Vidzemes Šveice, vienkārši viena no skaistākajām Latvijas pilsētām, pieRīgas pērle... Runa, protams, ir par Siguldu, kas pēdējo desmit gadu laikā izaugusi par tūristiem vēl interesantāku vietu, nekā kādreiz. Sakopta vide, pārdomātas izklaides iespējas, mūzikas festivāli, nu arī – atjaunotā viduslaiku pils un tajā pieejamās aktivitātes. Piestājam vienā no interesantākajiem ikgadējās akcijas «Dižā Baltijas apceļošana» pieturpunktiem.

«Dižā Baltijas apceļošana», kā zināms, ir ceļojumu projekts, kas tiek organizēts Igaunijā, Latvijā un Lietuvā. Katrā valstī ik gadu tiek izvēlēti desmit nozīmīgi apskates objekti, kas vairāk vērsti tieši uz kaimiņu intereses piesaistīšanu, bet ir saistoši arī vietējiem valsts apceļotājiem. Īpaši jau tajā gadījumā, ja it kā labi zināmajās apskates vietās uzradušās kādas novitātes, kā tas noticis, piemēram, Siguldā. Sīkāka informācija par «Dižo Baltijas apceļošanu» atrodama akcijas mājas lapā (sk. raksta resursus), tādēļ vairāk pievērsīsimies tieši Siguldai (un sestdien arī Līgatnei, kas akcijas programmā šoreiz iekļuvusi, pateicoties Lustūža klintīm un tajās atrodamajai vīna darītavai).

Viduslaiki ar liftu

FOTO: Kaspars Zaviļeiskis

Lielākie iebildumi pilsētniekiem gan radās tad, kad izrādījās, ka ierastā pastaiga uz pilsdrupām nu kļuvusi par maksas pakalpojumu. Ja vēlies ieiet pils teritorijā, jāšķiras no lata. Tiesa, Siguldā jau labu laiku ieviestas vietējo ID kartes, un ar tādām par ieeju joprojām nav jāmaksā nekas.

Līdzīgi, kā jau ilgāku laiku Cēsu pilsmuižā, arī Siguldas viduslaiku pilī kopš 12. maija pieejamas dažādas Livonijas laiku izdarības, sākot jau ar attiecīgos 14. gadsimta tērpos ģērbušamies pils ļaudīm un turpinot ar jau minēto maltīti vai spēlēm un kaujas treniņiem. Gan ēdmaņa, gan viduslaiku spēles un cirvja, šķēpu mešana, kā arī arbaletšaušana gan iepriekš jāpasūta Āraišu Geidānmuižā strādājošajiem Livonijas vēsturisko aktivitāšu un dzīvesziņas centra darbiniekiem, kuri tagad pievērsušies arī Siguldai. Sīkāka informācija atrodama apvienības «Vēsturiski aktīvs.lv» mājas lapā (sk. raksta resursus).

Maltīte sargtornī

TVNET bija tā iespēja iejusties Livonijas ordeņa bruņinieku-mūku ādā pie pusdienu galda. Tiesa, vēsturiski neloģiski bija tas, ka maltīte tika ieturēta pils vārtu tornī, nevis konventa ēkā, bet ko lai dara, ja tāda nav saglabājusies? Pieverot acis uz šādu neloģismu, pārējais ir gana interesanti – mūka nolasīta lūgšana latīņu valodā pirms maltītes un 21. gadsimta cilvēkam neierastākas ēdienreizes baudīšana. Radās gan aizdomas, ka vismaz daļa no galdā celtā nebija gluži autentiskā garšā un paskatā, tomēr noteikti pietuvināti tam gan. Aizmirsti par šķīvi – viduslaiku mūki ēdienu lika uz ķimeņu maizes plāceņa, tādējādi radot iespēju piegrauzt klāt ēdienam arī pašu «šķīvi». Nogaršot šādā maltītē iespējams arī olas un vistas sacepumu, mēles salātus, mencas pīrāgus, gaļas pastēti un... ūdeni no māla krūzes. Vaicāsi, kur tad vīns? Var jau sarunāt arī to, bet mūki, redzi, nebūt nebija tādi žūpas, kādus tos ierasts mālēt vēsturiskajās filmās, un reibinošo dziru lietoja tikai Ziemassvētkos vai kādās īpašās svinībās. Jā, ar rokām gluži arī nav jāēd – tiec apgādāts ar koka karoti. Vējš pa neiestiklotajiem logiem gan zēģelē, taču draugu lokā pie lielā saimes koka galda tā taču nav problēma, vai ne?

