – «Kara daba» Latvijas Nacionālajā operā;

Kirils Serebreņņikovs – «Voiceks» Latvijas Nacionālajā teātrī;

Mārtiņš Vilkārsis – «Līgava bez pūra» Valmieras drāmas teātrī, «Trīnes grēki» Dailes teātrī un «Pūt, vējiņi!» Liepājas teātrī;

Reinis Dzudzilo – «Indrāni» Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī.

14. Gada kostīmu mākslinieks

Anna Heinrihsone – «Ideāls zaglis» un «Sudraba slidas» Latvijas Nacionālajā teātrī un «Tas īstais, tā īstā» Dailes teātrī;

Ilze Vītoliņa – «Tango ar Stroku» Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī un «Pūt, vējiņi!» Liepājas teātrī;

Ināra Gauja – «Bajadēra» Latvijas Nacionālajā operā;

Kristīne Abika – «Arī gudrinieks pārskatās» Latvijas Nacionālajā teātrī;

Kristīne Pasternaka - «Lucia Di Lammermoor» Latvijas Nacionālajā operā

15. Gada kustību mākslinieks

Alberts Kivlenieks – «Tikai tā!» Latvijas Nacionālajā teātrī un «Trīnes grēki» Dailes teātrī;

Inga Krasovska – «Pūt, vējiņi!» Liepājas teātrī;

Inga Raudinga – «Marlēna» Dailes teātrī un «Advents Silmačos» Liepājas teātrī;

Irina Saveļjeva – «Dāmu paradīze» Daugavpils teātrī;

Liene Grava – «Mērfijs» Latvijas Nacionālajā teātrī un «Neprātīgā Zelda» Dailes teātrī.

16. Gada sasniegums baleta mākslā

Aleksejs Avečkins – Solors baletā «Bajadēra», Vīrietis baletā «Erda» Latvijas Nacionālajā operā;

Sabīne Guravska – Gamzati baletā «Bajadēra», Latvijas Nacionālajā operā;

Viktorija Jansone – Sieviete baletā «Erda» Latvijas Nacionālajā operā;

17. Gada sasniegums laikmetīgajā dejā

Izrāde «Ursus maritimus» - Olgas Žitluhinas dejas kompānija;

Projekts «Jaunie nāk!»- Latvijas Jaunā teātra institūts;

Starptautiskais laikmetīgās dejas festivāls «Laiks dejot 2012» - Horeogrāfu Asociācija un Olgas Žitluhinas dejas kompānija.

18. Gada mūzikas autors dramatiskajā izrādē

Arturs Maskats – «Ideāls zaglis» Latvijas Nacionālajā teātrī;

Edgars Makens, Edgars Šubrovskis – «Īsie zibsnīgie mirkļi» Latvijas Nacionālajā teātrī;

Goran Gora – «Indrāni» Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī;

Jēkabs Nīmanis – «Voiceks» Latvijas Nacionālajā teātrī;

Rihards Zaļupe – «Dzejtaurenis» Rīgas Mākslas telpā.

Teātra balvas «Spēlmaņu nakts» 2010/2011. gada sezonas jauniestudējumu skates žūrijas komisijas sastāvā ietilpst teātra kritiķis Normunds Akots (Ambots) – žūrijas komisijas priekšsēdētājs, LTV raidījuma «100gr. Kultūras» vadītājs un Neatkarīgās Rīta avīzes kultūras nodaļas redaktors Arno Jundze, teātra kritiķe Maija Treile, televīzijas režisore Virdžīnija Lejiņa, dejas kritiķe Inta Balode, mākslas kritiķis Vilnis Vējš, televīzijas režisore un teātra kritiķe Linda Ģībiete, teātra un kino kritiķis Toms Treibergs, teātra zinātniece Maija Svarinska.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE FOTO
Saturs drīz būs pieejams