Starts pēc "Amen"

FOTO: Kaspars Zaviļeiskis

Nostalģija pie velostūres

Kad viduslaiku pils atjaunināto senatnes šarmu esi izbaudījis, Siguldā ir vēl desmitiem lielisku iespēju pavadīt savu brīvo laiku. Strauji attīstījies velotūrisms, un tev ir iespēja izbraukt pa labiekārtotu 11 km garu veloceliņu, kas savieno visus ievērojamākos pilsētas apskates objektus. Turklāt Siguldā darbojas vairākas velonomas, piedāvājot arī gana plašu pašu velosipēdu klāstu. Ir iespēja izvizināties pa pilsētu arī ar ne pirmā svaiguma pilsētas, nevis kalnu tūrisma braucamajiem. Un vārdu salikums «ne pirmā svaiguma» šajā gadījumā jāuztver ar pluszīmi, jo rodas tiešām nostalģiska sajūta pēc laikiem, kad viss bija vienkāršāks, zāle zaļāka, debesis zilākas...

Pilsētas retro pieskaņa

FOTO: Kaspars Zaviļeiskis

Ja, gluži otrādi, vēlies nostalģiju aizslaucīt pagātnes mēslainē, tad atliek aizdoties uz piedzīvojumu parku «Tarzāns» un iedomāties, kā būtu, ja tur pieejamie brīnumi pastāvētu jau tavā bērnībā... «Tarzānā» jautrību un adrenalīnu noķers arī pieaugušie, it īpaši, ja izmantos galveno atrakciju – iespēju kā īstam Tarzānam starp kokiem posmu pa posmam pa trosi nolaisties līdz kalna pakājei. Taču galvenā mērķauditorija, protams, ir bērni, kuriem kopš 26. maija iespējams izvizināties arī ar elektromobiļiem vai velokartingiem turpat kalna augšpusē un tikai tad sēsties mammai vai tētim klēpī un laisties lejā pa rodeļu trasi. Nu, labi, ir arī civilizētāka iespēja – paplivināties pa gaisu ērtā krēslā, ar ko pēcāk uzbraukt atpakaļ kalnā.

Jaunums - bērnu autoskola

FOTO: Kaspars Zaviļeiskis

Turpat otrā pusē Svētku laukumam darbojas arī viena no vecākajām Siguldas tūristu izklaides vietām – panorāmas rats. Vēl, protams, ir gaisa tramvajs, no kura iespējams arī izlēkt ar gumiju, kamaniņu un bobsleja trase, pa kuru vari nobraukt ar vasaras bobu, «Aerodium», kur vari mēģināt noturēties gaisā uz spēcīgas vēja plūsmas, un daba, daba, daba... Uz Siguldu vērts aizdoties ne tikai rudenī un ne tikai «Dižās Baltijas apceļošanas» ietvaros. Ja runājam par konkrētiem datumiem, tad šogad tādi vēl varētu būt 21. jūnijs, kad Turaidas muzejrezervātā norisināsies nu jau ierastā Vasaras saulgriežu svinēšana īsti tautiskā garā, 5. - 9. jūlijs, kad Siguldā norisināsies «Kremerata Baltica» festivāls, 27. – 28. jūlijs, kad viduslaiku pils mūru ieskāvienā būs iespēja baudīt Blūza svētku koncertus un 3. – 5. augusts, kad turpat norisināsies arī Opermūzikas svētki.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO